Scouterna

Unga sommarjobbare blir scoutledare på dagläger

16.6.2025 09:22:00 CEST | Scouterna | Pressmeddelande

Dela

I sommar får ungdomar i Stockholm, Göteborg, Kristianstad och Västerås chansen att kombinera utbildning i ledarskap och friluftsteknik med sommarjobb som scoutledare. Samtidigt får yngre barn i samma områden ett meningsfullt sommarlov med friluftsaktiviteter på kostnadsfria dagläger. Det är dags för Scouternas satsning Day Camp Adventure.

Idag börjar uppemot etthundra ungdomar runt om i Sverige att sommarjobba på Scouternas dagläger Day Camp Adventure.
Idag börjar uppemot etthundra ungdomar runt om i Sverige att sommarjobba på Scouternas dagläger Day Camp Adventure.

Idag inleds Day Camp Adventure på flera platser runt om i Sverige; Skärholmen, Järva och Hagsätra i Stockholm, Bergsjön och Tynnered i Göteborg, Näsby i Kristianstad och Vallby i Västerås. Under den första veckan får de sommarjobbande ungdomarna en särskild ledarutbildning av Scouterna där de får verktyg att skapa trygga och inkluderande grupper, leda aktiviteter och möta barnens behov. De får också praktisk kunskap i att sätta upp tält, använda stormkök och göra upp eld.

Hovhannes Mkrtchyan, 19 år från Rågsved i Stockholm, är en av scoutledarna som utbildar sommarjobbarna på Day Camp Adventure i Hagsätra.

– Ledarskapsutbildningen handlar om att lära sig själv och att lära ut. Sommarjobbarna får exempelvis både lära sig att sätta upp stormkök och hur de lär barnen att göra samma sak. Mycket handlar också om hur man kan hantera olika situationer, om ett barn blir ledsen och inte vill vara med på en aktivitet, blir rädd för eld eller så, säger Hovhannes Mkrtchyan.

Meningsfull fritid för barn på sommarlovet

Efter utbildningsveckan får ungdomarna använda sina nya kunskaper genom att tillsammans med Scouternas erfarna personal vara scoutledare för dagläger. Daglägren är kostnadsfria, pågår under två till tre veckor och riktar sig till barn i årskurs 2-5. Barnen får möjlighet att prova på friluftsliv och lösa kluriga uppdrag.

– Det är jättekul att vara scoutledare! Det känns meningsfullt att ge barnen sommarlovsveckor där de har roligt, hittar nya kompisar och får lära sig om vad man kan göra i naturen. Det är fint att se hur de utvecklas, vågar testa nya saker under veckorna och får nya förebilder i de sommarjobbande ungdomarna, säger Hovhannes Mkrtchyan.

Mer än ett läger

Vinsterna med Day Camp Adventure är många, enligt Scouternas generalsekreterare Johan Pettersson. Ungdomarna får givande sommarjobb som utvecklar deras ledarskapsförmågor, och barn som i många fall annars inte kommer i kontakt Scouterna får en trygg och aktiv fritid i stadsnära natur under sommarlovet. Ett aktivt friluftsliv har också positiva effekter för både fysisk och psykisk hälsa, livsglädje, minskad stress och stärkt kognitiv förmåga.

– Day Camp Adventure är både en viktig satsning på ungt ledarskap och en del av Scouternas arbete för att fler barn ska få uppleva äventyr i naturen i en trygg gemenskap. Det är en vinst för barnen, ungdomarna och lokalsamhället, säger Johan Pettersson.

Totalt kommer uppemot etthundra ungdomar att sommarjobba under Day Camp Adventure i sommar. Sommarjobben är ett samarbete mellan Scouterna och stadsdelarna i respektive kommun. Day Camp Adventure möjliggörs också av ett antal externa finansiärer.

Relaterade länkar

Kontakter

Bilder

Idag börjar uppemot etthundra ungdomar runt om i Sverige att sommarjobba på Scouternas dagläger Day Camp Adventure.
Idag börjar uppemot etthundra ungdomar runt om i Sverige att sommarjobba på Scouternas dagläger Day Camp Adventure.
Ladda ned bild

I Scouterna formas barn och unga av äventyr!

Scouterna är en partipolitiskt och religiöst obunden riksorganisation för nära ett tusen scoutkårer, som idag samlar drygt 86 000 barn och vuxna i Sverige. Vi bedriver scoutverksamhet i 280 av landets 290 kommuner – från Kiruna i norr till Trelleborg i söder. I Scouterna formas barn och unga av äventyr, av de som sker i naturen men också av de som sker inom oss när vi upptäcker, utmanar och hittar mod tillsammans.

Följ Scouterna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Scouterna

Pressinbjudan: Besök eller rapportera om Jamboree26, sommarens största läger för barn och unga1.7.2026 11:39:00 CEST | Pressmeddelande

I juli samlas över 17 000 scouter från Sverige och världen på fältet Norra Åsum utanför Kristianstad. Scouternas nationella läger arrangeras vart fjärde år. Under en vecka träffas scouter från Sverige och världen för att uppleva lägermagi utöver det vanliga. – Att vara på en jamboree är som att kliva in i en helt ny värld. Det är svårt att jämföra med något annat, men tänkt ett OS eller en festival. Det är här barn växer, blir modiga, och upplever en ny del av världen, säger Albin Haglund, programansvarig för Jamboree26. Förutom svenska deltagare väntas internationella gäster från ett 30-tal länder från bland annat Kanada, Storbritannien, Hongkong och Österrike. Under onsdagen besöks lägret av politiker från Sveriges riksdag för att delta i samtal med unga om ungas framtid. Lägret erbjuder aktiviteter för olika åldrar som: konserter, sport, hantverk, utmaningar i scoutpatrullen, hinderbanor, bad och lägerbål. Vill du redan nu komma i kontakt med en lokal scoutkår eller scout som ska ti

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye