Bluewashing är inte lösningen på polisbristen – Polisförbundet i ny kampanj

Sedan 2017 har Polismyndigheten ökat med 4600 anställda. Men bara en tredjedel är poliser, merparten är civila utan polisexamen. I stället för att göra polisyrket mer attraktivt rekryteras andra kompetenser för att genomföra polisiära uppgifter, vilket riskerar att påverka både resultat och effektivitet i det brottsbekämpande uppdraget.
− I polisbristens spår försöker både politiker och Polismyndigheten att fylla luckorna på alla sätt. Det leder inte till en bättre verksamhet och bidrar inte heller till att göra polisyrket mer attraktivt. Med kampanjen vill vi skapa en större förståelse för att det inte går att ersätta poliser med annan kompetens – att det krävs rätt kompetens på rätt plats för både bättre resultat och bättre effektivitet- att bluewashing inte är lösningen på polisbristen, säger Jenny Engdahl Westbratt, kommunikationschef på Polisförbundet.
Målet med kampanjen är att öka förståelsen hos politiker och allmänhet om den polisiära kompetensen och att den är nödvändig inom hela det brottsbekämpande uppdrager. Rätt kompetens på rätt plats bidrar till ökad effektivitet och bättre resultat för verksamheten och i förlängningen också till ett tryggare samhälle. Det är en viktig diskussion inför höstens val.
Kampanjen har arbetats fram tillsammans med Reform Act och kommer framför allt synas i digitala och sociala kanaler, bland annat genom kampanjsajten bluewashing.polisforbundet.se där man kan fördjupa sig i ämnet genom både film och statistik. Med hjälp av blå munkar illustreras polisbristen och myndighetens så kallade bluewashing.
Det kommer även arrangeras debatter och seminarier, bland annat under politikerveckan i Almedalen och Polisens dag 2022 den 25 augusti.
Besök kampanjsatsen - Bluewasing är inte lösningen på polisbristen
Nyckelord
Kontakter
Karin LarssonPressekreterarePolisförbundet
Tel:08 - 676 97 20karin.larsson@polisforbundet.seJenny Engdahl WestbrattKommunikationschef
Tel:072-7064716jenny.westbratt@polisforbundet.seBilder
Länkar
Om
Följ Polisförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Polisförbundet
Johanna Faijersson ny kommunikationschef på Polisförbundet21.3.2023 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Johanna Faijersson är ny kommunikationschef på Polisförbundet och ska leda utvecklingen av medlemserbjudandet för Sveriges poliser, facklig utbildning och kommunikation. Hon kommer senast från kommunikationsbyrån Reform Society.
Fler medlemmar i Polisförbundet14.2.2023 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Polisförbundet växer – under förra året ökade antalet yrkesverksamma poliser med 2 procent.
Polisförbundet eniga med utredaren av Påskupploppen14.12.2022 14:49:44 CET | Pressmeddelande
Polisförbundet är eniga med resultatet av den utredning som nu presenteras efter Påskupploppen. Förbundets nationella huvudskyddsombud har haft full insyn i arbetet och känner tilltro till hur den har genomförts. Nu måste arbetsgivaren omhänderta de brister som utredaren pekar på.
Ny rapport om utredarnas arbetssituation22.11.2022 07:40:42 CET | Pressmeddelande
En ny rapport visar att 63 procent av Polisförbundets medlemmar anser att bristen på poliser i utredningsverksamheten är den främsta orsaken till att fler brott inte klaras upp. Dessutom gör nästan varannan polisiär utredare något aktivt för att planera för ett arbetsliv utanför myndigheten.
Polisförbundet välkomnar satsningar på rättsväsendet2.11.2022 12:41:38 CET | Pressmeddelande
Regeringen presenterar ytterligare satsningar på rättsväsendet. Tidigare utlovade budgetmedel för polislönesatsningar står kvar, vilket är ett viktigt besked för polistillväxten. ”Vi måste bli fler poliser för att klara det brottsbekämpande uppdraget fullt ut.”, säger Polisförbundets ordförande Katharina von Sydow.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum