Meningsstrider och förhandlingar i ståuppkomikbranschen
15.9.2026 10:29:52 CEST | Umeå universitet | Pressmeddelande
Vad är roligt? Vad krävs för att nå framgång? Och vad är ståuppkomikerns roll och uppgift i samhället? Allt detta undersöks i en ny avhandling av Christian Liliequist vid Umeå universitet.

Christian Liliequist säger att intervjupersonerna i hans studie beskriver ståuppkomikbranschen som mansdominerad, både när det gäller antalet utövare och vilka som är mest framgångsrika.
– Kvinnliga ståuppkomiker berättar om upplevelser av sexism och utanförskap, vilket hindrar dem från att få tillgång till vissa scener. Det har även riktats kritik mot branschens ojämlika villkor i mediala initiativ som Metoo-uppropet #skrattetihalsen och uppförandet av ett Code of conduct-dokument, säger Christian Liliequist och fortsätter:
– Vissa ståuppkomiker, arrangörer och journalister har avfärdat dessa initiativ som onödiga och hämmande och/eller framställt branschen som meritokratisk, vilket innebär att de roligaste komikerna blir mest framgångsrika.
Vad kan man skämta om?
I avhandlingen belyses hur ståuppkomiker resonerar kring etiska gränsdragningar som rör vem som kan skämta om vad, samt hur man kan skämta om olika ämnen utan att tappa publikens tillit.
– Ståuppkomiker anses ofta vara berättigade att skämta om sig själva och utifrån sina egna erfarenheter. För att inte kränka eller såra någon i publiken undviker flera av intervjupersonerna skämt som ”sparkar nedåt” mot marginaliserade grupper som man själv inte tillhör.
– Samtidigt anses den konstnärliga friheten vara väldigt viktig, vilken tillskriver ståuppkomikern rollen som ”narr” och ”sanningssägare” som måste få testa gränser och provocera. På detta sätt uppenbarar sig motstridiga uppfattningar om vad som är etiskt korrekt och roligt att skämta om, samt vad som är ståuppkomikerns roll och uppgift i samhället.
Humor och allvar
Liliequist säger vidare att studien även utforskar hur ståuppkomiker framför samhällskritiska budskap i sina framträdanden genom att skifta mellan humoristiska och allvarliga tonlägen, i syfte att framkalla olika känslor hos publiken.
Slutligen diskuteras hinder och möjligheter för ståuppkomikscener att utgöra demokratiska forum där politiska motståndare kan möta varandras åsikter med ömsesidig respekt.
Avhandlingen bygger på intervjuer med ståuppkomiker, observationer av ståuppkomik och mediematerial som berör ståuppkomik och humor.
Om disputationen
Avhandlingen VEM KAN SKÄMTA OM VAD? Meningsstrider och förhandlingar i det svenska ståuppkomikfältet finns publicerad digitalt.
Disputationen äger rum fredag 18 september, kl. 10:00 - 12:00 i Hjortronlandet, HUM.D.220
Kontakt: Christian Liliequist, christian.liliequist@gmail.com tel: 076-105 59 94
Bilder

Om oss
Umeå universitet är ett bredduniversitet och ett av Sveriges största lärosäten med över 41 500 studenter och omkring 4 600 medarbetare. Här finns en mångfald av utbildningar av hög kvalitet och forskning inom alla vetenskapsområden samt det konstnärliga området. Universitetet erbjuder en undervisnings- och forskningsmiljö av världsklass och bidrar med kunskap av global betydelse. Här gjordes den banbrytande upptäckten av gensaxen CRISPR-Cas9 som tilldelats Nobelpriset i kemi. Vid Umeå universitet är allt nära. Våra sammanhållna campus gör det lätt att mötas, samarbeta och utbyta kunskap, något som gynnar en dynamisk och öppen kultur.
Följ Umeå universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Umeå universitet
Första landet att vända trenden för typ 2-diabetes6.10.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Mauritius är det första landet i världen som lyckats minska förekomsten av typ 2-diabetes efter decennier av ökning, visar en ny studie från bland annat Umeå universitet. Minskningen syns i samtliga befolkningsgrupper och bland både kvinnor och män.
3D-skrivare kan göra avancerad forskning mer tillgänglig5.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Att utveckla ny forskningsutrustning är ofta dyrt och tidskrävande. I sin avhandling visar Daniel Nilsson vid Umeå universitet hur vanliga 3D-skrivare kan användas för att snabbt tillverka avancerade vetenskapliga instrument direkt i laboratoriet.
Därför kan en matförgiftningsbakterie orsaka svåra sårinfektioner2.10.2026 14:28:56 CEST | Pressmeddelande
NheABC-toxinet från bakterien Bacillus cereus blir särskilt aktivt under de pH-förhållanden som råder i öppna sår. Forskare vid Umeå universitet har visat att toxinet skadar både cellmembran och mitokondrier, cellernas energikraftverk, och hjälper bakterien att etablera sig i sårvävnad.
Forskare upptäcker stor ekologisk förändring i Bottniska viken2.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under flera decennier har forskare betraktat fosfor som det huvudsakliga näringsämne som begränsar den biologiska produktionen i Bottniska viken. Nu visar en ny studie ledd av forskare vid Umeå universitet att en grundläggande förändring är på väg att ske. Bottenhavet har övergått till kvävebegränsning, och Bottenviken är på väg i samma riktning.
Felaktiga diagnoser och missvisande riskbedömning med vanliga blodtrycksmätningar2.10.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Vanliga blodtrycksmätningar i primärvården visar ofta ett högre blodtryck och varierar betydligt mer än mätningar med standardiserad mätteknik. Det visar en ny studie vid Umeå universitet. Det kan leda till fel diagnos och onödiga uppföljande mätningar, men också en felaktig bild av risken för framtida hjärt-kärlsjukdom.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum