Eolus Vind AB delårsrapport 1 mars 2020 – 31 maj 2020

Dela

Hässleholm den 8 juli 2020

Verksamhetsårets tredje period 1 mars 2020 – 31 maj 2020

  • Nettoomsättningen uppgick till 380,6 (520,3) MSEK.
  • Rörelseresultatet uppgick till 38,1 (10,9) MSEK. Resultat före skatt uppgick till 13,5 (10,0) MSEK. Periodens resultat efter skatt uppgick till 17,6 (12,2) MSEK.
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,71 (0,49) SEK.
  • Under perioden togs 0 (0) nya vindkraftverk med en total effekt om 0 (0) MW i drift.
  • Under perioden överlämnades motsvarande 0 (1) vindkraftverk med en total effekt om 0,0 (2,0) MW till kund.
  • Vid periodens utgång omfattade koncernens förvaltningsverksamhet 687 (421) MW.
  • Projektbolaget Øyfjellet Wind AS, som Eolus är byggnationsansvarig för, tecknade i mars 2020 turbinleveransavtal med Nordex omfattande 72 vindkraftverk av modell N149 med en total installerad effekt om 400 MW. Ett 20-årigt Premium servicekontrakt med option på förlängning tecknades samtidigt.

Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgång

  • I juli tecknade Eolus ett samarbetsavtal med SCA rörande utveckling av vindkrafts-projekt. Samarbetsavtalet innebär initiering av projekt som Eolus och SCA kommer att utveckla tillsammans samt möjligheter för Eolus att teckna nyttjande-rättsavtal i andra identifierade projektområden. Målet är att kunna nå realiserbara projekt om cirka 1 000 MW i Sverige, Estland och Lettland.
Koncernens resultat i korthetDelårDelårAckumuleratAckumuleratHelår
2020-03-012019-03-012019-09-012018-09-012018-09-01
-2020-05-31-2019-05-31-2020-05-31-2019-05-31-2019-08-31
Nettoomsättning, MSEK380,6520,3934,3998,22 031,9
Rörelseresultat, MSEK38,110,9143,446,4118,3
Resultat före skatt, MSEK13,510,0108,743,3116,0
Värdeförändringar derivat före skatt, MSEK32,2-18,752,2-39,9-24,9
Periodens resultat, MSEK17,612,2135,451,8132,8
Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK0,710,495,442,085,33
Eget kapital per aktie, SEK39,4032,4339,4032,4335,65
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK37,8-328,1-362,2-353,9566,6
Balansomslutning, MSEK2 073,62 211,12 073,62 211,12 057,8
Nettoskuld - /nettokassa +, MSEK373,1-120,4373,1-120,4800,1
Orderstock per balansdagen, MSEK4 826,02 691,64 826,02 691,61 348,9
Under perioden drifttagna verk, antal0,00,043,03,031,0
Verk överlämnade till kund, antal0,01,044,05,034,0
Under perioden drifttagna verk, MW0,00,0163,410,8115,2
Verk överlämnade till kund, MW0,02,0164,214,8120,0
Förvaltade verk, MW687421687421524
Soliditet, %47,336,647,336,643,2
Avkastning på eget kapital efter skatt, %24,228,324,228,315,6

Ändring av räkenskapsår

Eolus planerar en extra bolagsstämma torsdag den 27 augusti. Styrelsen avser att föreslå bolagsstämman att besluta om ändrat räkenskapsår till kalenderår, 1 januari till 31 december, istället för 1 september till 31 augusti. Innevarande räkenskapsår förlängs till 31 december 2020 och omfattar perioden 1 september 2019 till 31 december 2020 och omfattar därmed 16 månader. Fem delårsrapporter kommer att avlämnas där den femte kommer att omfatta fyra månader, 1 september – 31 december 2020. Årsredovisning för det förlängda räkenskapsåret kommer att avges våren 2021.

För ytterligare information kontakta:

Per Witalisson, VD, telefon +46 (0)70-265 16 15
Catharina Persson, CFO, telefon +46 (0)70-932 97 77
Johan Hammarqvist, kommunikationschef, telefon +46 (0)720-50 59 11

Denna information är sådan information som Eolus Vind AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom kommunikationschef Johan Hammarqvists försorg, för offentliggörande 8 juli 2020 kl. 08.30 CET.

Kort om Eolus
Eolus Vind är en av Nordens ledande projektörer av vindkraftsanläggningar. Eolus skapar värden i alla led inom ramen för projektutveckling och drift av vindkraftsanläggningar och erbjuder såväl lokala som internationella investerare attraktiva och konkurrenskraftiga investeringsobjekt i Norden, Baltikum och USA. Sedan starten 1990 har Eolus medverkat vid uppförandet av 615 vindkraftverk med en effekt om över 1 200 MW. Totalt har Eolus driftorganisation kontrakt för att förvalta över 1 300 MW åt kunder varav cirka 745 MW är i drift.

Eolus Vind AB har cirka 26 000 aktieägare. Eolus B-aktie handlas på Nasdaq Stockholm Mid Cap.

För mer information om Eolus, besök gärna www.eolusvind.com

Bilaga

Om

GlobeNewswire



Följ GlobeNewswire

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från GlobeNewswire

Aino Health AB (publ): Aino Health delårsrapport januari-september 202030.10.2020 08:30:00 CETPressmeddelande

Lyckad företrädesemission på 15,9 MSEK, Indikationer på ökat behov av Ainos SaaS-tjänster, Fokus på ökad säljaktivitet Juli - September 2020 Omsättningen minskade med 3 procent till 5 955 (6 144) TSEK*Resultatet efter finansiella poster ökade till -2 383 (-3 127) TSEKResultatet per aktie uppgick till -0,1 (-0,2) SEK Januari - September 2020 Omsättningen ökade med 1 procent till 17 784 (17 673) TSEK*Resultatet efter finansiella poster ökade till -10 518 (-11 271) TSEResultatet per aktie uppgick till -0,7 (-0,7) SEK *Bolaget hade vid slutet av Q1 cirka 3,2 MSEK i fordringar, från resultatbaserade kontrakt, som har ackumulerats under Q4 2018 - Q1 2020 varav 1 miljon kronor har intäktsförts under Q4 2019. På grund av Covid-19 pandemin har bolaget av försiktighetsskäl varken intäktsfört eller kostnadsfört ackumulerade resultatbaserade fordringar under 2020. För mer information se sid. 5. Jag vill börja med att tacka alla investerare som visat ett starkt intresse för Aino Health under den fö

Klövern förvärvar hälften av self storage-bolaget Servistore30.10.2020 07:30:00 CETPressmeddelande

Klövern har tecknat avtal om att förvärva 50 procent av aktierna i self storage-bolaget Servistore för 18,5 mkr. Servistore har nio anläggningar i Sverige, med en tionde på gång som öppnar i Visby i mars 2021. Bolaget har totalt cirka 20 000 kvm self storage-yta på sex orter. Klövern har sju self storage-anläggningar i Sverige, med en total yta på cirka 7 000 kvm, som bedrivs under varumärket Big Pink. Dessa anläggningar kommer att digitaliseras av Klövern, för att sedan namnändras och överföras till Servistore. En ytterligare anläggning planeras att öppnas i Nyköping i mars 2021. Därutöver finns ett antal olika lokaler i Klöverns fastighetsbestånd som utreds för self storage-verksamhet. ”Servistore är en innovativ aktör inom self storage-branschen som erbjuder en helt digital kundresa, riktad både till privatpersoner och företag. Det är glädjande att vi funnit en partner att utveckla self storage-produkten tillsammans med”, säger Rutger Arnhult, VD på Klövern. ”Vi är glada att få med

Höjt belopp för insättningsgarantin29.10.2020 08:00:00 CETPressmeddelande

Höjt belopp för insättningsgarantin Riksgälden har beslutat att höja det högsta ersättningsbeloppet för insättningsgarantin till 1 050 000 kronor. Förändringen träder i kraft den 1 januari 2021. Staten ersätter kapital och ränta upp till ett visst belopp per person och institut om ett institut till exempel går i konkurs. Fram till den 1 januari är det högsta ersättningsbeloppet 950 000 kronor per person och institut. Höjningen av beloppet till 1 050 000 kronor är en anpassning till svenska kronor av ett EU-direktiv som bestämmer att ersättningsbeloppet ska motsvara 100 000 euro. – Insättningsgarantin är ett viktigt konsumentskydd. Den minskar risken för att många ska vilja ta ut sina pengar samtidigt och det bidrar till finansiell stabilitet, säger Karolina Holmberg, avdelningschef på Riksgälden. Beloppet ses över vart femte år Enligt EU-direktivet ska beloppet för insättningsgarantin kontrolleras mot den lokala valutakursen vart femte år och justeras om avvikelsen är för stor. Denna j

Starkt kvartal – bra marginaler och ökad vinst28.10.2020 08:00:00 CETPressmeddelande

Tredje kvartalet Nettoomsättningen för tredje kvartalet blev 93,3 (93,3) mkr, (+3,4 procent i lokala valutor)Rörelseresultatet uppgick till 29,4 (19,9) mkr Rörelsemarginalen uppgick till 31,5 (21,3) procentResultat efter skatt uppgick till 21,4 (19,1) mkrResultat per aktie före/efter utspädning uppgick till 1,16 (1,03) krKassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -2,8 (13,5) mkr Januari - september Nettoomsättningen ökade med 8,8 procent till 243,4 (223,7) mkr (+9,3 procent i lokala valutor)Rörelseresultatet uppgick till 32,6 (2,7) mkr Rörelsemarginalen uppgick till 13,4 (1,2) procentResultat efter skatt uppgick till 23,3 (3,8) mkrResultat per aktie före/efter utspädning uppgick till 1,26 (0,13) krKassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 4,8 (7,3) mkrLikvida medel och kortfristiga placeringar uppgick vid periodens utgång till 59,0 (58,0) mkr VD’s kommentarer Jag är stolt över att kunna rapportera att MSAB levererar ett av de, resultatmässigt, starkaste kvartalen

CFO Survey: Svenska finanschefer mer positiva trots betydande osäkerhet28.10.2020 06:55:00 CETPressmeddelande

Pressmeddelande Stockholm 28 oktober 2020 De finansiella utsikterna visar en rejäl förbättring sedan i våras och även om optimismen kring de framtida affärsmöjligheterna är lägre än vid förra höstens mätning så är den betydligt högre än när det var som värst under våren. Den externa osäkerheten stiger till högsta nivån på fyra år och föga förvånande är företagens främsta prioriteringsområde att fortsätta reducera kostnader. CFO Survey genomförs två gånger per år och syftar till att spegla förändringar i stämningsläget bland svenska finanschefer samt jämföra med utvecklingen i övriga Europa I våras valde vi att inte publicera den periodens CFO Survey då undersökningen genomfördes mitt under den initiala fasen av pandemin i mars. Det betydde att spridningen på svaren var extremt stor mellan företag som hade svarat i början av undersökningsperioden och de som hade svarat i slutet av perioden. — När vi nu blickar tillbaka är det intressant att se hur företagens syn på framtida affärsmöjlig

Bergman & Beving AB: Bergman & Beving AB återköp av egna aktier27.10.2020 15:15:00 CETPressmeddelande

Pressmeddelande Bergman & Beving AB återköp av egna aktier I enlighet med bemyndigandet från årsstämman den 26 augusti 2020 har Bergman & Beving AB idag återköpt 200 000 B-aktier till en genomsnittskurs om 84,20 kr. Bergman & Beving AB:s totala innehav av egna aktier efter återköpet uppgår till 929 677 B-aktier. Det totala antalet aktier i Bergman & Beving AB, inklusive de av bolaget ägda aktierna, uppgår till 27 436 416 och antalet utestående aktier uppgår till 26 506 739. Stockholm den 27 oktober 2020 Bergman & Beving AB (publ) För ytterligare information kontakta: Peter Schön, CFO, telefon 070-339 89 99 Denna information lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 27 oktober 2020 kl. 15:15 CET. Bergman & Beving äger och förädlar bolag som utvecklar och marknadsför starka varumärken till professionella användare inom industri och bygg - främst i Norden, Baltikum och Polen. Bergman & Beving ska vara den plats där framgångsrika produktbolag kan ta nästa

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum