Svenska Ishockeyförbundet

Dalarna historiska första vinnare av TV-pucken för flickor 2019

Dela

Dalarna vann den historiska första upplagan av TV-pucken för flickor. I finalen vann Dalarna mot Småland med 3-2 (2-1, 1-1) på söndagen i Lugnets Ishall, Falun.

Här bifogas resultat och matchfakta från söndagens medalj- och placeringsmatcher i Leksand och Falun.

Individuella priser i TV-pucken 2019

Gunilla Anderssons Pris till bästa back                                                                    
i TV-pucken 2019 går till:                                   
Nr: 28 i Småland Mira Jungåker 

Maria Rooths pris till bästa forward                                                                                
i TV-pucken 2019 går till:                                   
Nr: 21 i Dalarna Nicole Hall                                                                                                    

Kim Martins Pris till bästa målvakt                                                                                   
i TV-pucken 2019 går till:
Nr: 1 i Dalarna Emmy Nordström-Åmark                                                                      

Skodas pris till Mest värdefulla spelare                                                                  
i TV-pucken 2019 går till:                                                     
Nr: 24 i Dalarna Ida Karlsson                                                                                                 

I TV-pucken 2019 deltog sammanlagt 18 lag. Det spelades först tre kvartsfinalkvalgruppspel med 3x6 lag. Lag 1 och 2 från respektive gruppspel samt de två högst rankade treorna gick till slutspel. Åtta lag spelade i slutspel. Deltagande lag skulle bestå av spelare födda 2004-2006.

Matcherna kunde ses på webb-TV
Matcherna i TV-pucken kunde ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/ 

Matcherna online
Alla matcher kunde följas online här:
http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398

För fullständigt spelprogram se:
http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 1-3 november 2019

Fredagen den 1 november 2019
Kvartsfinal 3
1/11 Småland-Östergötland     8-0 (5-0, 3-0)                    683
Kvartsfinal 4
1/11 Södermanland-Ångermanland 1-3 (1-2, 0-1)                                  1 127
Kvartsfinal 1
1/11 Stockholm-Örebro          5-0 (4-0, 1-0)                    1 224
Kvartsfinal 2
1/11 Dalarna-Västergötland/Bohuslän-Dal 1-0 (1-0, 0-0)                               1 385

Lördagen den 2 november 2019
Semifinal 2
2/11 Småland-Ångermanland               2-1 (1-0, 1-1)                    1 282
2/11 Östergötland-Södermanland        0-3 (0-1, 0-2)                                     489
Semifinal 1
2/11 Stockholm-Dalarna                      2-3 (0-0, 2-3)                                    1 540
Placeringsmatch 1, platserna 5-8
2/11 Örebro -Västergötland/Bohuslän-Dal 2-4 (2-0, 0-4)                            1 650

Söndagen den 3 november 2019

Final
3/11 Dalarna-Småland 3-2 (2-1, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (05:45) Nicole Hall (Linn Slottgård), PP1 2-0 (15:15) Nicole Hall (Ida Karlsson), PP2 2-1 (19:37) Mira Jungåker
Skott: 16-12.
Period 2: EQ 3-1 (03:41) Tuva Kandell (Ella Gropgård), EQ 3-2 (12:02) Mira Markström (Tuva Persson)
Skott: 14-7. Totalt: 30-19.
Utvisningar: Dalarna 4x2 min., Småland 3x2 min.
Domare: Ida Henriksson, Luleå
Publik: 1 156
Matchens lirare:
Dalarna: Ella Gropgård
Småland: Mira Jungåker

Match om tredje plats
3/11 Stockholm-Ångermanland 3-0 (2-0, 1-0)
Period 1: EQ 1-0 (00:34) Moa Gustavsson (Emelie Olsson, Embla Åberg), PP1 2-0 (19:05) Emelie Olsson (Thea Johansson)
Skott: 14-10.
Period 2: EQ 3-0 (11:15) Ella Planting-Bergloo (Olivia Sohrner)
Skott: 10-4. Totalt: 24-14.
Utvisningar: Stockholm 3x2 min., Ångermanland 2x2 min., 1 matchstraff
Domare: Alexandra Köhl, Bromma
Publik: 458
Matchens lirare
Stockholm: Emelie Olsson
Ångermanland: Ebba Hedqvist

Match om femte plats
3/11 klockan 14.45 Vinnaren i placeringsmatch 1 Västergötland/Bohuslän-Dal-Vinnaren i placeringsmatch 2 Södermanland, Weda Skog Arena, Leksand
2-1 (1-1, 0-0, 0-0, 1-0) efter Overtime och straffar

Match om sjunde plats
3/11 Örebro-Östergötland 0-1 (0-1, 0-0)
Period 1: PP1 0-1 (15:09) Vilma Nehr (Emma Rehn, Emma Goding)
Skott: 7-9.
Period 2:
Skott: 6-12. Totalt: 13-21.
Utvisningar: Örebro 7x2 min., Östergötland 4x2 min.
Domare: Malin Zetterberg, Drottningholm
Publik: 312
Matchens lirare
Örebro: Thea Liodden
Östergötland: Elin Asp 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Billingehov, Skövde, 20-22 september 2019
Blekinge, Medelpad, Stockholm, Värmland, Västergötland/Bohuslän-Dal, Örebro

20/9 Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland-Örebro              0-11 (0-6, 0-5)                                                        76

20/9 Stockholm-Blekinge                                                                                                               10-0 (7-0, 3-0)                                                    98

20/9Värmland-Västergötland/Bohuslän-Dal                           1-21 (1-8, 0-13)                                                      127

21/9 Blekinge-Värmland                                                                                                                 3-4 (1-1, 2-2, 0-0, 0-1)    150

Efter Overtime och straffar

21/9 Västergötland/Bohuslän-Dal-Örebro                                                  4-1 (0-1, 4-0)                                                       250

21/9 Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland-Stockholm 

0-16 (0-7, 0-9)                                     107

21/9 Örebro-Blekinge                                                                                                 2-1 (0-0, 1-1, 1-0)                             79

Efter 02.10 i Overtime

21/9 Värmland-Stockholm                                                                                                              0-12 (0-4, 0-8)                                                    89

21/9 Västergötland/Bohuslän/Dal-Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland 

19 - 0 (9-0, 10-0)              84

22/9 Örebro-Stockholm                                                                                               0-2 (0-1, 0-1)                                                       107

22/9 Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland-Värmland 

2 - 4 (0-1, 2-3)                                     92

22/9 Västergötland/Bohuslän/Dal-Blekinge                             11-0 (6-0, 5-0)                                       210

22/9 Värmland-Örebro                                                                                                0-5 (0-2, 0-3)                                                       121

Blekinge-Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland                  2-0 (1-0, 1-0)                                       87

22/9 Stockholm-Västergötland/Bohuslän/Dal                          2-1 (2-0, 0-1)                                       172

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm

5

5

0

0

42:1 (41)

15

0

0

0

0

2

Västergötland/Bohuslän-Dal

5

4

0

1

56:4 (52)

12

0

0

0

0

3

Örebro

5

2

1

2

19:7 (12)

8

1

0

0

0

4

Blekinge

5

1

2

2

6:27 (-21)

5

0

1

0

1

5

Värmland

5

1

1

3

9:43 (-34)

5

0

0

1

0

6

Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland

5

0

0

5

2:52 (-50)

0

0

0

0

0

 

Grupp B i Mariehus Arena, Mariestad, 20-22 september 2019
Dalarna, Skåne, Södermanland, Västerbotten, Västmanland, Östergötland

20/9 Östergötland-Västmanland                                                                6-2 (5-2, 1-0)                                                       171

20/9 Södermanland-Dalarna                                                                                       3-2 (1-0, 1-2, 1-0)                             120

Efter 03.37 i Overtime

20/9 Västerbotten-Skåne                                                                                                                0-4 (0-4, 0-0)                                                      115

21/9 Dalarna-Västerbotten                                                                                          5-0 (2-0, 3-0)                                                       142

21/9 Skåne-Västmanland                                                                                                               6-0 (4-0, 2-0)                                                      132

21/9 Östergötland-Södermanland                                                             2-7 (0-4, 2-3)                                                       108

21/9 Västmanland-Dalarna                                                                                         0-11 (0-5, 0-6)                                                     112

21/9 Västerbotten-Södermanland                                                              0-6 (0-2, 0-4)                                                       85

21/9 Skåne-Östergötland                                                                                                               2-3 (0-3, 2-0)                                                      95

22/9 Västmanland-Södermanland                                                             0-15 (0-9, 0-6)                                                     110

22/9 Östergötland-Västerbotten                                                                3-2 (2-1, 1-1)                                                      107

22/9 Skåne-Dalarna                                                                                                                       1-6 (0-2, 1-4)                                                      119

22/9 Västerbotten-Västmanland                                                                12-1 (8-1, 4-0)                                                     120

22/9 Dalarna-Östergötland                                                                                          6-0 (3-0, 3-0)                                                       125

22/9 Södermanland-Skåne                                                                                         4-2 (1-0, 3-2)                                                       112

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Södermanland

5

4

1

0

35:6 (29)

14

1

0

0

0

2

Dalarna

5

4

1

0

30:4 (26)

13

0

1

0

0

3

Östergötland

5

3

0

2

14:19 (-5)

9

0

0

0

0

4

Skåne

5

2

0

3

15:13 (2)

6

0

0

0

0

5

Västerbotten

5

1

0

4

14:19 (-5)

3

0

0

0

0

6

Västmanland

5

0

0

5

3:50 (-47)

0

0

0

0

0

 

Grupp C i Ishallen Lidköping, 20-22 september 2019
Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Småland, Uppland, Ångermanland

20/9 Uppland-Norrbotten                                                                                                               0-1 (0-1, 0-0)                                                      87

20/9 Småland-Gästrikland/Hälsingland                                                      6-3 (3-2, 3-1)                                                       114

20/9 Göteborg-Ångermanland                                                                                     3-4 (2-3, 1-1)                                                       122

21/9 Gästrikland/Hälsingland-Göteborg                                                     3-5 (2-2, 1-3)                                                       138

21/9 Ångermanland-Norrbotten                                                                                   3-1 (1-1, 2-0)                                                       94

21/9 Uppland-Småland                                                                                               0-1 (0-1, 0-0)                                                       124

21/9 Göteborg-Norrbotten                                                                                                              3-2 (1-2, 1-0, 1-0)                             123

Efter 03.46 i Overtime

21/9 Gästrikland/Hälsingland-Uppland                                                      1-3 (1-2, 0-1)                                                       98

21/9 18.30 Småland-Ångermanland                                                          3-0 (1-0, 2-0)                                                       107

22/9 Norrbotten-Småland                                                                                                               3-4 (2-3, 1-1)                                                      78

22/9 Ångermanland-Gästrikland/Hälsingland                          4-0 (2-0, 2-0)                                       108

22/9 Uppland-Göteborg                                                                                              1-2 (1-1, 0-0, 0-1)                             88

Efter 01.23 i Overtime

22/9 Norrbotten-Gästrikland/Hälsingland                                                   1-2 (0-2, 1-0)                                                      113

22/9 Ångermanland-Uppland                                                                                      4-0 (2-0, 2-0)                                                       90

22/9 Göteborg-Småland                                                                                                                0-9 (0-4, 0-5)                                                      99

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Småland

5

5

0

0

23:6 (17)

15

0

0

0

0

2

Ångermanland

5

4

0

1

15:7 (8)

12

0

0

0

0

3

Göteborg

5

1

2

2

13:19 (-6)

7

2

0

0

0

4

Norrbotten

5

1

1

3

8:12 (-4)

4

0

1

0

0

5

Uppland

5

1

1

3

4:9 (-5)

4

0

1

0

0

6

Gästrikland/Hälsingland

5

1

0

4

9:19 (-10)

3

0

0

0

0

 

De två bäst placerade lagen samt de två högst rankade treorna från respektive kvartsfinalkvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer näst högst rankade lag tre att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET

Marknads-, kommunikations- och försäljningsavdelningen

Anders Feltenmark

Informationsassistent

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum