Åklagarmyndigheten

Flera anhållna i Linköping och Norrköping efter upplopp

Dela
Ett stort antal personer har anhållits efter upploppen i Linköping och Norrköping under påskhelgen.

Upploppen är allvarliga händelser och ett intensivt utredningarbete pågår nu. I Östergötland har beslut tagits om att vid sidan av den ordinarie jouråklagarverksamheten avsätta särskilda resurser för att ta hand om det stora antal frihetsberövanden som gjorts.

I Linköping finns för närvarande 17 personer anhållna för våldsamt upplopp, varav fyra är under 18 år.

I Norrköping finns åtta personer anhållna. Fyra av dessa är under 18 år.

De aktuella brottsmisstankarna är våldsamt upplopp och sabotage mot blåljusverksamhet. Ytterligare brottsmisstankar kan tillkomma såsom sabotage mot blåljusverksamhet – grovt brott, grov skadegörelse, grovt våld mot tjänsteman m.m.

Senast på onsdag den 20 april behöver åklagare ta ställning till om de anhållna ska begäras häktade.

De båda åklagarkamrarna i länet har löpande kontakt och samverkan internt och även med polisen.


Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Om

Åklagarmyndigheten
Åklagarmyndigheten



https://www.aklagare.se/

Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum