Aleksander Gabelic (S) efterträder Jens Nilsson (S) i Europaparlamentet
Den 13 mars i år gick den socialdemokratiska EU-parlamentarikern Jens Nilsson tragiskt bort efter en kort tids sjukdom. Idag, den 4 april, tillkännagav Valmyndigheten att Nilsson efterträds av Linköpingsbon Aleksander Gabelic (S) som ledamot av Europaparlamentet.
- Jens Nilsson var en uppskattad och erkänt skicklig partivän som med stor förtjänst stod upp för svensk socialdemokratis värderingar och politik på EU-nivå. Jag hoppas att jag ska kunna fortsätta det arbetet i hans anda, säger Gabelic.
Gabelic är född och uppvuxen i Skåne men bor idag i Linköping. Under mandatperioden 2006 – 2010 tjänstgjorde han som riksdagsledamot för Socialdemokraterna från Östergötlands läns valkrets. Han är sedan 2000 även ordförande för Svenska FN-förbundet.
Presskontakter:
Martin Rynoson, pressekreterare på Socialdemokraternas partikansli
martin.rynoson@socialdemokraterna.se, +46 725 315 526
Sigrid Bøe, presschef för S-kansliet i Europaparlamentet
sigrid.boe@ep.europa.eu, +32 471 790 176
Nyckelord
Om

Riddarhustorget 7-9
SE-100 12 Stockholm
+46702676666http://www.socialdemokraterna.se
Följ Socialdemokraternas PS Kansli
Abonnera på våra pressmeddelanden.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraternas PS Kansli
Socialdemokraterna lanserar förslag om språkplikt för nyanlända och invandrare24.4.2018 14:15 | Pressmeddelande
Socialdemokraterna vill att alla som lever i Sverige ska kunna prata svenska. Idag presenterade Magdalena Andersson och Ylva Johansson tre reformer, bland annat språkplikt för nyanlända och invandrare, för att fler män och kvinnor som har invandrat till Sverige ska lära sig svenska.
Socialdemokraterna presenterar nya vallöften på integrationsområdet24.4.2018 06:30 | Pressmeddelande
Magdalena Andersson och Ylva Johansson kommer vid en pressträff klockan 13.30 tisdagen den 24 april presentera nya vallöften från Socialdemokraterna som innefattar stöd och krav på integration, genom kunskaper i svenska språket.
Stopp för arbetskraftsinvandring till yrken utan särskilda kvalifikationer18.4.2018 12:50 | Pressmeddelande
Jobb med låga kvalifikationskrav, som kräver kort eller ingen utbildning, ska, ska gå till arbetslösa personer i Sverige. Behovet på arbetsmarknaden ska styra och arbetskraftsinvandring ska bara tillåtas när det inte går att hitta rätt personer i Sverige.
Socialdemokraterna presenterar nya förslag kring arbetskraftsinvandring18.4.2018 07:00 | Pressinbjudan
Partiordföranden Stefan Löfven och den arbetsmarknadspolitiska talespersonen Ylva Johansson håller en pressträff på onsdag för att presentera nya förslag kring arbetskraftsinvandringen.
S visar sina riktade Facebook-annonser öppet12.4.2018 15:55 | Pressmeddelande
Socialdemokraterna ska driva en schysst och öppen valrörelse. Därför lanserar partiet i dag en sida som automatiskt visar upp alla Facebook-annonser i ett digitalt arkiv. Alla Facebook-annonser finns tillgängliga på webbplatsen.
Socialdemokraterna rekryterar David Orlic11.4.2018 12:30 | Pressmeddelande
David Orlic är Socialdemokraternas senaste rekrytering inför valrörelsen 2018. Han tar tjänstledigt från rollen som vice VD och innovationschef för kommunikationsbyrån Prime Weber Shandwick för att jobba som särskild rådgivare till valledningen från den 1 juni fram till valet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum