Eolus Vind AB delårsrapport 1 mars 2020 – 31 maj 2020

Dela

Hässleholm den 8 juli 2020

Verksamhetsårets tredje period 1 mars 2020 – 31 maj 2020

  • Nettoomsättningen uppgick till 380,6 (520,3) MSEK.
  • Rörelseresultatet uppgick till 38,1 (10,9) MSEK. Resultat före skatt uppgick till 13,5 (10,0) MSEK. Periodens resultat efter skatt uppgick till 17,6 (12,2) MSEK.
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,71 (0,49) SEK.
  • Under perioden togs 0 (0) nya vindkraftverk med en total effekt om 0 (0) MW i drift.
  • Under perioden överlämnades motsvarande 0 (1) vindkraftverk med en total effekt om 0,0 (2,0) MW till kund.
  • Vid periodens utgång omfattade koncernens förvaltningsverksamhet 687 (421) MW.
  • Projektbolaget Øyfjellet Wind AS, som Eolus är byggnationsansvarig för, tecknade i mars 2020 turbinleveransavtal med Nordex omfattande 72 vindkraftverk av modell N149 med en total installerad effekt om 400 MW. Ett 20-årigt Premium servicekontrakt med option på förlängning tecknades samtidigt.

Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgång

  • I juli tecknade Eolus ett samarbetsavtal med SCA rörande utveckling av vindkrafts-projekt. Samarbetsavtalet innebär initiering av projekt som Eolus och SCA kommer att utveckla tillsammans samt möjligheter för Eolus att teckna nyttjande-rättsavtal i andra identifierade projektområden. Målet är att kunna nå realiserbara projekt om cirka 1 000 MW i Sverige, Estland och Lettland.
Koncernens resultat i korthetDelårDelårAckumuleratAckumuleratHelår
2020-03-012019-03-012019-09-012018-09-012018-09-01
-2020-05-31-2019-05-31-2020-05-31-2019-05-31-2019-08-31
Nettoomsättning, MSEK380,6520,3934,3998,22 031,9
Rörelseresultat, MSEK38,110,9143,446,4118,3
Resultat före skatt, MSEK13,510,0108,743,3116,0
Värdeförändringar derivat före skatt, MSEK32,2-18,752,2-39,9-24,9
Periodens resultat, MSEK17,612,2135,451,8132,8
Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK0,710,495,442,085,33
Eget kapital per aktie, SEK39,4032,4339,4032,4335,65
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK37,8-328,1-362,2-353,9566,6
Balansomslutning, MSEK2 073,62 211,12 073,62 211,12 057,8
Nettoskuld - /nettokassa +, MSEK373,1-120,4373,1-120,4800,1
Orderstock per balansdagen, MSEK4 826,02 691,64 826,02 691,61 348,9
Under perioden drifttagna verk, antal0,00,043,03,031,0
Verk överlämnade till kund, antal0,01,044,05,034,0
Under perioden drifttagna verk, MW0,00,0163,410,8115,2
Verk överlämnade till kund, MW0,02,0164,214,8120,0
Förvaltade verk, MW687421687421524
Soliditet, %47,336,647,336,643,2
Avkastning på eget kapital efter skatt, %24,228,324,228,315,6

Ändring av räkenskapsår

Eolus planerar en extra bolagsstämma torsdag den 27 augusti. Styrelsen avser att föreslå bolagsstämman att besluta om ändrat räkenskapsår till kalenderår, 1 januari till 31 december, istället för 1 september till 31 augusti. Innevarande räkenskapsår förlängs till 31 december 2020 och omfattar perioden 1 september 2019 till 31 december 2020 och omfattar därmed 16 månader. Fem delårsrapporter kommer att avlämnas där den femte kommer att omfatta fyra månader, 1 september – 31 december 2020. Årsredovisning för det förlängda räkenskapsåret kommer att avges våren 2021.

För ytterligare information kontakta:

Per Witalisson, VD, telefon +46 (0)70-265 16 15
Catharina Persson, CFO, telefon +46 (0)70-932 97 77
Johan Hammarqvist, kommunikationschef, telefon +46 (0)720-50 59 11

Denna information är sådan information som Eolus Vind AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom kommunikationschef Johan Hammarqvists försorg, för offentliggörande 8 juli 2020 kl. 08.30 CET.

Kort om Eolus
Eolus Vind är en av Nordens ledande projektörer av vindkraftsanläggningar. Eolus skapar värden i alla led inom ramen för projektutveckling och drift av vindkraftsanläggningar och erbjuder såväl lokala som internationella investerare attraktiva och konkurrenskraftiga investeringsobjekt i Norden, Baltikum och USA. Sedan starten 1990 har Eolus medverkat vid uppförandet av 615 vindkraftverk med en effekt om över 1 200 MW. Totalt har Eolus driftorganisation kontrakt för att förvalta över 1 300 MW åt kunder varav cirka 745 MW är i drift.

Eolus Vind AB har cirka 26 000 aktieägare. Eolus B-aktie handlas på Nasdaq Stockholm Mid Cap.

För mer information om Eolus, besök gärna www.eolusvind.com

Bilaga

Om

GlobeNewswire



Följ GlobeNewswire

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från GlobeNewswire

Saniona inbjuder investerare att delta i ett konferenssamtal och ta del av en webbsänd presentation med anledning av den finansiering om 65 MUSD som nyligen upptagits12.8.2020 08:00:00 CESTPressmeddelande

PRESSMEDDELANDE 12 augusti 2020 Saniona (OMX: SANION), ett biofarmaceutiskt företag med klinisk utveckling fokuserad på sällsynta sjukdomar, meddelar idag att ett konferenssamtal och en webbsänd presentation ska hållas med anledning av företagets nyligen genomförda riktade nyemission, som tillförde bolaget 65 MUSD brutto (cirka 567 miljoner kronor). Under evenemanget, som äger rum fredagen den 14 augusti kl. 14:00 CET, kommer Sanionas ledningsgrupp att diskutera strategin och bakgrunden för emissionen. Man kommer även att ge en uppdatering om hur Saniona avancerar sina kliniska läkemedelsprövningar i sen fas av Tesomet mot två sällsynta ätstörningar, hypotalamisk fetma (HO) och Prader-Willis syndrom (PWS), och om hur uppbyggnaden av den USA-baserade organisation som ska understödja dem fortskrider. VIDEOANSLUTNING https://abgsc.webex.com/abgsc/onstage/g.php?MTID=e7fd1a20a6a1661b83500532c896d7dd0 Evenemangsnummer: 137 140 9570 Ställ gärna frågor i Q&A-fältet under presentationen. Om du

Saniona offentliggör prospekt avseende upptagande till handel av nyemitterade aktier på Nasdaq Stockholm11.8.2020 17:00:00 CESTPressmeddelande

PRESSMEDDELANDE EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUTION ELLER PUBLICERING, VARE SIG DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL AUSTRALIEN, KANADA, HONGKONG, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, USA ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUTION ELLER PUBLICERING SKULLE VARA OTILLÅTEN ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANNAN ÅTGÄRD ENLIGT TILLÄMPLIG LAG. 11 augusti, 2020 Styrelsen för Saniona AB (”Saniona”) har, med anledning av den riktade emission av aktier till ett antal amerikanska och internationella institutionella investerare och sektorspecialister som offentliggjordes den 10 augusti 2020 (den ”Riktade Emissionen”), upprättat ett prospekt inför upptagande till handel av de nya aktierna på Nasdaq Stockholm. Prospektet har idag godkänts och registrerats av Finansinspektionen och finns tillgängligt på Sanionas hemsida, www.saniona.se, och kommer göras tillgängligt på Finansinspektionens hemsida, www.fi.se. För mer information, vänligen kontakta Rami Levin, Koncernchef och

Kommuniké från extra bolagsstämma i Acarix11.8.2020 13:00:00 CESTPressmeddelande

Kommuniké från extra bolagsstämma i Acarix Extra bolagsstämma i Acarix AB ("Acarix" eller "Bolaget") hölls idag den 11 augusti 2020 varvid aktieägarna fattade följande beslut. Godkännande av företrädesemission Extra bolagsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att godkänna den av styrelsen sedan tidigare beslutade företrädesemission avseende nyemission av högst 86 156 738 aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Genom företrädesemissionen kan aktiekapitalet öka med högst 861 567,38 kronor, till totalt 1 378 507,81 kronor, och antalet aktier och röster kan öka från 51 694 043 aktier och röster till maximalt 137 850 781 aktier och röster. Teckningskursen för aktierna är 0,65 kronor per aktie. Företrädesemissionen tillför Bolaget högst 56 001 879,70 kronor före transaktionskostnader om samtliga aktier tecknas. Teckning av aktier med stöd av teckningsrätter ska ske genom kontant betalning under tiden från och med den 21 augusti 2020 till och med den 4 september 2

Aino Health AB (publ): Den riktade emissionen av teckningsoptioner till VD och CFO i Aino Health10.8.2020 13:42:08 CESTPressmeddelande

Med anledning av offentliggörandet av kallelsen till extra bolagsstämman den 9 augusti 2020, vill styrelsen för Aino Health AB (publ) (”Bolaget”) belysa att huvudägare i Bolaget föreslår att bolagsstämman fattar beslut om en riktad emission av högst 1 529 758 teckningsoptioner till ledande befattningshavare i Aino Health. Rätt att teckna nya teckningsoptioner ska, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, tillkomma; Jyrki Eklund, VD, om högst 1 189 812 optionerHirvensalmen Satama Koy (kontrollerat av Jochen Saxelin, CFO) om högst 339 946 optioner. Varje teckningsoption ska medföra en rätt att teckna en ny aktie i Bolaget till en teckningskurs om 3,50 kronor per aktie. Teckning av aktier med stöd av teckningsoptionerna ska ske i enlighet med villkoren för teckningsoptionerna under tiden från och med den 1 januari 2023 till och med den 31 mars 2023. Skälet till avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt är att styrelsen gör bedömningen att ett personligt långsiktigt ägarengagemang

Publicering av Nexstim Abp:s halvårsrapport för H1 202010.8.2020 12:00:00 CESTPressmeddelande

Företagsmeddelande, Helsingfors, den 10 Augusti 2020 kl. 13.00 (EEST) Publicering av Nexstim Abp:s halvårsrapport för H1 2020 Nexstim Abp (NXTMH:HEX, NXTMS:STO) (”Nexstim” eller ”bolaget”) rapporterar första halvåret till och med den 30 juni 2020 fredagen den 14 augusti 2020 cirka klockan 15.00 (EEST). En webbsändning riktad till medier, investerare och analytiker ordnas fredagen den 14 augusti 2020 klockan 16.00 (EEST). Verkställande direktör Mikko Karvinen och ekonomichef Joonas Juokslahti presenterar det finansiella resultatet och rörelseresultatet varefter deltagarna ges möjlighet att ställa frågor. Den webbsändningen ordnas på engelska. Uppgifter om webbsändningen: Anmälning till webbsändningen sker via länken nedan. De deltagare som anmält sig får närmare anvisningar per e-post. Webbsänt informationsmöte på engelska 14 Augusti 2020 klockan 16.00 (EEST): Till anmälan >>> För mer information gå in på bolagets webbplats på www.nexstim.com eller kontakta: Mikko Karvinen, verkställand

Framgångsrik riktad nyemission av aktier tillför Saniona 65 miljoner USD (cirka 567 miljoner kronor)10.8.2020 07:00:00 CESTPressmeddelande

PRESSMEDDELANDE EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUTION ELLER PUBLICERING, VARE SIG DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL AUSTRALIEN, KANADA, HONGKONG, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, USA ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUTION ELLER PUBLICERING SKULLE VARA OTILLÅTEN ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANNAN ÅTGÄRD ENLIGT TILLÄMPLIG LAG. 10 augusti, 2020 Saniona (OMX: SANION) (”Saniona” eller ”Bolaget”), ett biofarmaceutiskt företag med klinisk utveckling fokuserad på sällsynta sjukdomar, meddelar idag att Bolagets styrelse har beslutat, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 6 maj 2020, om en riktad nyemission av 30 660 374 aktier till ett antal amerikanska och internationella institutionella investerare och sektorspecialister (den ”Riktade Emissionen”). De nya aktierna emitterades till en teckningskurs om 2,12USD per aktie (18,50 kronor) och motsvarar en rabatt om cirka 45 procent jämfört med den volymviktade genomsnittskursen (VWAP) på Nasdaq Stockh

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum