Barnens Littfest ställs in
Under onsdagen har regeringen meddelat att större evenemang kommer att stoppas för att begränsa coronavirusets spridning. Beslutet innebär att kulturförvaltningens evenemang Barnens Littfest, söndag den 15 mars kommer att ställas in.

Baserat på Barnens Littfest 2018 och 2019 samt den ökande populariteten för evenemanget så har arrangören räknat med ett besöksantal på över 5000 personer under söndagen.
Det gör dessvärre att evenemanget passerar gränsen för tillåtet antal besökare utifrån regeringens beslut.
- Vi är såklart väldigt ledsna över att behöva ställa in Barnens Littfest, det är ett evenemang som vi och många med oss har sett framemot. Vi följer givetvis regeringens beslut, säger Elin Hellrönn, programchef för kulturförvaltningen.
Väven är mitt i vårens mest hektiska period med flera större evenemang på gång i mars och april. Huruvida andra större evenemang kommer att kunna genomföras som planerat är en fråga som inte kan besvaras i dagsläget.
- Vävenscenen har en maxkapacitet på 400 platser för sittande publik, i enlighet med regeringens beslut så kommer vi därför inte att ställa in några arrangemang utöver Barnens Littfest. Däremot är Vävenscenen en gästspelsscen så vi för en dialog med berörda arrangörer om de vill fortsätta genomföra sina arrangemang som vanligt. Refused och Miss Li berörs dock på ett annat sätt då det har en stående publik med fler än 500 sålda biljetter men även där för vi en dialog med arrangörerna säger Elin Hellrönn.
Elin Hellrönn avslutar med att rekommendera fundersamma besökare att gå in på vaven.se för att hålla sig uppdaterade. Där publiceras aktuell information om vad som gäller med tanke på coronaviruset och hur det påverkar arrangemang och aktiviteter i Väven.
Kontakt
Elin Hellrönn
Programchef Kultur
090 16 33 06
070 277 83 39
elin.hellronn@umea.se
Nyckelord
Kontakter
Jenny Vinsakommunikatör
Tel:090-16 34 31, 070-330 35 07jenny.vinsa@umea.seBilder
Om
Umeå kommun har 12 000 medarbetare och är regionens största arbetsgivare. Verksamheterna präglas av medborgarfokus, öppenhet, tillit och en strävan efter att ständigt förbättra kommunens service. Umeå är en av Sveriges mest växande städer. Här bor omkring 130 000 personer, och kommunens mål är att nå 200 000 invånare år 2050.
I Umeå finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Följ Umeå kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Umeå kommun
Miljöskjutsar för att stärka klimatarbetet i Umeå26.1.2021 15:06:01 CET | Pressmeddelande
För femte året i rad kan ideella föreningar söka stöd för att genomföra miljö- och hållbarhetsprojekt. Precis som förra året är fokus på klimatrelaterade insatser som kan stärka arbetet med ett klimatneutralt Umeå. Stödet som kallas miljöskjutsen finns att söka fram till 5 april. Föreningar kan söka upp till 20 021 kr hos Umeå kommuns föreningsbyrå.
Fortsatt delvis distans för kommunala högstadieskolor i februari25.1.2021 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Skolhuvudmannen har beslutat att förlänga delvis distansundervisningen för elever i kommunala högstadieskolor för perioden 1–12 februari. Årskurs 7 har distansundervisning vecka 5 och årskurs 8 har det vecka 6. Beslutet gäller inte elever i grundsärskolan och vissa elever med särskilda behov. Elever i årskurs 9 har fortsatt undervisning på skolan.
A3 Arena stängd22.1.2021 13:15:29 CET | Pressmeddelande
Det ovanligt stora snöfallet som skett på mycket kort tid påverkade taket på A3 Arena i så stor omfattning att kommunen beslutat att stänga hallen under fredag morgon. Beslutet gäller tillsvidare.
Hemtjänsten kan behöva avboka besök under kvällen och natten21.1.2021 19:29:53 CET | Pressmeddelande
Hemtjänsten har svårt att komma fram just nu på grund av rådande väderlek. Nu kommer en kväll och natt som verkar bli än svårare än befarat. Besök kan därmed behöva avbokas under kvällen och natten även om vi får assistans av räddningstjänsten.
Snöovädret blir allt intensivare – stanna hemma om du kan21.1.2021 17:47:40 CET | Pressmeddelande
Det intensiva snöfallet med kraftig drivbildning har ökat ordentligt och gjort det mycket svårt att ta sig fram i kommunen. Ovädret kommer att bli värre längre fram i kväll och i natt. Läget är mycket ansträngt och kommunen arbetar intensivt med att hålla huvudgatorna öppna. För lokalgatorna finns risk att framkomligheten tidvis är begränsad. Kommunen uppmanar alla som inte måste ge sig ut att stanna hemma.
Tomtebovägen får bullerskyddsåtgärder21.1.2021 17:00:00 CET | Pressmeddelande
Flera klagomål på trafikbuller har inkommit till Miljö-och hälsoskyddsnämnden från boende utefter Tomtebovägen. Flera bostäder har ljudnivåer över riktvärdet. Bullret kan därför anses vara en olägenhet för människors hälsa enligt miljöbalken.
Ingen hemleverans av alkohol från restauranger21.1.2021 16:49:04 CET | Pressmeddelande
Miljö-och hälsoskyddsnämnden avslår moderaternas förslag att tillåta hemleverans av alkohol eller microcatering, liknande den så kallade Växjömodellen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum