Fastighetsägarna rekryterar Jonas Hellberg från Region Kalmar län

Jonas har lång politisk erfarenhet och har representerat Socialdemokraterna på både regional och lokal nivå. Han har bland annat varit politisk sekreterare till regionstyrelsens ordförande i Kalmar län samt kommunstyrelsens ordförande i Kalmar kommun.
-Vi är väldigt glada över att kunna välkomna Jonas till Fastighetsägarna. Jonas stora nätverk i politiken, både lokalt och nationellt, kommer att vara en stor och strategisk tillgång i vårt näringspolitiska arbete, säger Rikard Ljunggren, vd för Fastighetsägarna GFR.
Jonas kommer att utgå från Kalmar men blir tillsammans med Rikard Norman också ansvarig för Fastighetsägarnas arbete i Jönköpings län. De kommer tillsammans arbeta för att skapa goda förutsättningar för fastighetsbranschen i regionen.
- Det känns roligt och spännande att ta mig an rollen som näringspolitiskt ansvarig för Fastighetsägarna. Fastighetsbranschen är en viktig samhällsaktör i många olika sammanhang, inte minst i frågor som rör hyresrättens ställning, hållbarhet, stads- och centrumutveckling och att skapa trygga och säkra bostadsområden där människor trivs. Jag ser fram emot att arbeta tätt tillsammans med kommuner och näringsliv för att bidra till en positiv utveckling i både Kalmar län och Jönköpings län säger Jonas Hellberg.
Jonas Hellberg tillträder tjänsten den 15 februari.
Kontakter
Rikard LjunggrenVd Fastighetsägarna GFR
Tel:031-755 33 16rikard.ljunggren@fastighetsagarna.seBilder
Om
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Fastighetsägarna GFR delar ut stipendium29.3.2023 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR utlyser med start 2023 ett uppsatsstipendium på 30 000 kronor. Syftet är att uppmuntra studenter att intressera sig för fastighetsbranschens frågor.
Fasta avgifter sänker värdet att spara på fjärrvärme i Göteborg27.3.2023 09:32:01 CEST | Pressmeddelande
Skillnader är stora mellan kommunerna när det gäller lönsamheten i att minska sin fjärrvärmeanvändning. Prismodeller med en hög andel fasta kostnader gör att det blir mindre lönsamt att spara. En göteborgare som sparar sin fjärrvärmeanvändning med 25 procent minskar bara räkningen med tolv procent. Det visar en ny rapport från Nils Holgersson-gruppen.
Fastighetsägarna MittNord klättrar i arbetsplatstoppen24.3.2023 16:04:40 CET | Pressmeddelande
Undersökningsföretaget Great Place To Work har för tredje året i rad utsett Fastighetsägarna MittNord till en av Sveriges 25 bästa arbetsplatser. Eller 23 mer exakt. - Det är mycket glädjande förstås. Vi har länge arbetat målmedvetet för att skapa en kultur där medarbetarna på ett naturligt sätt blir en del av varandras arbetsmiljö och beslutsprocessen, säger Susanna Roback, vd.
Borta bra men hemma bäst – en rapport om trygghet21.3.2023 09:18:47 CET | Pressmeddelande
Vad får oss att uppleva trygghet på en plats? Den allmänna tryggheten förknippas med säkerhet, ekonomi och sociala relationer. Däremot är mer demokratiska värden som att kunna röra oss fritt, uttrycka oss fritt och att kunna vara oss själva det viktigaste för att uppleva personlig trygghet. Fastighetsägarna Stockholm har i en ny rapport studerat vad stockholmare har för syn på trygghet och vad som kännetecknar begreppet. Vi har sammanställt ett antal insikter som är avgörande för att fler platser ska kunna upplevas som trygga och bli attraktiva för både boende och besökare.
Utöka gasprisstödet till de 12 000 hushåll som bor i flerfamiljshus9.3.2023 15:54:52 CET | Pressmeddelande
Gasprisstödet behöver utökas till de 12 000 hushåll i flerfamiljshus som värms upp med gas. Den uppmaningen skickar Fastighetsägarna till regeringen efter att regeringen idag beslutat om ett gasprisstöd till hushåll i villor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum