Anton Gustafsson och Madeleine Lundell svenska mästare på 100 kilometer
När SM på 100 kilometer avgjordes i solen och värmen i Bro blev det favoritseger i och med Axa AC:s Anton Gustafsson som sprang hem guldmedaljen på 6:30:56, vilket är nytt mästerskapsrekord och en av de bästa tiderna någonsin av en svensk på distansen.
– Jag gick för en så bra tid som möjligt men jag visste redan från början att det inte skulle bli svenskt rekord. Det som drev mig var att bli svensk mästare och slå mästerskapsrekordet, sa Anton Gustafsson till Friidrottskanalen efter loppet.
På damsidan hade vi länge en ledartrio bestående av Madeleine Lundell från Vänersborgs AIK, Cajsa Berg, Enhörna FK och Beatrice Taavo, Umara SC. Madeleine såg mer och mer ut som en klar segrare då hon efter 80 kilometer ökade tempot och drog ifrån.
Madeleine lyckades hålla ifrån och kom in i mål under åtta timmar på tiden 7:59:50.
Texten om damernas lopp uppdateras på Friidrott.se under eftermiddagen/kvällen.
Om
Svensk Friidrott uppgift är att främja, utveckla, organisera och administrera friidrotten i Sverige, samt att företräda den internationellt och ansvara för landslagets verksamhet. Förbundet bildades 1895 och är ett av Sverige största idrottsförbund med drygt 600 000 medlemmar, organiserade i knappt 1 000 föreningar. I tillägg deltar varje år över en halv miljon svenskar i motionslopp och nästan var fjärde vuxen svensk löptränar minst en gång i veckan. Svensk Friidrott står för en idrott som är för alla, där man agerar tillsammans. En idrott som är trovärdig och hälsosam, trygg och glädjefylld.
Följ Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Guld för Axelina Johansson på NCAA-mästerskapen: ”Kändes stabilt”9.6.2023 08:56:48 CEST | Pressmeddelande
Tidigt på fredagsmorgonen svensk tid slog Axelina Johansson till med 19.28 och guld i kula vid de amerikanska studentmästerskapen i Austin, Texas. Axelina som var helt överlägsen hade tävlingens sex längsta stötar.
Välkomna på digital pressträff inför lag-EM i friidrott9.6.2023 08:41:24 CEST | Pressinbjudan
Lag-EM i friidrott närmar sig och ni är välkomna på en digital pressträff där den svenska truppen presenteras.
Träffa Bengtström, Almgren, Åskag och Bergqvist inför Folksam GP-sommaren25.5.2023 13:39:37 CEST | Pressinbjudan
Pressinbjudan från Svenska Friidrottsförbundet: Vi vill härmed påminna om pressträffen inför sommarens Folksam GP-tävlingar. Tisdagen den 30 maj klockan 11-14 välkomnas media till Folksamhuset i Stockholm. Tillsammans med arrangörer och friidrottsstjärnor presenterar vi vad som väntar på sommarens fyra Folksam Grand Prix-galor.
Perseus tvåa på Lag-EM: "Kunde inte göra så mycket mer i dag"21.5.2023 18:47:05 CEST | Pressmeddelande
Perseus Karlström blev under söndagen tvåa på 20 km vid Lag-EM i Podebrady där han gick i mål på 1:19:27. Segrade gjorde italienaren Francesco Fortunato som var 28 sekunder snabbare. "Jag är absolut nöjd med tanke på att jag har kört väldigt hård träning och inte släppt upp särskilt mycket", säger Perseus som siktar på att vara bättre än någonsin på sommarens VM.
Ståhl och Pettersson klara för Finnkampen: ”Alltid något speciellt”17.5.2023 09:08:04 CEST | Pressmeddelande
Nu börjar det dyka upp namn som är klara för Finnkampen och precis som alla önskat kommer både Daniel Ståhl och Simon Pettersson att stå redo i diskusringen på Stockholms Stadion.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum