En man åtalad för skjutolycka utanför Jönköping
Åklagaren har i dag åtalat en 74-årig man för djurplågeri och vållande till kroppsskada efter en skjutolycka utanför Jönköping den 7 februari i år. Åklagaren är tillgänglig för media.
Mannen trodde att han såg en räv från sitt bostadshus och öppnade sovrumsfönstret varifrån han avlossade skott med sitt jaktvapen. I själva verket var djuret en hund.
Även en kvinna och hennes dotter var på platsen. De var på promenad med hunden och hade stannat invid en åker för att fika.
– Hunden träffades av skottet och fick avlivas. Mamman blev träffad av splitter i foten och kulan gick igenom dotterns ena sko. Hon skadades inte, däremot fick mamman skador. De satt på sittunderlag i kanten av en åker medan hunden sprang lös i närheten, ungefär 170 meter från huset, säger kammaråklagare Emma Harrius som lett förundersökningen.
Flera brottsplatsundersökningar har genomförts där bland annat alternativa händelseförlopp har gåtts igenom och dokumenterats.
– Undersökningarna visar tydligt, menar jag, att det var väl synligt att det var två personer som satt i kanten av åkern. Kravet på jägare måste ställas högt vid jakt. Det är allvarliga risker som förknippas med jakt och en jägare måste därför kritiskt överväga vad det är för typ av djur som man har för avsikt att skjuta och förvissa sig om att det inte finns någon person i skottriktningen, säger kammaråklagare Emma Harrius.
Målsägandens och den misstänktes berättelser går isär om hur det gått till. Mannen har jaktlicens och uppger att han trodde att det var en räv han sköt.
Målnummer i Jönköpings tingsrätt: B 582-22.
Kontakt
Kammaråklagare Emma Harrius är tillgänglig för media i dag måndag kl. 13-14, 010-562 52 08.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Inbjudan till pressträff: Åtal för grovt sabotage mot blåljusverksamhet i Linköping28.6.2022 10:45:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren avser att väcka åtal onsdag 29 juni mot tre personer som misstänks för grovt sabotage mot blåljusverksamhet i Linköping den 17 april i år. I samband med åtalsbeslutet bjuder Åklagarmyndigheten och Polismyndigheten in till pressträff.
Beslut om att förverka en hårddisk28.6.2022 08:45:56 CEST | Pressmeddelande
Den 23 juni beslutade Södertörns tingsrätt, efter begäran av åklagare, att förverka en hårddisk med material från bland annat en rysk kriminell hackergrupp.
Rättegång inleds i resningsärende28.6.2022 08:30:58 CEST | Pressmeddelande
På torsdag den 30 juni inleds rättegången mot den man som misstänks för mord på en 16-årig flicka i Husum 1996. Åklagaren är tillgänglig för media efter första rättegångsdagen.
Dom i mål om blåljussabotage i Örebro27.6.2022 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
I dag måndag kl. 11 meddelar Örebro tingsrätt dom i det mål där fyra personer stått åtalade för grovt blåljussabotage i Örebro under påskhelgen 2022. Åklagaren är tillgänglig på telefon på eftermiddagen.
Förhandling i ärende om bl.a. förberedelse till mord avslutas22.6.2022 14:26:09 CEST | Pressmeddelande
I morgon torsdag avslutas förhandlingen i det ärende där två män har åtalats för brott som de misstänks ha begått under tiden de var advokater. Efter förhandlingen är åklagarna tillgängliga för media i tingsrätten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum