Vision: Viktigt fokus på välfärdens finansiering i valrörelsen
14.8.2026 11:18:45 CEST | Vision | Pressmeddelande
Socialdemokraterna föreslår i dag att statens tillskott till vård, skola och omsorg ska följa kostnadsutvecklingen. Vision välkomnar att frågan om välfärdens långsiktiga finansiering lyfts och uppmanar nu samtliga partier att bidra till breda och hållbara lösningar för kommuner och regioner.

– Välfärden behöver långsiktiga och förutsägbara ekonomiska förutsättningar som värdesäkras över tid. Kommuner och regioner måste kunna planera verksamheten utan att ständigt hamna i lägen där kortsiktiga besparingar blir nödvändiga. Därför måste välfärdens finansiering få större politiskt fokus hos alla partier, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
– En stabil och långsiktig finansiering är helt avgörande för att människor ska vilja arbeta, utvecklas och stanna kvar i välfärden. Samtidigt får ett ökat statligt ansvar för välfärden inte leda till detaljstyrning. Ökade statsbidrag ska vara generella. Det är lokala politiker, chefer och medarbetare som bäst vet hur välfärden i regioner och kommuner ska organiseras, säger Veronica Magnusson.
Läs mer om Visions förslag: Välfärdens finansiering | Vision
Nyckelord
Kontakter
Caroline CederquistPress- och opinionschefVision
Tel:0761308997caroline.cederquist@vision.seMaria Martinsson PressekreterareVision
Tel:0706555048maria.martinsson@vision.seBilder

Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.
Våra 222 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO.
Följ Vision
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vision
Ny undersökning: Anställda med utomeuropeiskt påbrå mer utsatta på jobbet10.9.2026 08:41:04 CEST | Pressmeddelande
Visions medlemmar med utomeuropeiskt påbrå är betydligt mer utsatta på jobbet än medlemsgruppen som helhet. Närmare fyra av tio uppger att de utsatts för kränkande särbehandling under det senaste året – jämfört med var fjärde medlem totalt. Det visar en ny undersökning från fackförbundet Vision.
Vision: Cosmic ökar stressen och riskerar patientsäkerheten4.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Journalsystemet Cosmic har ökat stressen, försämrat effektiviteten och skapat risker för patientsäkerheten i Region Dalarna. Det visar en ny medlemsundersökning bland medicinska sekreterare från fackförbundet Vision.
Vision: Cosmic ökar stressen och riskerar patientsäkerheten4.9.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Journalsystemet Cosmic har ökat stressen, försämrat effektiviteten och skapat risker för patientsäkerheten i Region Västernorrland. Det visar en ny medlemsundersökning bland medicinska sekreterare från fackförbundet Vision.
Vision: Cosmic ökar stressen och riskerar patientsäkerheten4.9.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Journalsystemet Cosmic har ökat stressen, försämrat effektiviteten och skapat risker för patientsäkerheten i Region Gävleborg. Det visar en ny medlemsundersökning bland medicinska sekreterare från fackförbundet Vision.
Miljardnota för utköp av chefer i kommuner och regioner24.8.2026 09:05:58 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 köptes 472 chefer i kommuner och regioner ut till en kostnad av minst 265 miljoner kronor. Det visar en ny granskning av Fackförbundet Visions ledarskapsmagasin Chefen i fokus. Vision uppmanar arbetsgivare att sluta använda utköp som en snabb lösning och i stället ge chefer rätt förutsättningar att lyckas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum