Alecta Fastigheter hyr ut 3 100 kvm i Hasselbladshuset i Göteborg

Förra året inledde Alecta Fastigheter en omfattande insats för att utveckla Hasselbladshuset i Göteborg. Nu står det klart att två nya hyresgäster kommer att flytta in under året. Den koreanska restaurangen KOMO planerar att öppna i augustioch co-working konceptet Entreprenörsgatan som dessutom får ett helt eget orangeri flyttar in i september. Uthyrningarna omfattar drygt 3 100 kvadratmeter.
– Vi är otroligt stolta över renoveringen av Hasselbladshuset och ser fram emot att ta emot våra nya hyresgäster. För Alecta Fastigheter är Göteborg som tillväxtstad en självskriven plats där vi ska vara med och utveckla miljöer där människor och företag kan växa, säger Ulrika Johansson, tf Affärsområdeschef Göteborg, Alecta Fastigheter.
– Vi ser jättemycket fram emot att få öppna i våra nya lokaler i Hasselbladshuset. Det innebär att vi kommer kunna erbjuda co-working på ett av Göteborgs bästa och mest centrala läge. Dessutom kan vi utöka vår verksamhet från 3 500 till cirka 6 000 kvadratmeter. Många av våra medlemsföretag är i behov av större kontor och vi ser också fram emot att välkomna nya medlemmar. Fler och fler bolag ser fördelarna med den flexibilitet samt den ekonomiska och miljömässiga vinning som co-working innebär, säger Eric Cardell på Entreprenörsgatan Coworking.
Utvecklingen av Hasselbladshuset har genomförts av Alecta Fastigheter tillsammans med Newsec och arkitekten Kanozi. Målet har varit att göra Hasselbladshuset mer attraktivt och att skapa mer flexibilitet för hyresgästerna. I den nya co-working-delen integreras ett sedan tidigare fristående café samt ett inglasat orangeri på innergården. Av fastighetens närmare 15 000 kvadratmeter är i dagsläget cirka 770 kvadratmeter tillgängligt för uthyrning.
Nyckelord
Kontakter
Cecilia ÖsterholmMarknad- och kommunikationschef
Tel:0725 797 541cecilia.osterholm@alecta.seBilder

Om
Alecta Fastigheter bildades 1 januari 2021 och är redan från start ett av Sveriges största fastighetsbolag. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda 46 miljarder ska växa kraftigt de kommande åren. Alecta Fastigheter är ett långsiktigt och framtidsorienterat fastighetsbolag som ska bidra till stadens, platsens och fastigheternas resilienta och långsiktiga utveckling och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Ny ledamot till Alecta Fastigheters styrelse24.4.2023 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Vid en extra bolagstämma den 13e april 2023 valdes Tony Persson, Chef Ränte- och Strategienheten på Alecta, in som ny styrelseledamot i Alecta Fastigheters styrelse.
Alecta Fastigheters kvarter Regina attraherar nya hyresgäster27.2.2023 07:24:10 CET | Pressmeddelande
5 200 kvadratmeter uthyrda i populära kvarteret Regina i Göteborg
Chris Helin ny Chef Fastighetsutveckling och kundrelationer hos Alecta Fastigheter17.10.2022 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters tillväxtsresa fortsätter och Chris Helin har nu anställts som Chef för Fastighetsutveckling och kundrelationer. I denna position kommer han att spela en viktig roll för bolagets fortsatta affär, utveckling och tillväxt.
Assur Badur ny chefsjurist hos Alecta Fastigheter13.9.2022 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters tillväxtsresa fortsätter och Assur Badur har nu anställts som ny Chef Juridik. I denna centrala position kommer han att spela en viktig roll för bolagets fortsatta utveckling och tillväxt.
Alecta Fastigheter rekryterar Marknadsområdeschef till Nacka Strand23.8.2022 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under hösten 2021 tog Alecta Fastigheter hem förvaltningen och utvecklingen för merparten av sina fastigheter i Stockholm. Alecta Fastigheter fortsätter nu sin tillväxtresa i Stockholm och rekryterar ett helt nytt team till Nacka Strand. Teamet ska stå redo att ta hem förvaltningen den 1 februari 2023. Nu rekryteras Gabriella Månsson Hammond som Marknadsområdeschef för Nacka strand.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum