Akavia accepterar inte försämrade anställningsvillkor
Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation har krävt att det måste till stora försämringar i Svenska kyrkans avtal för att få till ett nytt omställningsavtal. Akavia accepterar inte dessa försämringar.

Den så kallade LAS-reformen och Trygghetsöverenskommelsen mellan PTK och Svenskt Näringsliv innebär även förmåner för andra avtalsområden till att teckna nya likvärdiga omställningsavtal. Mellan parterna på Svenska Kyrkans avtalsområde har också förhandlingar förts om nytt avtal. Men i fredags strandade avtalsförhandlingarna som rör omställningsavtalet, Svenska kyrkans avtal 20 för anställningsvillkor samt löneavtalet.
– Svenska kyrkans krav innebär kraftiga försämringar kring de kollektivavtalade uppsägningstiderna och kring löneskydd för arbetstagare som omplaceras. Vi på Akavia kommer att fortsätta att verka för att våra medlemmar inom Svenska kyrkans avtalsområde får ett omställningsavtal likvärdigt med övriga områden och som ger möjlighet till individuella lösningar, säger Anna Westling, förhandlare på Akavia.
Fakta:
Den 7 april stod det klart att fackförbunden och Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation (Skao) inte kommer längre i förhandlingarna om nytt omställningsavtal och lön- och villkorsavtal. Skao är den enda arbetsgivarorganisation på svensk arbetsmarknad som har sagt upp löne- och villkorsavtal för att förhandla fram ett nytt omställningsavtal.
Akavia och de andra facken inom kyrkan kan inte acceptera att medlemmarna inom Svenska kyrkan ska få försämrade anställningsvillkor för att få samma möjligheter till omställning som resten av arbetsmarknaden. Med anledning av detta varslade Kommunal om konflikt från den 22 april.
Akavia har tillsamman med de andra tjänstemannafacken och Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation gemensamt begärt frivillig medling.
Nyckelord
Kontakter
Caroline CederquistPressansvarig
Tel:070-665 29 55caroline.cederquist@akavia.seBilder
Om
Akavia är ett fackförbund och en intresseorganisation för ekonomer, jurister, samhällsvetare, It-akademiker, personalvetare och kommunikatörer. Akavia har 130 000 medlemmar och är det näst största förbundet inom Saco.
Följ Akavia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akavia
Akavia: ”Dags att rusta högskolorna för det livslånga lärandet"11.5.2022 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bland akademiker planerar över 80 procent att kompetensutveckla sig de närmaste fem åren. Men den stora utbildningsviljan till trots är det bara en låg andel som vill gå kurser på universitet och högskolor. Det visar en färsk undersökning från fackförbundet Akavia.
Vilka är de viktigaste valfrågorna?3.5.2022 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Plånboksfrågor, pensioner och kompetensbrist. Det är några ämnen som diskuteras i ett nytt avsnitt av Studio Akavia Möter. Aftonbladets politiska chefredaktör Anders Lindberg, Dagens Nyheters ledarskribent Susanne Nyström och tankesmedjan Fores vd Ulrica Schenström deltog i samtalet om vilka som kommer att bli de viktigaste valfrågorna.
Ny kommunikations- och marknadschef till Akavia27.4.2022 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet Akavia stärker sin kommunikations- och marknadsavdelning genom att rekrytera Katarina Gold som ny chef till avdelningen. Katarina Gold kommer närmast från Barncancerfonden och har gedigen erfarenhet inom verksamhetsutveckling, kommunikation och marknadsföring.
Distansarbete minskade stressen26.4.2022 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arbetstagare som under pandemin helt eller delvis arbetade hemifrån har varit mindre stressade, har haft bättre möjligheter till återhämtning och har fått bättre eller mycket bättre balans mellan arbetsliv och privatliv än före pandemin. Det visar en färsk undersökning från fackförbundet Akavia.
Akavia välkomnar utredning om hot och våld22.4.2022 14:05:20 CEST | Pressmeddelande
Regeringen vill utreda lagändringar som minskar offentliganställdas utsatthet för våld, hot och trakasserier. Initiativet välkomnas av fackförbundet Akavia som uppmärksammat frågan i tidigare undersökningar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum