Eolus Vind AB bokslutskommuniké 1 september 2019 – 31 december 2020

Dela

Hässleholm den 19 februari 2021

Verksamhetsårets femte period 1 september 2020 – 31 december 2020

  • Nettoomsättningen uppgick till 1 077,5 (465,9) MSEK.
  • Rörelseresultatet uppgick till 59,8 (210,9) MSEK. Resultat före skatt uppgick till 36,2 (180,9) MSEK. Periodens resultat efter skatt uppgick till 30,1 (185,0) MSEK.
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,21 (7,43) SEK.
  • Under perioden togs 0 (43) nya vindkraftverk med en total effekt om 0 (163,4) MW i drift.
  • Under perioden överlämnades motsvarande 0 (43) vindkraftverk med en total effekt om 0 (163,4) MW till kunder.
  • Vid periodens utgång omfattade koncernens förvaltningsverksamhet 903 (687) MW.
  • Den extra bolagsstämman, den 27 augusti, beslutade om ändrat räkenskapsår till kalenderår, 1 januari till 31 december, istället för 1 september till 31 augusti. Innevarande räkenskapsår har förlängts till 31 december 2020 och omfattar perioden1 september 2019 till 31 december 2020. Detta har medfört att fem delårsrapporter har avlämnats där den femte omfattar fyra månader, 1 september – 31 december 2020. Jämförelsetalen för den femte perioden omfattar fyra månader 1 september – 31 december 2019. Totalt omfattar räkenskapsåret 16 månader.
  • I september tecknades avtal med Commerz Real om försäljning av vindparkerna Boarp (24 MW), Dållebo (26 MW) samt Rosenskog (18 MW) omfattande totalt 68 MW för en preliminär köpesumma om 82,5 MEUR. Avtal har tecknats med Siemens Gamesa Renewables om leverans av 11 vindkraftverk. Parkerna beräknas vara färdigställda under hösten 2023. Eolus kommer att sköta drift och förvaltning åt kunden.
  • I oktober tecknades avtal med Cubico Sustainable Investments om försäljning av den nyckelfärdiga vindparken Wind Wall 1 belägen nära Tehachapi i Kalifornien i USA med en installerad effekt om 46,5 MW. Etablering pågår.
  • För verksamhetsåret 2019/2020 föreslår styrelsen en utdelning på 2,00 (1,50) SEK per aktie.

Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgång

  • I januari 2021 tecknade Eolus individuella elförsäljningsavtal med ett stort internationellt energiföretag för de tre vindparkerna Boarp, Dållebo samt Rosenskog som totalt omfattar 68 MW. Avtalen omfattar 100 % av den el som kommer att produceras i vindparkerna som är sålda till Commerz Real.

Utdelning, årsredovisning och årsstämma

  • Årsredovisning kommer att offentliggöras under vecka 12 2021. Årsstämma kommer att hållas 19 maj 2021. Styrelsen avser att föreslå att årsstämman beslutar om en utdelning på 2,00 (1,50) SEK.
Koncernens resultat i korthet4 månader4 månader16 månader12 månader
2020-09-012019-09-012019-09-012018-09-01
-2020-12-31-2019-12-31-2020-12-31-2019-08-31
Nettoomsättning, MSEK1 077,5465,92 468,62 031,9
Rörelseresultat, MSEK59,8210,9280,0118,3
Resultat före skatt, MSEK36,2180,9182,6116,0
Värdeförändringar derivat före skatt, MSEK19,230,969,6-24,9
Periodens resultat, MSEK30,1185,0198,3132,8
Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK1,217,437,965,33
Eget kapital per aktie, SEK41,6335,6541,6315,61
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK-113,0-230,8-483,7566,6
Balansomslutning, MSEK1 808,22 000,41 808,22 057,8
Nettoskuld - /nettokassa +, MSEK304,2563,4304,2800,1
Orderstock per balansdagen, MSEK5 130,95 138,95 130,91 348,9
Under perioden drifttagna verk, antal0,043,081,031,0
Verk överlämnade till kund, antal0,043,083,034,0
Under perioden drifttagna verk, MW0,0163,4323,7115,2
Verk överlämnade till kund, MW0,0163,4325,3120,0
Förvaltade verk, MW903687903524
Soliditet, %57,353,857,343,2
Avkastning på eget kapital efter skatt, %20,633,920,615,6

För ytterligare information kontakta:

Per Witalisson, VD, telefon +46 (0)70-265 16 15
Catharina Persson, CFO, +46 (0)70 932 97 77
Johan Hammarqvist, kommunikationschef, telefon +46 (0)720-50 59 11

Denna information är sådan information som Eolus Vind AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom kommunikationschef Johan Hammarqvists försorg, för offentliggörande 19 februari 2021 kl. 08.30 CET.

Kort om Eolus
Eolus Vind är en av Nordens ledande projektörer av vindkraftsanläggningar. Eolus skapar värden i alla led inom ramen för projektutveckling och drift av vindkraftsanläggningar och erbjuder såväl lokala som internationella investerare attraktiva och konkurrenskraftiga investeringsobjekt i Norden, Baltikum och USA. Sedan starten 1990 har Eolus medverkat vid uppförandet av 653 vindkraftverk med en effekt om nära 1 370 MW. Totalt har Eolus driftorganisation kontrakt för att förvalta över 1 400 MW åt kunder varav cirka 905 MW är i drift.

Eolus Vind AB har nära 41 000 aktieägare. Eolus B-aktie handlas på Nasdaq Stockholm Mid Cap.

För mer information om Eolus, besök gärna www.eolusvind.com

Bilaga

För att se det här innehållet från www.globenewswire.com måste du ge ditt medgivande sidans topp.
För att se det här innehållet från ml-eu.globenewswire.com måste du ge ditt medgivande sidans topp.

Om

GlobeNewswire



Följ GlobeNewswire

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från GlobeNewswire

NAXS styrelse kommer på begäran av huvudägaren att kalla till extra bolagsstämma för att ersätta hela styrelsen17.5.2021 23:30:00 CEST | Pressmeddelande

Styrelsen i NAXS AB (”Bolaget”) har mottagit ett brev från QVT Financial LP, å Tompkins Square Park S.à.r.l. vägnar, som innehar 68,2 % av aktierna i Bolaget, i vilket det begärs att styrelsen kallar till en extra bolagsstämma i syfte att ersätta styrelsen i sin helhet. I enlighet med aktiebolagslagen kommer Bolaget att offentliggöra en kallelse till en extra bolagsstämma senast den 24 maj 2021. Styrelsen i NAXS AB Kontaktinformation Lennart Svantesson, VD Telefon: +46 733-110 011 Denna information är sådan information som NAXS AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 17 maj 2021 klockan 23.30 (CET). Detta meddelande och ytterligare information finns tillgänglig på www.naxs.se NAXS AB (publ) Org.nr 556712-2972 Nybrogatan 8 114 34 Stockholm Tel: 0766 40 00 40, E-post: info@naxs.se NAXS är noterat på Nasdaq Stockholm. NAXS investerar huvudsakligen i privat

Klövern - Meddelande om utfall i skriftligt förfarande17.5.2021 17:15:00 CEST | Pressmeddelande

Den 11 maj 2021 skickades en kallelse till skriftligt förfarande till obligationsinnehavarna i Klövern AB (publ):s (”Klövern”) seniora säkerställda obligation som emitterades i oktober 2019 med ett belopp om 50 000 000 USD med ISIN NO0010866205 (”Obligationslånet”). Obligationsinnehavarna har enhälligt godkänt samtliga förslag till ändringar som framgår av kallelsen bland annat att beloppet som kan emitteras under Obligationslånet höjs till 100 000 000 USD och att löptiden förlängs till den 15 juli 2023. De ändrade villkoren för obligationerna är gällande från den 12 maj 2021. I samband med detta utökas beloppen avseende lämnade säkerheter. Det skriftliga förfarandet är därmed avslutat. Klövern AB (publ) För ytterligare information, vänligen kontakta: Jens Andersson, Finanschef, 076-855 67 02, jens.andersson@klovern.se Klövern är ett fastighetsbolag som med närhet och engagemang erbjuder attraktiva lokaler i tillväxtregioner. Klövern är noterat på Nasdaq Stockholm. Ytterligare informat

Specialplaceringsfonden Impakti blir en del av Aktias produktsortiment17.5.2021 13:15:00 CEST | Pressmeddelande

Aktia Bank Abp Pressmeddelande 17.5.2021 kl. 14.15 Specialplaceringsfonden Impakti blir en del av Aktias produktsortiment Den 30 april 2021 meddelade Aktia om förvärvet av Taaleris kapitalförvaltningsverksamhet. I och med arrangemanget blir specialplaceringsfondenTaaleriImpakti en del av Aktias produktsortiment. Målet med fonden är att bidra till en positiv inverkan på både samhället och miljön genom att placera medel direkt eller genom andra fonder på aktiemarknaden, räntemarknaden och alternativa placeringar. Impakti-fonden placerar i bland annat vind- och solenergi samt projekt som främjar miljöskydd och energieffektivitet. Fonden placerar globalt och har som mål att bland annat dämpa effekterna av klimatförändringen, luft- och havsföroreningar samt fattigdom och överskuldsättning ute i världen utan att fondens avkastning påverkas negativt. ”Sammanslagningen av Aktian och Taaleris kapitalförvaltningsverksamhet ger Aktias kunder ett betydande mervärde i form av bra produkter och tjän

Stockwik förvärvar MittX17.5.2021 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Stockwik Förvaltning AB (publ) har per idag den 17 maj 2021 ingått avtal om att förvärva MittX Aluminiumproffset AB. Samtliga aktier i MittX förvärvas. MittX omsättning och EBITDA-resultat uppgick för den senaste tolvmånadersperioden per 31 mars 2021 till knappt 28 MSEK respektive 6. Den justerade köpeskillingen på skuldfri basis uppgår till 20 MSEK på skuldfri basis (EV). Transaktionen väntas slutföras i sin helhet inom de närmaste dagarna och konsolideras i Stockwik från och med den 1 maj 2021. MittX är ett välrenommerat industriföretag verksamt inom design, utveckling och tillverkning av ljusbågar för montering på entreprenad- och lantbruksmaskiner. Företaget är verksamt i en expansiv nisch med intressanta produkter och ett starkt och väletablerat varumärke. Företaget är beläget i Färila, Hälsingland. Verksamheten har bedrivits sedan 1995. Transaktionen sker till en köpeskilling om 29,9 MSEK, varav 26,9 MSEK erläggs kontant, 2 MSEK erläggs genom en revers med 2 års löptid och 3 proc

Registrering av det minskade antalet aktier i Nexstim Abp (första momentet)17.5.2021 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Företagsmeddelande,Helsingfors, 17.5.2021 kl. 10.00 (EEST) Registrering av det minskade antalet aktier i Nexstim Abp (första momentet) Bolagsstämman av Nexstim Abp (NXTMH:HEX, NXTMS:STO) (”Nexstim” eller ”bolaget”), fattade 11 maj 2021 beslut om att minska antalet aktier i bolaget utan att minska aktiekapitalet genom att ge ut nya aktier, och genom att lösa in bolagets egna aktier så att hundra (100) nuvarande aktier i bolaget ska motsvara en (1) aktie efter att arrangemangen för att minska antalet aktier i bolaget har genomförts. I enlighet med styrelsens beslut av 14 maj 2021 om emission av nya aktier, inlösen av bolagets egna aktier och annullering av bolagets egna aktier på det sätt som framgår av bolagets meddelande av 14 maj 2021 registrerades det nya totala antalet aktier i bolaget, 6 643 389 aktier, i finska Handelsregistret lördagen den 15 maj 2021. Handel med det minskade antalet aktier i bolaget har inletts på Nasdaq Helsinki och Nasdaq Stockholm 17 maj 2021 med den nya ISIN

MSAB ingår partnerskap med Detego kring digital kriminalteknik17.5.2021 08:21:32 CEST | Pressmeddelande

MSAB, en världsledande leverantör av kriminalteknik för undersökningar av mobila enheter, och Detego, som erbjuder kriminaltekniska verktyg för datorer, ingår partnerskap kring skräddarsydda lösningar för snabbare användning. MSAB:s flaggskeppsprodukt XRY-KTE har blivit den främsta lösningen för operativa brottsbekämpande myndigheter världen över, som regelbundet hanterar stora volymer data på mobila enheter. På samma sätt har Detego utvecklat en ledande lösning för att snabbt få fram och agera på bevis från datorer. Detego erbjuder snabb och automatiserad digital kriminalteknik på plats, och båda företagens produkter används av flera högt profilerade kunder världen över. MSAB och Detego är stolta över att tillkännage det strategiska partnerskapet som ger användarna en enda lösning för att erhålla data för både mobil- och datoranalys. Lösningen kommer att ge användarna en komplett svit av digitala kriminaltekniska verktyg. "Eftersom teknikutvecklingen går blixtsnabbt är det viktigt att

Antal aktier i Nexstim Abp efter första momentet i processen för att minska antalet aktier14.5.2021 20:00:00 CEST | Pressmeddelande

Företagsmeddelande,Helsingfors, 14.5.2021 kl. 21.00 (EEST) Antal aktier i Nexstim Abp efter första momentet i processen för att minska antalet aktier Bolagsstämman av Nexstim Abp (NXTMH:HEX, NXTMS:STO) (”Nexstim” eller ”bolaget”) fattade 11 maj 2021 beslut om att minska antalet aktier i bolaget utan att minska aktiekapitalet genom att vederlagsfritt ge ut nya aktier till aktieägarna, och genom att vederlagsfritt lösa in bolagets egna aktier så att hundra (100) nuvarande aktier i bolaget ska motsvara en (1) aktie efter att arrangemangen för att minska antalet aktier i bolaget har genomförts. Som en del av arrangemangen med avseende på de aktieägare som på transaktionsdagen (enligt definitionen nedan) är registrerade i Nexstims aktieägarförteckning hos Euroclear Finland Ab fattade bolagsstämman beslut om att bolaget ska 14 maj 2021 (”transaktionsdagen”) vederlagsfritt emittera högst 1 000 000 nya aktier så att antalet aktier per värdeandelskonto som ägs av dessa aktieägare är delbart med

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum