För effektivare lokalutnyttjande slopa kravet på momspliktig lokalhyresgäst
I ett svar på regeringens hearing om moms vid lokalhyra uppmanar Fastighetsägarna regeringen att ändra momsreglerna så att lokaluthyrning med moms även kan ske till hyresgäster som inte bedriver momspliktig verksamhet i lokalerna. Det skulle skapa större flexibilitet som ökar ett hållbart lokalutnyttjande och bidra till att fler momsbefriade verksamheter kan få tillgång till fler lokaler.
Regeringen har i en skriftlig hearing efterlyst synpunkter på om momslagen bör ändras så att det inte spelar någon roll om hyresgästen bedriver en momspliktig verksamhet i lokalen eller inte, frivillig skattskyldighet ska kunna tillämpas oavsett. Fastighetsägarna är mycket positiva till en sådan ändring.
Problemen med dagens regler om krav på att hyresgästen måste vara momspliktig för att fastighetsägaren ska få lägga moms på lokalhyran och lyfta moms på kostnader uppstår när en fastighetsägare som tidigare dragit av moms hyr ut till en momsbefriad verksamhet. Om en fastighetsägare hyr ut lokaler till en momsbefriad verksamhet får den löpande ingående momsen på kostnader för drift, underhåll och liknande inte dras av längre. Har fastighetsägaren tidigare gjort investeringar och dragit av momsen behöver den då också betalas tillbaka upp till tio år tillbaka i tiden.
– Det handlar ofta om mycket stora belopp och gör det svårt för fastighetsägare att hyra ut till momsfria verksamheter. Ett slopande av kravet på att hyresgäster måste ha en momspliktig verksamhet för att fastighetsägaren ska kunna dra av ingående moms skulle få stor betydelse för lokalhyresmarknadens utveckling, säger Ulrika Hansson, skattejurist på Fastighetsägarna.
– Fler företag men också föreningar skulle kunna få möjlighet att hyra en lokal, där dagens momsregler gör det för dyrt för fastighetsägaren att hyra ut till momsbefriade lokalhyresgäster som privata vårdcentraler, friskolor eller olika föreningar. Det blir särskilt angeläget när vi ser ett stort behov av vaccinationslokaler och momsreglerna försvårar uthyrning, säger Ulrika Hansson och fortsätter.
– De nuvarande reglerna för frivillig skattskyldighet behöver anpassas till dagens lokalhyresmarknad med nya uthyrningsformer, till exempel att flera hyresgäster vill dela på lokalytan och nyttja den olika tider på dygnet. Med ett slopande av de otidsenliga momsreglerna vid lokaluthyrning skulle regeringen ge möjlighet till ökade investeringar, ett effektivare lokalutnyttjande och ge fler hyresgäster möjlighet att hyra en passande lokal, avslutar Ulrika Hansson.
Kontakter
Ulrika HanssonSkattejurist Fastighetsägarna Sverige
Tel:070-550 15 34ulrika.hansson@fastighetsagarna.seLänkar
Om
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Hyresrabattstödet blir inte bättre av förlängning4.4.2021 16:46:07 CEST | Pressmeddelande
Regeringen och januaripartierna har idag meddelat att hyresrabattstödet förlängs till att omfatta andra kvartalet 2021.
Fastighetsägarna samarbetspartner när Vänersborg får medel från Tillväxtverket30.3.2021 17:00:38 CEST | Pressmeddelande
Vänersborgs kommun får 2 250 000 kronor från Tillväxtverket för att tillsammans med näringslivet satsa på hållbar plats- och destinationsutveckling. Av 150 olika projekt som sökte medel från Tillväxtverket, var det bara 12 som beviljades. Och Vänersborg var en av dem. Projektet startar omgående och pågår till och med april 2022. Förutom Vänersborgs kommun finns bland annat Fastighetsägarna GFR med som samverkanspartners i ansökan.
Upprop till fastighetsbranschen – hjälp ungdomar till jobb i sommar29.3.2021 11:49:00 CEST | Pressmeddelande
Sommarjobbare är en stor tillgång för fastighetsbranschen och behovet av sysselsättning för unga är efter ett år med pandemin större än någonsin. Därför går Fastighetsägarna Stockholm och Fastigo nu samman i ett upprop till branschen: Lägg i en extra växel för att ge ungdomar chansen till ett första viktigt steg ut i arbetslivet!
Fastighetsägarna MittNord bland Sveriges 25 bästa arbetsplatser25.3.2021 08:15:30 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna MittNord placerar sig bland Sveriges 25 bästa arbetsplatser enligt undersökningsföretaget Great Place To Work. – Otroligt kul att våra medarbetare upplever oss som en väldigt attraktiv arbetsgivare. Vi har jobbat hårt för att skapa en arbetsmiljö där medarbetare syns, hörs och blir lyssnade på, säger företaget HR-chef Anna Granö.
Hyresförhandlingarna havererade i Sundsvall19.3.2021 13:47:01 CET | Pressmeddelande
Oacceptabla slutbud från Hyresgästföreningen grusade förhoppningen att nå en uppgörelse om 2021 års hyror i Sundsvall. Den 15 mars valde därför Fastighetsägarna MittNord att frånträda förhandlingarna för den övervägande delen av beståndet man förhandlar i kommunen. Närmare 2 300 hushåll berörs.
Andreas Sjöberg lämnar uppdraget som vd för Fastighetsägarna MittNord16.3.2021 10:04:22 CET | Pressmeddelande
I höst lämnar Andreas Sjöberg rollen som vd för Fastighetsägarna MittNord för att istället bli koncern-vd för stiftelseägda Europaskolan i Strängnäs. I dag bedriver friskolekoncernen grund- och gymnasieverksamhet i tre skolor i Sörmland.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum