Eolus Vind AB bokslutskommuniké 1 september 2019 – 31 december 2020

Dela

Hässleholm den 19 februari 2021

Verksamhetsårets femte period 1 september 2020 – 31 december 2020

  • Nettoomsättningen uppgick till 1 077,5 (465,9) MSEK.
  • Rörelseresultatet uppgick till 59,8 (210,9) MSEK. Resultat före skatt uppgick till 36,2 (180,9) MSEK. Periodens resultat efter skatt uppgick till 30,1 (185,0) MSEK.
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,21 (7,43) SEK.
  • Under perioden togs 0 (43) nya vindkraftverk med en total effekt om 0 (163,4) MW i drift.
  • Under perioden överlämnades motsvarande 0 (43) vindkraftverk med en total effekt om 0 (163,4) MW till kunder.
  • Vid periodens utgång omfattade koncernens förvaltningsverksamhet 903 (687) MW.
  • Den extra bolagsstämman, den 27 augusti, beslutade om ändrat räkenskapsår till kalenderår, 1 januari till 31 december, istället för 1 september till 31 augusti. Innevarande räkenskapsår har förlängts till 31 december 2020 och omfattar perioden1 september 2019 till 31 december 2020. Detta har medfört att fem delårsrapporter har avlämnats där den femte omfattar fyra månader, 1 september – 31 december 2020. Jämförelsetalen för den femte perioden omfattar fyra månader 1 september – 31 december 2019. Totalt omfattar räkenskapsåret 16 månader.
  • I september tecknades avtal med Commerz Real om försäljning av vindparkerna Boarp (24 MW), Dållebo (26 MW) samt Rosenskog (18 MW) omfattande totalt 68 MW för en preliminär köpesumma om 82,5 MEUR. Avtal har tecknats med Siemens Gamesa Renewables om leverans av 11 vindkraftverk. Parkerna beräknas vara färdigställda under hösten 2023. Eolus kommer att sköta drift och förvaltning åt kunden.
  • I oktober tecknades avtal med Cubico Sustainable Investments om försäljning av den nyckelfärdiga vindparken Wind Wall 1 belägen nära Tehachapi i Kalifornien i USA med en installerad effekt om 46,5 MW. Etablering pågår.
  • För verksamhetsåret 2019/2020 föreslår styrelsen en utdelning på 2,00 (1,50) SEK per aktie.

Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgång

  • I januari 2021 tecknade Eolus individuella elförsäljningsavtal med ett stort internationellt energiföretag för de tre vindparkerna Boarp, Dållebo samt Rosenskog som totalt omfattar 68 MW. Avtalen omfattar 100 % av den el som kommer att produceras i vindparkerna som är sålda till Commerz Real.

Utdelning, årsredovisning och årsstämma

  • Årsredovisning kommer att offentliggöras under vecka 12 2021. Årsstämma kommer att hållas 19 maj 2021. Styrelsen avser att föreslå att årsstämman beslutar om en utdelning på 2,00 (1,50) SEK.
Koncernens resultat i korthet4 månader4 månader16 månader12 månader
2020-09-012019-09-012019-09-012018-09-01
-2020-12-31-2019-12-31-2020-12-31-2019-08-31
Nettoomsättning, MSEK1 077,5465,92 468,62 031,9
Rörelseresultat, MSEK59,8210,9280,0118,3
Resultat före skatt, MSEK36,2180,9182,6116,0
Värdeförändringar derivat före skatt, MSEK19,230,969,6-24,9
Periodens resultat, MSEK30,1185,0198,3132,8
Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK1,217,437,965,33
Eget kapital per aktie, SEK41,6335,6541,6315,61
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK-113,0-230,8-483,7566,6
Balansomslutning, MSEK1 808,22 000,41 808,22 057,8
Nettoskuld - /nettokassa +, MSEK304,2563,4304,2800,1
Orderstock per balansdagen, MSEK5 130,95 138,95 130,91 348,9
Under perioden drifttagna verk, antal0,043,081,031,0
Verk överlämnade till kund, antal0,043,083,034,0
Under perioden drifttagna verk, MW0,0163,4323,7115,2
Verk överlämnade till kund, MW0,0163,4325,3120,0
Förvaltade verk, MW903687903524
Soliditet, %57,353,857,343,2
Avkastning på eget kapital efter skatt, %20,633,920,615,6

För ytterligare information kontakta:

Per Witalisson, VD, telefon +46 (0)70-265 16 15
Catharina Persson, CFO, +46 (0)70 932 97 77
Johan Hammarqvist, kommunikationschef, telefon +46 (0)720-50 59 11

Denna information är sådan information som Eolus Vind AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom kommunikationschef Johan Hammarqvists försorg, för offentliggörande 19 februari 2021 kl. 08.30 CET.

Kort om Eolus
Eolus Vind är en av Nordens ledande projektörer av vindkraftsanläggningar. Eolus skapar värden i alla led inom ramen för projektutveckling och drift av vindkraftsanläggningar och erbjuder såväl lokala som internationella investerare attraktiva och konkurrenskraftiga investeringsobjekt i Norden, Baltikum och USA. Sedan starten 1990 har Eolus medverkat vid uppförandet av 653 vindkraftverk med en effekt om nära 1 370 MW. Totalt har Eolus driftorganisation kontrakt för att förvalta över 1 400 MW åt kunder varav cirka 905 MW är i drift.

Eolus Vind AB har nära 41 000 aktieägare. Eolus B-aktie handlas på Nasdaq Stockholm Mid Cap.

För mer information om Eolus, besök gärna www.eolusvind.com

Bilaga


Om

GlobeNewswire



Följ GlobeNewswire

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från GlobeNewswire

Rättelse: Terranet Bokslutskommuniké 2020 med MAR märkning samt bifogad Bokslutskommuniké26.2.2021 15:12:54 CETPressmeddelande

Terranet Holding AB utfärdar en rättelse av dagens pressmeddelande gällande bolagets Bokslutskommuniké för 2020, som publicerades kl. 08:45 2021-02-26. Rättelsen avser att pressmeddelandet saknade MAR-närkning samt Bifogad Bokslutskommuniké. Till Bokslutskommuniké: http://bit.ly/3krV31C Se video om VoxelFlow här: https://bit.ly/2ZUWah7 Om Terranet Terranet utvecklar programvara för radiobaserade lösningar och tredimensionell bildanalys för avancerade förarstöd och autonoma fordon (ADAS och AV). I linje med Sveriges historia när det gäller att föra innovativa säkerhetsåtgärder till bilindustrin, är Terranet banbrytande genom sin säkerhetsteknik VoxelFlow™ för ADAS- och AV-industrier med sitt huvudkontor i Lund, Sverige och dess kontor i Kiev, Ukraina och iStuttgart, Tyskland. Terranet Holding AB (publ) är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market (Nasdaq: TERRNT-B.ST). https://terranet.se/sv/ Pär-Olof Johannesson, CEO parolof.johannesson@terranet.se +46 70 332 32 62 Michaela B

Karolinska Development utser Johan Dighed till vice vd26.2.2021 14:39:18 CETPressmeddelande

STOCKHOLM, SVERIGE 26 februari 2021. Karolinska Development AB (Nasdaq Stockholm: KDEV) meddelar idag att Johan Dighed har utsetts till vice vd. Han tillträder positionen omgående och kommer vid sidan av sina nya arbetsuppgifter även fortsättningsvis att inneha sin nuvarande roll som bolagets chefsjurist. Johan Dighed anställdes som chefsjurist på Karolinska Development i maj 2020. Han kom då närmast från SEB där han innehaft ett flertal positioner inom divisionen för stora företag och finansiella institutioner bl.a. som chefsjurist för SEB:s dotterbolag SEB AG. Dessförinnan arbetade han på den internationella advokatbyrån Baker & McKenzie samt inom det svenska domstolsväsendet. ”Jag är glad över att Johan Dighed har accepterat utnämningen som vice vd. I sin nya och utvidgade roll kommer vi att kunna dra än mer nytta av hans gedigna affärsmässiga kompetens, ledarskap och erfarenhet av finansieringsfrågor”, kommenterar Karolinska Developments vd, Viktor Drvota. För ytterligare informati

Bokslutskommuniké 2020 och Terranets höjdpunkter under året, bolaget beskriver nya milstolpar för året framåt 202126.2.2021 08:46:10 CETPressmeddelande

Lund, Sverige, 26 februari 2021 - Terranet AB (Terranet / företaget), (Nasdaq: TERRNT-B.ST), utvecklare av avancerat förarstöd och banbrytande 3D-sensorstekniken VoxelFlow™, presenterade idag sin Bokslutskommuniké för räkenskapsåret 1 januari - 31 december 2020. Terranets höjdpunkter under 2020 och de senaste veckorna: Göran Jansson, ingenjör från KTH Royal Institute of Technology och styrelseledamot vid International Bateson Institute, utnämndes till Terranets styrelseordförande.Terranet fick en inköpsorder på 31 000 EUR från Mercedes-Benz efter fortsättningen av ett Memorandum of Understanding (MoU) undertecknat av både Terranet och Mercedes-Benz för prototyp demonstration, produktutveckling och industrialisering av avancerade förarstöd (ADAS och antikollisions lösningar).Mangold Fondkommission publicerade en ny analys av Terranet och satte en köprekommendation och ett 12-månaders riktpris på 2,50 SEK.Terranet skapade ett partnerskap med det ledande svensk-finska konsult- och ingenjö

Corline Biomedical AB publicerar bokslutskommuniké för 202026.2.2021 08:45:00 CETPressmeddelande

Corline Biomedical AB (”Corline”) publicerar härmed bokslutskommuniké för det fjärde kvartalet och räkenskapsåret 2020. Nedan följer en kort sammanfattning av bokslutskommunikén. Fullständig bokslutskommuniké finns tillgänglig på Corlines hemsida (www.corline.se) samt som bifogad fil. VD Henrik Nittmar kommenterar ”När nuvarande kunders produkter med CHS-yta erhåller kommersiellt godkännande uppskattar Corline den årliga potentialen till 85 MSEK på några års sikt. Med årets framgångar i ryggen inom medicinteknik är målet utstakat att ytterligare öka affärspotentialen genom fler kundprojekt och avtal.” Väsentliga händelser under det fjärde kvartalet Leverans- och supportavtal tecknas i oktober med det amerikanska bolaget Imperative Care för användning av Corlines antitrombotiska ytbehandling CHS™ för produkter inom strokevård. Totalt försäljningsvärde uppgår under första fasen till ca 7 MSEK. En fullt ut lanserad produkt bedöms generera en årlig intäkt för Corline på 35 MSEK.I november

Antal aktier och röster i Active Biotech26.2.2021 08:30:00 CETPressmeddelande

Antalet aktier och röster i Active Biotech har förändrats på grund av den nyligen genomförda företrädesemissionen. Idag, den sista handelsdagen i månaden, finns totalt 217 854 720 aktier och röster i Active Biotech. För ytterligare information, vänligen kontakta: Hans Kolam, CFO Tel: 046 19 20 44 E-mail: hans.kolam@activebiotech.com Active Biotech AB Box 724, 220 07 Lund Tfn 046-19 20 00 Fax 046-19 11 00 Active Biotech är skyldigt att offentliggöra informationen i detta pressmeddelande enligt lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 26 februari 2021, kl.08.30. Active Biotech Active Biotech AB (publ) (NASDAQ Stockholm: ACTI) är ett bioteknikföretag som använder sin omfattande kompetensbas och projektportfölj för att utveckla unika immunmodulerande behandlingar för specialiserade onkologi- och immunologiska indikationer med stort medicinskt behov och betydande kommersiell potential. Efter beslut om en ny inriktning av forsknings- och utv

NEXSTIM ABP:S BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 202026.2.2021 08:00:00 CETPressmeddelande

Företagsmeddelande, Helsingfors den 26 februari 2021 kl. 9.00 NEXSTIM ABP:S BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2020 Nexstim Abp (NXTMH:HEX, NXTMS:STO) (”Nexstim” eller ”bolaget”) rapporterar i dag om bokslutet för hela räkenskapsperioden 2020 (1/1–31/12 2020) samt andra halvåret 2020 (1/7–31/12 2020). Viktiga händelser, juli–december 2020 Bolaget fortsatte åtgärderna för att minimera effekterna av covid-19-pandemin och fokuserade på att generera lönsam ökning av omsättningen. Med tanke på den svåra affärsmiljön gjorde bolaget utmärkta framsteg genom att sälja nio nya NBS-system, varav tre levererades till USA och sex till EU och den övriga världen. Sammanlagt tre nya NBT®-system installerades på olika anläggningar i USA och Europa för behandling av egentlig depression (MDD). Halvåret 1/7–31/12 2020 var bolagets bästa andra halvår någonsin, mätt i omsättning och rörelseresultat. Omsättningen uppgick till 2,5 miljoner euro (H2 2019: 2,1 mn euro) och rörelseresultatet till -1,5 miljoner euro (H2 2019: -3,

Stockwik ändrar antalet aktier och röster26.2.2021 08:00:00 CETPressmeddelande

Täby den 26 februari 2021 PRESSMEDDELANDE Stockwik ändrar antalet aktier och röster Stockwik Förvaltning AB (publ) har under februari 2021 registrerat 15.384 nya aktier hos Bolagsverket samt i bolagets aktiebok med anledning av tilldelning i riktad nyemission till säljaren av SOCAB Swedish Office Consulting AB innebärande en ökning av Stockwiks aktiekapital med 7.692 kronor. Före registreringen uppgick Stockwiks aktiekapital till 2.503.074,054 kronor fördelat på 5.006.148 aktier. Varje aktie hade ett kvotvärde om 0,5 kronor och medförde en röst. Per den 26 februari 2021 uppgår Stockwiks aktiekapital till 2.510.766,054 kronor fördelat på totalt 5.021.532 aktier. Varje aktie har ett kvotvärde om 0,5 kronor och medför en röst. Informationen i detta pressmeddelande är sådan information som Stockwik Förvaltning AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt 4 kap. 9 § lag (1991:980) om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum