DO: Uppsägningen ett missgynnande enligt föräldraledighetslagen
DO bedömer att det var ett missgynnande enligt föräldraledighetslagen när ett företag i Stockholm sa upp en man i samband med hans föräldraledighet. DO begär nu att företaget ska betala ersättning till mannen för den kränkning och ekonomiska skada han har lidit genom uppsägningen.
Mannen var tillsvidareanställd som säljkonsult/business developer på ett företag som arbetar med matleveranser i Stockholm. I samband med att mannen oväntat behövde ta ut föräldraledighet kallades han till ett möte med arbetsgivaren. Mannen fick beskedet att han skulle bli uppsagd om han inte avbröt föräldraledigheten. Dagen efter mötet sa företaget upp mannen på grund av arbetsbrist.
Företaget menar att uppsägningen inte har haft ett samband med mannens föräldraledighet. DO anser dock att det finns ett sådant tydligt samband mellan föräldraledigheten och uppsägningen att det finns anledning att anta att mannen har missgynnats av skäl som har samband med hans föräldraledighet.
– Föräldraledighet, även oväntad sådan, är en naturlig del av den enskilde arbetstagarens yrkesliv och något som en arbetsgivare regelmässigt har att förhålla sig till. Att en arbetstagare sägs upp för att han eller hon nyttjar sin rätt till föräldraledighet är en mycket allvarlig överträdelse av missgynnandeförbudet i föräldraledighetslagen, säger Isabelle Arsova på DO:s processenhet.
DO begär nu att företaget ska betala drygt 300 000 kronor i ersättning till mannen. Om företaget motsätter sig att betala avser DO att lämna in en stämningsansökan till Arbetsdomstolen.
PRO 2021/6
Nyckelord
Kontakter
Presstjänst
Tel:0736-82 82 10media@do.seOm
Diskrimineringsombudsmannen (DO) är en myndighet som arbetar för ett samhälle fritt från diskriminering.
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
DO inleder tillsyn av myndigheters lönekartläggningsarbete27.4.2022 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu inleder DO tillsyn av fem statliga myndigheters arbete med lönekartläggning. Tillsynen syftar till att säkerställa att de aktuella myndigheterna känner till och följer gällande lagstiftning.
Regionen väljer att ingå förlikning11.4.2022 10:30:00 CEST | Pressmeddelande
I målet där ambulanspersonal diskriminerade en man som drabbats av en hjärnblödning genom att bedöma hans tillstånd som inte högprioriterat har Västra Götalandsregionen nu valt att betala hela den diskrimineringsersättning som DO begärt. DO kommer därför att återkalla sitt överklagande till hovrätten.
Fortsatt ökning av antalet anmälningar till DO1.4.2022 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ökningen av antalet anmälningar som inkommer till DO fortsatte under 2021. Det visar den årliga statistikrapporten som presenteras idag. Antalet anmälningar är det klart högsta de senaste sju åren och indikerar att anmälningsbenägenheten om upplevd diskriminering i samhället ökar.
Användandet av oönskat pronomen diskriminering enligt DO10.2.2022 15:00:26 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en lärare på en skola i Mellansverige vägrade att tilltala en elev med elevens önskade pronomen. DO:s bedömning efter att ha utrett händelsen är att utbildningsanordnaren som driver skolan har diskriminerat eleven och brustit i sin utrednings- och åtgärdsskyldighet. DO begär därför att utbildningsanordnaren ska betala diskrimineringsersättning till eleven.
DO: Diskriminering när kommunen inte vidtog åtgärder för tillgänglighet8.2.2022 08:55:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en kommun i Mellansverige inte vidtog skäliga åtgärder för att anpassa skollokalerna för en elev med funktionsnedsättning. Det anser DO som nu begär att kommunen ska betala diskrimineringsersättning till eleven.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum