Consids vd kan bli "Årets Jönköpingsbo"
Det har blivit dags för Jönköpings-Postens läsare att kora ”Årets Jönköpingsbo” och Consids vd, Peter Hellgren, är en av de elva kandidaterna. Utmärkelsen är ett sätt att belöna och uppmärksamma den som betyder något positivt för Jönköpingsområdet och dess utveckling.


"Gasell-företagåtta år i rad, superföretag sju år i rad, karriärföretag fem år i rad, dessutom utnämnt till Sveriges bästa arbetsgivare, Årets vd och fleranomineringar om Sveriges snyggaste kontor. Onsdagen den 26 augustiutsågs Peter Hellgren även till Årets företagare i Jönköpings län 2020.Consid, som vd:nPeter Hellgren grundade för 20 år sedan har rönt storaframgångar. När omsättningen nu spräckt en-miljards-gränsen belönas Peter Hellgren tillMånadensJönköpingsbo."
Förraåret gick utmärkelsen till Biståndsarbetaren Marianne Sandqvist på hjälporganisationen Sam-Hjälp. I år sitter hon med i juryn, som tillsammans med tidningens läsare utser ”Årets Jönköpingsbo”.
Kontakter
Nathalie BesèrKommunikationschef
Tel:0730- 56 70 30nathalie.beser@consid.seBilder

Om
Consid är ett av Sveriges snabbast växande företag som erbjuder konsulttjänster inom IT, management och digital marknadsföring. Företaget har kontor i Stockholm, Uppsala, Västerås, Örebro, Norrköping, Linköping, Nyköping, Göteborg, Halmstad, Malmö, Helsingborg, Karlshamn, Karlskrona, Kalmar, Ljungby, Värnamo, Växjö, Jönköping, Borås, Karlstad, Gävle och Sundsvall. Consid startades 2000 av Peter Hellgren och Henrik Sandell och har idag över 1 000 anställda och omsätter över en miljard kronor. Läs mer på www.consid.se.
Följ Consid
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Consid
Jordbruksverket väljer Consid12.1.2021 11:35:30 CET | Pressmeddelande
Jordbruksverket har tecknat ett nytt ramavtal med IT- och kommunikationsföretaget Consid. Avtalet sträcker sig över de närmaste två åren.
Consid har Sveriges nöjdaste medarbetare16.12.2020 08:16:03 CET | Pressmeddelande
Employer-brandingföretaget Universums senaste undersökning visar att Consid har Sveriges nöjdaste medarbetare. Enligt motiveringen fortsätter Consids medarbetare att “sträva efter en gemensam vision”.
Topprekrytering till Consid: Carl Nakamura15.12.2020 08:00:00 CET | Pressmeddelande
IT- och kommunikationsföretaget Consid har rekryterat cloud-experten Carl Nakamura. Han blir ansvarig för det nya affärsområdet Cloud. Carl Nakamura kommer närmast från Microsoft.
Rekryteringen i full gång till innovationshub i Halmstad10.12.2020 15:13:15 CET | Pressmeddelande
Under hösten etablerade sig IT- och kommunikationsföretaget Consid i Halmstad. Rekryteringen är nu i full gång och sex personer har redan anställts. Det blir Halmstadbon Stuart McDougall, välkänd e-handelsspecialist, som ska leda arbetet.
Consid nominerat till Human Growth Awards7.12.2020 08:28:44 CET | Pressmeddelande
Ett engagerat HR-arbete och en genuin omtanke om människan har gjort att Consid snappat åt sig en nominering till Human Growth Awards. Det är tredjeåret i rad som IT- och kommunikationsbolaget blivit nominerat till det prestigefulla priset.
Mittfältaren Ebba Gavlén prisas3.12.2020 15:34:29 CET | Pressmeddelande
Gefle IF:s Ebba Gavlén tog under torsdagen emot det nyinstiftade QRWA-stipendiet som lyfter förebilder inom damfotbollen. Motiveringen är att hon genom sin sportslighet och laganda, är ett föredöme för andra klubbmedlemmar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum