67 idrottsföreningar i Östergötland tilldelas statliga krisstöd för kvartal 4
130 miljoner kronor ges i kompensationsstöd till 2000 föreningar och 31 specialidrottsförbund i landet för att kompensera för effekter av corona hösten/vintern 2020. I Östergötland har 67 av de föreningar som sökt beviljats stöd. Beslut om stöd finns till och med februari, därefter är regeringens coronastöd 0 kr till idrotten.

Riksidrottsförbundet har uppdrag att fördela det kompensationsstöd som regeringen har beslutat om till idrotten för 2020. Riksidrottsförbundets styrelse har fattat beslut om fördelningen av regeringens nya stödpaket till idrotten för den tredje omgången av kompensationsstöd.
- Närmare 2 000 idrottsföreningar tilldelas nära 100 miljoner kronor för perioden oktober till december 2020.
- 31 specialidrottsidrottsförbund inklusive deras distrikt tilldelas drygt 30 miljoner kronor för perioden juli–december 2020.
- I Östergötland sökte 71 föreningar och av dem beviljades 67 stöd, totalt 2 422 000 kr. Till dessa tillkommer ytterligare föreningar som beviljats stöd via sitt specialförbund.
Totalt utbetalas nästan 130 miljoner kronor i stöd vid denna ansökningsperiod. Stödet ska kompensera idrottsföreningens uteblivna intäkter och kostnader på grund av corona. Samtliga föreningar får besked om tilldelat stöd under fredagen.
De östgötska föreningarna har haft en tuff höst och vinter där idrotten har fått anpassa och stänga ner stora delar av sin verksamhet. Det statliga kompensationsstödet betyder mycket för föreningarna, även om ingen blir fullt ut kompenserad, säger Kristin Lönnqvist, Distriktsidrottschef i Östergötland. Många kommuner i Östergötland har också gett ett välbehövligt stöd för att hjälpa föreningarna. Nu behöver idrottsrörelsen också hjälp för att kunna starta om sin verksamhet för att även fortsatt bidra till folkhälsan, inte minst vad gäller barn och ungdomars fysiska aktiviteter, säger Kristin Lönnqvist.
Summerat för hela 2020 har 5 300 unika föreningar ansökt om 3 miljarder kronor i kompensationsstöd utan att kostnader för personal eller uteblivna sponsor- och mediaintäkter har räknats med. Det är långt mer än de 1,5 miljarder kronor som Riksidrottsförbundet har haft möjlighet att fördela.
– Idrottsrörelsen har drabbats hårt både verksamhetsmässigt och ekonomiskt. Men pandemin är långt från över och från och med nästa vecka har vi inget coronastöd att fördela. Regeringen måste ge oss rimliga möjligheter att fortsätta stödja idrotten genom krisen, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Listan med föreningar som beviljats medel i Östergötland är bifogad i detta pressmeddelande.
För mer information kontakta
Kristin Lönnqvist, Distriktsidrottschef RF-SISU Östergötland
010-4765025
Nyckelord
Bilder

Dokument
Om
RF-SISU Östergötland är en av Riksidrottsförbundets och SISU Idrottsutbildarnas 19 regionala organisationer. Vårt uppdrag är att stödja, leda, företräda, utveckla, bilda och utbilda idrottsföreningar och specialdistriktsförbund.
Följ RF/SISU
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från RF/SISU
Fortfarande osäkert om SM-veckan kan genomföras16.4.2021 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Besked om SM-veckan i Halmstad kan genomföras eller inte flyttas fram till 4 maj. Redan nu har beslut fattats att antalet idrotter reduceras och att evenemanget blir utan publik vid ett eventuellt genomförande.
Anmälan för att följa Riksidrottsmötet 28-30 maj 202114.4.2021 15:01:33 CEST | Pressinbjudan
Riksidrottsmötet, RIM, hålls 28-30 maj 2021 och planeras att genomföras digitalt. Media är välkomna att följa mötet och behöver anmäla intresse.
Rysk underrättelsetjänst ansvariga för IT-intrång13.4.2021 11:26:07 CEST | Pressmeddelande
Säkerhetspolisen har pekat ut hackergruppen Fancy Bears på uppdrag av rysk underrättelsetjänst, GRU, som ansvariga för det olaga intrång i IT-systemet som Riksidrottsförbundet utsattes för i maj 2018. Ett viktigt besked och positivt att ansvariga pekas ut.
1 miljard kronor i stöd till idrotten1.4.2021 09:30:04 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har beslutat om ytterligare stöd till idrottsrörelsen med 1 miljard kronor med anledning av pandemin.
Förlängda restriktioner men stödet till idrotten fortsatt noll30.3.2021 13:12:16 CEST | Pressmeddelande
Folkhälsomyndigheten föreslår regeringen att hålla fast vid gällande begränsningar till den 3 maj. För idrotten innebär det fortsatt stopp för tävlingar och matcher. Yrkesmässig idrott kan tävla och spela matcher – men utan publik.
Ny satsning ska säkra svenska medaljer26.3.2021 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Mittuniversitetet, GIH och Riksidrottsförbundet gör en gemensam satsning på idrottsforskning genom en ny forskarskola - som i förlängningen ska ge fortsatta svenska idrottsframgångar.
Årets ledare och förening i Stockholmsdistriktet25.3.2021 14:34:20 CET | Pressmeddelande
Ett stort grattis till Kevin Labady, tränare för Fisksätra IF F06 och Snättringe SK Orientering. Kevin tilldelas RF-SISU Stockholms Utmärkelse Årets barn- och ungdomsledare och Snättringe SK Orientering tilldelas RF-SISU Stockholms utmärkelse Årets barn- och ungdomsförening.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum