Consid blir Kristinehamns kommuns digitaliseringspartner
Kristinehamns kommun i Värmland väljer Consid som ny partner för att driva digitaliseringsarbetet framåt. Consid kommer främst att leverera kompetens kring kommunens externa webbplattform.

- Vi är väldigt stolta över att Kristinehamns kommun väljer Consid som leverantör. Att få vara med och driva digitaliseringsarbetet framåt känns extra roligt. Det är bra att vi finns på plats i Karlstad och kan erbjuda expertis lokalt i Värmland, säger Christoffer Nilsson, kontorsansvarig för Consid i Karlstad.
Avtalet gäller under ett års tid och omfattar utveckling, design, förvaltning och utbildning av kommunens externa webb. Bland annat kommer plattformen att flyttas över till Episerver DXP Content Cloud. Stort fokus kommer också att läggas på att anpassa webbplatsen till det nya EU-direktivet om tillgänglighetskrav, som syftar till att öka tillgängligheten för besökarna.
- Genom att migrera webben till Episerver DXP Content Cloud, skapar vi förutsättningar för kommunen att enkelt driva digitaliseringsarbetet framåt själva. Det ska vara lätt och lustfyllt, säger Christoffer Nilsson.
Nyckelord
Kontakter
Nathalie BesèrKommunikationschef
Tel:0730- 56 70 30nathalie.beser@consid.seBilder
Om
Consid är ett av Sveriges snabbast växande företag som erbjuder konsulttjänster inom IT, management och digital marknadsföring. Företaget har kontor i Jönköping, Stockholm, Uppsala, Västerås, Örebro, Norrköping, Linköping, Nyköping, Göteborg, Malmö, Helsingborg, Karlshamn, Karlskrona, Ljungby, Sundsvall, Nyköping, Gävle, Värnamo, Kalmar, Borås, Karlstad och Växjö. Consid startades 2000 av Peter Hellgren och Henrik Sandell och har idag över 1 000 anställda och omsätter över en miljard kronor. Läs mer på www.consid.se
Följ Consid
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Consid
Vården ska utbildas i digitalisering27.1.2021 14:33:52 CET | Pressmeddelande
Coronapandemin har visat att det finns ett akut behov av digitalisering inom vård och omsorg. Yrkeshögskolan Trelleborg har därför inlett ett samarbete med IT- och kommunikationsföretaget Consid för att stärka den digitala kompetensen bland de vårdanställda.
Karlskoga kommun lanserar ny webb26.1.2021 13:06:24 CET | Pressmeddelande
Nu är Karlskoga kommuns nya webbplats sjösatt. Den nya sajten är mer lättillgänglig och har en ny, snyggare, design än den tidigare webben.
Storslam för Consid i Svenska Designpriset22.1.2021 09:02:45 CET | Pressmeddelande
Det blev guldregn över Consid i Svenska Designpriset. Inte mindre än tre av de vinnande bidragen var kampanjer för Consids kunder. Det handlar om reklamfilmen Morakniv Classic, Wallpaper magazine för Boråstapeter och Wallenstams nya identitet.
Jordbruksverket väljer Consid12.1.2021 11:35:30 CET | Pressmeddelande
Jordbruksverket har tecknat ett nytt ramavtal med IT- och kommunikationsföretaget Consid. Avtalet sträcker sig över de närmaste två åren.
Consid har Sveriges nöjdaste medarbetare16.12.2020 08:16:03 CET | Pressmeddelande
Employer-brandingföretaget Universums senaste undersökning visar att Consid har Sveriges nöjdaste medarbetare. Enligt motiveringen fortsätter Consids medarbetare att “sträva efter en gemensam vision”.
Topprekrytering till Consid: Carl Nakamura15.12.2020 08:00:00 CET | Pressmeddelande
IT- och kommunikationsföretaget Consid har rekryterat cloud-experten Carl Nakamura. Han blir ansvarig för det nya affärsområdet Cloud. Carl Nakamura kommer närmast från Microsoft.
Rekryteringen i full gång till innovationshub i Halmstad10.12.2020 15:13:15 CET | Pressmeddelande
Under hösten etablerade sig IT- och kommunikationsföretaget Consid i Halmstad. Rekryteringen är nu i full gång och sex personer har redan anställts. Det blir Halmstadbon Stuart McDougall, välkänd e-handelsspecialist, som ska leda arbetet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum