Akavia välkomnar Riksrevisionens granskning av hot och våld
Riksrevisionen föreslår bland annat att lagstiftningen kan behöva ses över för att minska enskilda myndighetsanställdas utsatthet för trakasserier, hot och våld. – Akavia välkomnar förslagen. Bättre skydd är något som länge efterfrågats av våra medlemmar, säger Anna Nitzelius, rättspolitisk sakkunnig på Akavia.

Hot, våld och trakasserier mot myndighetsanställda har under många år uppmärksammats av fackförbundet Akavia. En undersökning från 2021 visade att nästan var femte medlem känner sig otrygg i sin yrkesutövning på grund av risk för hot, våld eller trakasserier. Undersökningen är också något som Riksrevisionen refererar till i sin nu aktuella granskning.
Anna Nitzelius, rättspolitisk sakkunnig på Akavia välkomnar granskningen och rekommendationen om en översyn av lagstiftningen för att minska enskilda beslutsfattares eller handläggares utsatthet.
− Många av våra medlemmar tycker att det är obehagligt att deras namn exponeras i olika situationer i tjänsten. Det nuvarande skyddet för personuppgifter förutsätter en konkret hotbild och leder till stora konsekvenser i vardagslivet för de drabbade.
Minskad exponering av personuppgifter är en viktig fråga att överväga men även de andra rekommendationerna som lämnas är välkomna. Att ge en myndighet i uppdrag att inrätta en funktion som ska stödja myndigheterna i frågor om hot och våld mot medarbetarna kan även det ge bra effekter, särskilt för mindre myndigheter.
− Trygghet är en mycket angelägen fråga för våra medlemmar och i förlängningen även för demokratin. Det ska råda nolltolerans mot hot, våld, trakasserier och annan otillbörlig påverkan i våra medlemmars arbete och i vårt samhälle, säger Anna Nitzelius.
Här kan du läsa Akavias tidigare rapport om hot, väld och trakasserier mot myndighetsanställa.
Nyckelord
Kontakter
Torbjörn AskmanPressfrågorAkavia
Tel:0702662769torbjorn.askman@akavia.seBilder
Om
Akavia är ett fackförbund och en intresseorganisation för ekonomer, jurister, samhällsvetare, It-akademiker, personalvetare och kommunikatörer. Akavia har 130 000 medlemmar och är det tredje största förbundet inom Saco.
Följ Akavia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akavia
Forensisk kompetens fattas: Akavia välkomnar Brå:s slutsatser27.1.2023 10:24:21 CET | Pressmeddelande
Brottsförebyggande rådets rapport om polisens forensiska verksamhet som presenterades i veckan, pekar på stora utmaningar i Polismyndighetens arbete med att hantera kriminaliteten. Akavia och Saco-S vid polismyndigheten, som organiserar många med akademisk examen inom Polismyndigheten, delar den oro som Brå skriver om.
Akavia: ”Omställningsstudiestödet får inte bli en arbetsmarknadspolitisk åtgärd”27.1.2023 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Färsk statistik från CSN visar att flera av de ansökningar som beviljats omställningsstudiestöd gäller typiska bristyrken. – Det nya studiestödet, som ska bidra till en omställning på arbetsmarknaden, får inte bli en arbetsmarknadspolitisk åtgärd, säger Patrik Nilsson, samhällspolitisk chef på Akavia.
Rätt titel viktig för lönekarriären25.1.2023 09:40:25 CET | Pressmeddelande
Fel titel på jobbet kan kosta stora pengar. Det visar Akavias genomgång av löner för näraliggande titlar bland ekonomer, jurister, samhällsvetare, personalvetare, IT-akademiker och kommunikatörer.
Akavia rekryterar chef från BCW18.1.2023 08:03:56 CET | Pressmeddelande
Som en del i sin pågående utvecklingsresa som nytt förbund bygger fackförbundet Akavia upp en ny marknads- och kommunikationsorganisation. Nu tillträder Joseph Borenstein, senast Vice President på kommunikationsbyrån BCW, som enhetschef kommunikation och varumärke – med uppdrag att stärka Akavia i såväl förtjänade som i egna och köpta kanaler.
Stillasittande växande hot mot akademikers hälsa17.1.2023 08:00:17 CET | Pressmeddelande
En färsk undersökning från fackförbundet Akavia visar att var fjärde medlem sitter 10 till 15 timmar under ett dygn. Närmare tre av tio har fått fysiska besvär till följd av långvarigt stillasittande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum