GlobeNewswire

CORRECTING and REPLACING -- PRESS ALERT & INVITATION: Arbitrade to Hold a Press Conference on June 28th From Bermuda - Its New Global Headquarters

Dela

NEW YORK, June 23, 2018 (GLOBE NEWSWIRE) -- In a press release issued under the same headline earlier today by Arbitrade, please note that the correct date of the event is Thursday, June 28, 2018 at 8:00 a.m. EDT. The corrected release follows:

This is an invitation to all media following Arbitrade and/or covering the cryptocurrency markets. You are invited to join Arbitrade's Chairman, Len Schutzman, and management who will discuss their progress toward establishing Arbitrade as a world-class cryptocurrency exchange and coin company. They will also discuss their move and incorporation into Bermuda, one of the world's best regulated jurisdictions and a platform from which Arbitrade will reach out to several international markets. It will be a lively discussion that will also include details of the many economic and social advantages and new jobs that companies, like Arbitrade, will bring to countries in which they settle and do business around the world.

Details of how to access the press briefing webcast are as follows:

Please register now for the upcoming Arbitrade Conference Call:

Date: Thursday, June 28, 2018
Time: 8:00 a.m. EDT


We recommend that you connect to the meeting at least 10 minutes prior to the start to avoid long hold times. Additional international toll-free numbers are provided below. Be prepared to give the operator your name and location along with your participate passcode.

Please note that this invitation is being sent to the Arbitrade media members; it is not open for everyone. Please do not forward this invitation to others.

Dial-in Numbers for the Conference Call
Dial-in Number: (844) 535-4032 
Secondary Dial-in: (409) 983-9735 
Participant Passcode: 8092727

Country Local Toll-free & International Toll

Participant Local Dial-In Numbers:  
Austria, Graz 0316918058
Austria, Linz 0732915065
Austria, Vienna 019281030
Belgium, Antwerp 034000330
Belgium, Brussels 024003547
Czech Republic, Prague 239014964
Denmark, Copenhagen 032714390
Finland, Helsinki 0972519297
France, Lyon 0426030033
France, Paris 0170807153
France, Toulouse 0567804135
Germany, Berlin 030726167368
Germany, Frankfurt 06922224703
Germany, Hamburg 040809020709
Germany, Munich 089244432908
Hungary, Budapest 017779854
Ireland, Dublin 012475604
Italy, Milan 0236019660
Italy, Rome 0645217077
Luxembourg, Luxembourg 24871238
Netherlands, Amsterdam 0207075535
Netherlands, Rotterdam 107114880
Netherlands, Rotterdam 0107114881
Norway, Oslo 22310524
Poland, Warsaw 222639065
Portugal, Lisbon 01211201009
Spain, Barcelona 0934923253
Spain, Madrid 914142503
Sweden, Stockholm 0856619361
Switzerland, Geneva 0225803283
Switzerland, Zurich 0445801733
United Kingdom, London 02031070289

Media Contact:
Victor Webb
Marston Webb International
T: (212) 684-6601, C: (917) 887-0418
e-mail: marwebint@cs.com




This announcement is distributed by Nasdaq Corporate Solutions on behalf of Nasdaq Corporate Solutions clients.
The issuer of this announcement warrants that they are solely responsible for the content, accuracy and originality of the information contained therein.
Source: Arbitrade via Globenewswire

Om

GlobeNewswire



Följ GlobeNewswire

Abonnera på våra pressmeddelanden.

Senaste pressmeddelandena från GlobeNewswire

Corline Biomedical AB offentliggör bokslutskommuniké för räkenskapsåret 201821.2.2019 08:45:00Pressmeddelande

Corline Biomedical AB ("Corline") publicerar härmed bokslutskommuniké för det fjärde kvartalet och räkenskapsåret 2018. Nedan följer en kort sammanfattning. Fullständig bokslutskommuniké finns tillgänglig på Corlines hemsida (www.corline.se) samt som bifogad fil. VD Henrik Nittmar kommenterar "2018 blev ett genombrottsår för Corline då bolaget gick från preklinisk till klinisk fas i utvecklingen av Renaparin® i och med att RENAPAIR 01-studien öppnade för rekrytering. Nu koncentrerar vi utvecklingsresurserna på att planera inför den värdehöjande fas 2- och fas 3-utvecklingen. Jämfört med branschkollegor har Corline en särskilt gynnsam position i och med att bolaget står på flera ben och parallellt arbetar mot lansering tillsammans med kunder inom medicinteknikområdet. Ett spännande 2019 stundar." Väsentliga händelser under det fjärde kvartalet 2018 Den vetenskapliga tidskriften Transplantation publicerar resultat från den prekliniska utvecklingen av Renaparin®. Här visas i stordjursmode

Arcoma AB: Investerarmöten våren 201915.2.2019 08:46:00Pressmeddelande

15 februari 2019 PRESSRELEASE Arcoma har som ambition att fortsätta öka sitt aktieägarfokus och kontinuerligt förbättra kommunikationen med aktieägare. Under våren 2019 kommer Arcoma medverka på flertalet investerarmöten där aktuella händelser och aktiviteter presenteras. Här ges en ökad inblick i bolagets vision och strategier samt en möjlighet till att ställa frågor till bolagets ledning. SvD Börsplus Temadag "Dubblare" Dag, tid och plats: 5 mars, kl. 13.00, GT 30, Grev Turegatan 30, Stockholm Stockholm Corporate Finance Life Science event Dag, tid och plats: 14 mars, kl. 07.30, Berns, Kammarsalen, Stockholm Redeyes Medtech & Diagnostics event Dag, tid och plats: 14:e maj, Redeye, Mäster Samuelsgatan 42, Stockholm För ytterligare information, vänligen kontakta: Arcomas VD Jesper Söderqvist, Telefon: +46 470 70 69 81, E-mail: jesper.soderqvist at arcoma.se Om Arcoma Arcoma, med lång erfarenhet av branschen, är en ledande leverantör av integrerade digitala röntgensystem med hög kvalite

Corline Biomedical AB: Första patient doserad med Renaparin®15.2.2019 08:42:00Pressmeddelande

Corline Biomedical AB ("Corline" eller "Bolaget") meddelar idag att man inkluderat första patienten i fas 1-studien RENAPAIR 01. Patienten inkluderades vid transplantationsavdelningen på Uppsala Akademiska sjukhus. Renaparin® är en produkt under utveckling för att förbättra njurtransplantation. I Corlines studie RENAPAIR 01 utvärderas produkten med avseende på tolerabilitet och säkerhet. Studien öppnades för patientrekrytering i slutet av 2018 och första patient är nu doserad och inkluderad i studien. Totalt skall 18 patienter rekryteras och när de 4 första patienterna är utvärderade i Uppsala, öppnas också Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge för rekrytering till studien. Henrik Nittmar, VD i Corline Biomedical AB, kommenterar "Det händer mycket i Corline för tillfället och alla arbetar hårt för att målbilden i bolaget skall uppfyllas. Det gäller såväl vår interna organisation som våra externa samarbetspartners. Därför är det extra roligt när vi når avgörande milstolpar i utvec

Corline Biomedical AB: Rekryterar Lars Olsson som Head of CMC14.2.2019 12:44:00Pressmeddelande

Corline Biomedical AB ("Corline" eller "Bolaget") meddelar idag att man rekryterat Lars Olsson till den nyinrättade tjänsten som Head of CMC (Chemistry, Manufacturing & Control). Lars Olsson hade tidigare samma tjänst hos Wilson Therapeutics AB, som under 2018 förvärvades av amerikanska Alexion. Lars Olsson kommer att ansvara för Corlines samtliga aktiviteter inom tillverkning och kontroll relaterat till bolagets läkemedelsprodukter, med särskilt fokus på Renaparin® inför kommande fas 2- och fas 3-utveckling. I slutet av 2018 meddelade Corline att patientrekryteringen startar i bolagets fas 1-studie RENAPAIR 01, där produkten Renaparin®, som är under utveckling för att förbättra utfallet av njurtransplantation, utvärderas med avseende på tolerabilitet och säkerhet. Därmed tog en ny utvecklingsfas vid i bolaget i vilken alltmer resurser fokuseras på att förbereda den fortsatta kliniska utvecklingen av produkten genom fas 2 och fas 3 i syfte att slutligen kunna registrera produkten för k

Arcoma AB: Canon och Arcoma tecknar distributörsavtal för Turkiet14.2.2019 10:38:00Pressmeddelande

14 februari 2019 Canon Medical Systems i Turkiet och Arcoma har tecknat ett distributörsavtal som gör att Canon kommer att kunna sälja Arcomas produkter i Turkiet från och med den 15 februari 2019. Canon är sedan tidigare återförsäljare för Arcomas produkter i Nordamerika och utvalda länder i Europa. Detta samarbete utökas nu till Turkiet som är det första land i Canons Asien organisation att välja Arcoma som en formell partner. "Att vi stärker och formaliserar samarbetet med Canon även i Turkiet är ännu ett erkännande av Arcoma som leverantör av högkvalitativa röntgensystem. Canon i Turkiet förbereder ett flertal större upphandlingar till sjukhus där Arcomas lösningar ingår. Avtal som detta ingår i Arcomas strategi att utöka med nya försäljningskanaler och att expandera till nya länder för att skapa framtida tillväxt." kommenterar Arcomas VD, Jesper Söderqvist. För ytterligare information, vänligen kontakta: Arcomas VD Jesper Söderqvist, Telefon: +46 470 70 69 81, E-mail: jesper.soder

Karolinska Development's portfolio company OssDsign raises SEK 64m and aims for listing on Nasdaq First North12.2.2019 09:00:00Pressmeddelande

STOCKHOLM, February 12, 2019. Karolinska Development's portfolio company OssDsign announces today the closing of a private placement of SEK 64 million. Swedish private investors and the French investment management company Alto Invest have taken part in the private placement. OssDsign will now begin the process towards a listing on Nasdaq First North in 2019. The proceeds from the private placement will be used for continued sales expansion in Europe and the US of OssDsign regenerative implant solutions for improved healing of bone defects. Moreover, funds will be used for entering new markets, primarily preparing for market introduction in Japan where the company in parallel to the regulatory process will initiate pre marketing activities. With ethical committee approval already in place, leading surgeons in Japan can start building experience with the OssDsign technology prior to regulatory approval and launch. OssDsign prepares for a listing on Nasdaq Stockholm First North in 2019.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum