Blocken består om kommunpolitikerna får välja
Allianspolitiker vill regera ihop, men socialdemokrater samarbetar hellre med centerpartister än med miljöpartister. Alla partier utom ett har Moderaterna eller Socialdemokraterna som huvudmotståndare. Det visar Dagens Samhälles enkät, där ledande kommunpolitiker från hela Sverige fått ge besked om vilka partier de helst vill samarbeta med efter valet.
De rödgröna partiernas politiker vill samarbeta i första hand med varandra, med undantag för de socialdemokratiska kommunpolitikerna som föredrar samarbete med Centern framför Miljöpartiet.
Allianspolitiker önskar hålla ihop, medan de sverigedemokrater som deltagit i enkäten föredrar samarbete med Moderaterna.
– Bilden är tydlig. Trots att det finns allt fler blocköverskridande samarbeten så är ideologi fortfarande viktigt i valet av samarbetspartner, kommenterar Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.
I enkäten har politikerna även angett vilket parti de ser som sin huvudmotståndare i kommunvalet.
Allianspolitiker och sverigedemokrater ser Socialdemokraterna som huvudmotståndare, medan S- och V-politiker pekar ut Moderaterna som sin främsta motståndare. Miljöpartisterna väljer istället Sverigedemokraterna, trots att Miljöpartiet på riksplanet har deklarerat att Moderaterna är partiets huvudmotståndare.
Centerpartiet är det mest populära samarbetspartiet totalt sett. Sverigedemokraterna hamnar sist.
Dagens Samhälle har kontaktat alla Sveriges kommuner och bett dem att skicka vidare enkäten till den ledande politikern i varje parti som är representerat i kommunfullmäktige. Det innebär att 2 317 politiker har varit målgrupp för enkäten. Sammanlagt har 797 svarat vilket ger en svarsfrekvens på drygt 34 procent.
Kontakter
Annika Almgren
PR & kundrelationer
Tel 08-452 73 04
Mobil 076-808 73 04
aa@dagenssamhalle.se
Dokument
Om
Följ Dagens Samhälle
Abonnera på våra pressmeddelanden.
Senaste pressmeddelandena från Dagens Samhälle
Stora skillnader i kommunernas köp från privata utförare14.2.2019 03:53:00 | Pressmeddelande
Kommunernas köp av välfärdstjänster från privata företag har ökat stort det senaste decenniet. Men skillnaderna mellan den som köper mest och minst är hela 44 procentenheter, visar Dagens Samhälles granskning.
Antalet obetalda p-böter sjunker drastiskt7.2.2019 05:55:00 | Pressmeddelande
Skulderna för obetalda felparkeringsavgifter minskade kraftigt förra året – i de tre storstadskommunerna med över 45 miljoner kronor. Det visar en sammanställning av siffror från Kronofogden som Dagens Samhälle gjort.
Jättevinster i SKL:s upphandlingsbolag7.2.2019 05:35:00 | Nyheter
De senaste tre åren har SKL Kommentus Inköpscentral, SKI, gjort en samlad vinst på över 100 miljoner kronor – i en verksamhet som inte får ha vinstsyfte. Av varje hundralapp som bolaget tar in i provisionsersättning blir 25 kronor ren vinst i kassan, visar Dagens Samhälles granskning.
Risk för lagbrott när kommuner använder utländska molntjänster7.2.2019 03:53:00 | Pressmeddelande
Sekretessreglerad information bör inte lagras i utländskt ägda molntjänster. Ändå gör sex kommuner och fyra regioner just det, visar Dagens Samhälles undersökning.
Så många kommunpolitiker lämnade i förtid4.2.2019 03:53:00 | Pressmeddelande
Rekordmånga politiker lämnade sina uppdrag i kommunfullmäktige under förra mandatperioden. I Malå slutade till exempel så många som 11 av 25 ledamöter i förtid. Det visar Dagens Samhälles bearbetning av SCB:s färska siffror.
Rekordmånga nya politiker31.1.2019 03:53:00 | Pressmeddelande
De nyvalda politikerna är fler än någonsin i kommuner och regioner. Andelen nyvalda kvinnor har minskat jämfört med senaste valet. Det visar Dagens Samhälles granskning av ledamöterna i kommun- och regionfullmäktige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum