Bra start på 2021 för teknikindustrin
Affärsläget för teknikindustrin i Sverige har förbättrats under årets första kvartal. Orderingången fortsätter att öka jämfört med sista kvartalet i fjol. Det visar Teknikföretagens konjunkturbarometer. Med ökad orderingång och en återhämtning som startade under tredje kvartalet ökar även kapacitetsutnyttjandet samt behovet av arbetskraft. Industrin visar därmed en bra men måttlig start på 2021.
– Det är industrin med hjälp av leverantörer av avancerade tjänster som agerar draglok för närvarande i Sveriges virusdrabbade ekonomi, säger Bengt Lindqvist, ekonom på Teknikföretagen.
– Återhämtningen går ändå långsamt. Det är viktigt att detta draglok kan fortsätta föra ekonomin framåt så att en kollaps likt den vi genomgick andra kvartalet i fjol kan undvikas, fortsätter han.
Orderingången fortsätter att öka måttligt för teknikindustrin sammantaget. En hel del företag påverkas fortfarande av global virusspridning med följden att investeringsprojekt läggs på is. Flera rapporterar även logistik- och komponentstörningar som förhoppningsvis kan avta framöver.
Flertalet företag rapporterar dock ett bättre affärsläge jämfört med sista kvartalet i fjol. Orderingången ökar i varierande grad för i stort sett samtliga delbranscher. Orderstocken har definitivt lämnat krisnivåerna bakom sig med ett index på 102,8, jämfört med 96,9 kvartalet innan.
Teknikföretagens konjunkturbarometer för första kvartalet omfattar bedömningar från 528 företag. Försäljningen uppgår sammanlagt till 888 Mdr SEK, varav 79 procent säljs på exportmarknader. Barometern utges i mars, juni, september och december.
Kontakter
Bengt LindqvistEkonom
Tel:+46 8 782 08 34bengt.lindqvist@teknikforetagen.sePer BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seDokument
Om
Teknik gör världen bättre. Den svenska teknikindustrins företag står för de lösningar som tacklar vår tids stora utmaningar. Det är hos Teknikföretagen som dessa företag är medlemmar.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Ökat behov av el – vart ska den komma ifrån?13.4.2021 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
För att fortsätta investera i hållbara samhällslösningar så kommer Sverige att behöva bygga ut elproduktion och elnät. Det är temat när Teknikföretagen onsdagen den 14 april sänder live om framtidens hållbarhetsutmaningar.
Nu öppnar gymnasieomvalet – en ny chans att synliggöra yrkesprogrammen12.4.2021 11:30:00 CEST | Pressmeddelande
Inställda gymnasiemässor och öppet hus har lett till att fler elever är osäkra i sina gymnasieval. Det riskerar bland annat att drabba valen till yrkesprogrammen. I april-maj är det omval till gymnasiet då niondeklassare runt om i landet har chansen att ändra det preliminära gymnasieval som gjordes i februari.
Svensk industrikultur ger nya möjligheter!7.4.2021 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
En prestigelös och kreativ arbetsmiljö ger svenska teknikföretag ett försprång i omställningen mot digital och grön industri som pågår i industrivärlden. – I Sverige är det självklart att bidra med idéer, ifrågasätta och samarbeta, säger Teknikföretagens Cecilia Warrol inför dagens TV-möte med näringsminister Ibrahim Baylan.
Stort behov av ny kompetens - se Teknikföretagens premiärsändning!29.3.2021 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Industrins behov av kompetens för att skapa de hållbara lösningarna är akut och inleder Teknikföretagens TV-satsning för att fira organisationens 125 år. — Frågan är helt avgörande om vi vill ha kvar en stark industri i Sverige, säger Teknikföretagens Frida Andersson som medverkar i onsdagens premiäravsnitt.
Lärportal för industrin bjuder in besöksnäringen10.3.2021 08:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny väg till digitala utbildningar erbjuds Visitas och Hotell- och restaurangfackets medlemmar när industrins lärportal kompetens.nu öppnar för besöksnäringen.
Nystart för Teknikcollege i Dalarna8.2.2021 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Teknikcollege i Dalarna gör en nystart och Ingrid Saksvik tillträder som ny processledare. Uppdraget är att få fler i regionen att välja utbildningar mot industri och teknik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum