Svenska Ishockeyförbundet

Göteborg-Västerbotten spelar final i TV-pucken på söndag

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från lördagens semifinaler i Stångebro Ishall, Linköping.

Resultaten innebär att TV-puckens medaljmatcher på söndagen i Stångebro Ishall, Linköping spelas enligt följande:

Söndagen den 4 november 2018

Match om tredje plats
4/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2 Stockholm Nord-Örebro län
Final
4/11 klockan 13.40 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2 Göteborg-Västerbotten
I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelades först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag följt av fyra kvartsfinalgruppspel med 4x4 lag samt att sedan12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare.

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här:

http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

Grupp E, platserna 9-12
Spelas i Pro Train Arena, Mjölby

Dalarna

Uppland

Värmland

Östergötland

Lördagen den 3 november 2018

3/11 Dalarna-Östergötland 3-4 (2-2, 1-2)

Period 1: EQ 1-0 (01:49) Anton Gudmundsson (John Blank), EQ 1-1 (11:45) Filip Bystedt (Alexander Skoglund), PP1 1-2 (17:06) Filip Bystedt (Mattias Hävelid), EQ 2-2 (19:19) Isak Rosén (Samuel Eklund)

Skott: 11-10.

Period 2: EQ 3-2 (02:52) Victor Ohlsson (Simon Nyhlén-Persson, Anton Gudmundsson), PP1 3-3 (14:02) William Bohman (Melvin Krause, William Nestun Sundin), EQ 3-4 (14:25) Adam Kaliff Löfström (Hampus Andersson)

Skott: 13-13. Totalt: 24-23.

Utvisningar: Dalarna 3x2 min., Östergötland 1x2 min.

Domare: Jesper Lindqvist, Luleå

Publik: 351

Matchens lirare:

Dalarna, Isak Rosén,

Östergötland, William Bohman

3/11 11.15 Värmland-Uppland 4-5 (2-2, 2-2, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (03:15) Corneliz Lindstedt (Liam Valente, Jacob Lundberg), EQ 0-2 (04:15) Olle Norberg (Markus Aaw), EQ 1-2 (04:37) Felix Nilsson, EQ 2-2 (19:16) Erik Bäcklin (Erik Tanner, Eric Jordell)

Skott: 12-14.

Period 2: EQ 3-2 (17:16) Alexander Artursson (Sigge Grunditz, Leo Klavhed), EQ 4-2 (17:45) Jakob Olsson (Simon Englund), EQ 4-3 (18:06) Markus Aaw (Oliver Pentler, Jacob Lundberg), SH2 4-4 (19:15) Valdemar Johansson

Skott: 7-14.

Overtime: SH1 4-5 (00:25) Isak Kita (Philip Öhman)

Skott: 0-1. Totalt: 19-29.

Utvisningar: Värmland 0x2 min., Uppland 4x2 min.

Domare: Alex Eriksson, Nyköping

Publik: 225

Matchen lirare:

Värmland, Martin Skärberg

Uppland, Olle Norberg

3/11 Värmland-Östergötland 4-3 (2-3, 1-0, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (01:02) Alexander Artursson (Samuel Lindsäth, Simon Englund), EQ 2-0 (01:46) Hannes Berg (Jakob Olsson, Sigge Grunditz), EQ 2-1 (11:29) Alexander Skoglund (Adam Kaliff Löfström, Hampus Andersson), EQ 2-2 (14:43) Willam Lagerqvist, EQ 2-3 (19:12) Ludvig Hendén (Simon Johansson, Axel Blom)

Skott: 18-7.

Period 2: EQ 3-3 (04:21) Alexander Artursson (William Wiik, Simon Englund)

Skott: 19-9.

Overtime: PP1 4-3 (01:50) Alexander Artursson (Martin Skärberg, Erik Bäcklin)

Skott: 2-0. Totalt: 39-16.

Utvisningar: Värmland 0x2 min., Östergötland 4x2 min.

Domare: Richard Nilsson, Harbo

Publik: 397

3/11 17.15 Uppland-Dalarna

Söndagen den 4 november 2018

4/11 09.30 Östergötland-Uppland

4/11 11.15 Dalarna-Värmland

Grupp F, platserna 13-16
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping

Medelpad

Skåne

Södermanland

Ångermanland

Lördagen den 3 november 2018

 

3/11 Skåne-Södermanland 4-2 (3-1, 1-1)

Period 1: SH1 1-0 (03:54) Hugo Eliasson (Victor Stjernborg, Theodor Johnsson), PP1 2-0 (09:12) Anton Olsson (Alexander Gunnarsson, Victor Stjernborg), EQ 3-0 (15:32) Morris Rosenberg (Alexander Gunnarsson, Gustav Uller), EQ 3-1 (18:10) Emil Jordahl (Robin Petersen, Loke Södergren)

Skott: 25-9.

Period 2: EQ 4-1 (10:56) Anton Olsson (Oskar Pettersson, Hugo Koch), PP1 4-2 (14:08) David Segh (Calle Odelius, Adam Engström)

Skott: 8-12. Totalt: 33-21.

Utvisningar: Skåne 7x2 min., 1x5, 1 matchstraff, Södermanland 6x2 min.

Domare: Rickard Nilsson, Motala

Publik: 239

Matchens lirare:

Skåne: Anton Olsson

Södermanland: Emil Jordahl

3/11 Ångermanland-Medelpad 3-4 (2-2, 1-2)

Period 1: EQ 0-1 (01:51) Olle Jonsson (Oscar Håkansson), EQ 0-2 (04:28) Oskar Larsson (Rasmus Ulander), EQ 1-2 (08:18) Filip Sundell (Viktor Åström), EQ 2-2 (18:50) Karl Umegård (Viktor Åström, Emil Larsson)

Skott: 11-11.

Period 2: PP1 2-3 (02:45) Albin Andersson (Melker Bohman), PP1 3-3 (06:18) Karl Umegård (Albin Edlund), PP1 3-4 (09:00) Albin Andersson (Melker Bohman, Olle Jonsson)

Skott: 13-10. Totalt: 24-21.

Utvisningar: Ångermanland 4x2 min., Medelpad 3x2 min.

Domare: Andreas Wikström, Gävle

Publik: 227

Matchens lirare:

Ångermanland: Casper Stenholm

Medelpad: Melker Bohman

3/11 Ångermanland-Södermanland 4-2 (2-1, 2-1)

Period 1: EQ 0-1 (03:17) Konrad Emanuelsson (Lova Blom, Samuel Ek), PP1 1-1 (04:02) William Hildebertszon (Viktor Åström), EQ 2-1 (13:02) Emil Larsson (Frans Byström)

Skott: 10-8.

Period 2: EQ 3-1 (05:30) Viktor Åström (Filip Sundell), PP1 4-1 (13:32) Casper Stenholm (William Hildebertszon, Noak Persson), EQ 4-2 (18:16) Hampus Skantz (Calle Odelius, Noah Östlund)

Skott: 15-7. Totalt: 25-15.

Utvisningar: Ångermanland 1x2 min., Södermanland 6x2 min.

Domare: Jesper Lindqvist, Luleå

Publik: 157

Matchens lirare:

Ångermanland: Pontus Westman

Södermanland: Konrad Emanuelsson

3/11 17.15 Medelpad-Skåne

Söndagen den 4 november 2018

4/11 09.30 Södermanland-Medelpad

4/11 11.15 Skåne-Ångermanland

 

SLUTSPEL

3-4 november 2018

Spelas i Stångebro Ishall, Linköping

 

Fredagen den 2 november 2018

2/11 Göteborg-Västmanland                               11-0 (7-0, 4-0)                                                        875

2/11 Stockholm Nord-Småland                            2-0 (2-0, 0-0)                                                        1 597

2/11 Örebro län-Stockholm Syd        2-0 (1-0, 1-0)                                                      860

2/11 Västerbotten-Gästrikland                             5-3 (3-0, 2-3)                                                        322

 

Lördagen den 3 november 2018

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

3/11 Västmanland-Småland 0-6 (0-4, 0-2)

Period 1: EQ 0-1 (02:54) Emil Välilä (Hampus Johannesson, William Carlsson), EQ 0-2 (04:28) Hampus Karlsson (Hugo Brandi), PP1 0-3 (08:35) Theo Lundqvist (Theo Angesved), EQ 0-4 (17:10) Alexander Labraaten (Hampus Karlsson)

Skott: 9-11.

Period 2: PP1 0-5 (02:01) Hampus Johannesson (Hugo Brandi, William Carlsson), EQ 0-6 (13:22) Ludwig Stjernberg (Hampus Johannesson, Theo Angesved)

Skott: 8-14. Totalt: 17-25.

Utvisningar: Västmanland 2x2 min., Småland 4x2 min.

Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik

Publik: 273

Matchens lirare:

Västmanland: Marcus Lindström

Småland: Hampus Karlsson

 

Placeringsmatch 2, platserna 5-8

3/11 Stockholm Syd-Gästrikland 6-0 (4-0, 2-0)

Period 1: EQ 1-0 (01:53) David Blomgren (Ludvig Stridh), EQ 2-0 (04:07) David Blomgren (Ludvig Stridh), PP1 3-0 (07:09) Elliot Edman (David Blomgren), PP1 4-0 (10:25) Hugo Bäckman (Mikael Taylan, Hampus Larsson)

Skott: 18-6.

Period 2: EQ 5-0 (02:44) Kasper Lindström (Elias Elmlund), EQ 6-0 (15:19) Hampus Larsson (Sigge Lindblad, David Blomgren)

Skott: 12-6. Totalt: 30-12.

Utvisningar: Stockholm Syd 3x2 min., Gästrikland 5x2 min.

Domare: Andreas Hagman, Norrköping

Publik: 797

Matchens lirare:

Stockholm Syd: David Blomgren

Gästrikland: Isak Åhrlin

 

Semifinal 1

3/11 Göteborg-Stockholm Nord 2-1 (1-0, 1-1)

Period 1: EQ 1-0 (04:03) Liam Dower Nilsson (Edwin Haynes, Ludwig Persson)

Skott: 16-12.

Period 2: EQ 2-0 (13:09) Noah Hasa (Anton Davidsson, Alexander Olsén), EQ 2-1 (13:50) Albert Sjöberg (Jonathan Myrenberg, Lucas Runquist)

Skott: 8-17. Totalt: 24-29.

Utvisningar: Göteborg 3x2 min., Stockholm Nord 2x2 min.

Domare: David Södermalm, Mölndal

Publik: 2 232

Matchens lirare:

Göteborg: Viggo Andrén

Stockholm Nord: Albert Sjöberg


Semifinal 2

3/11 Örebro län-Västerbotten 1-2 (0-2, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (00:19) Simon Robertsson (Albin Rainersson, Oliver Sjöström), SH1 0-2 (05:27) Max Johansson (Alexander Bodén)

Skott: 17-11.

Period 2: PP1 1-2 (13:04) Gustav Karlsson (Niklas Nilsson, Filip Nyberg)

Skott: 13-12. Totalt: 30-23.

Utvisningar: Örebro län 3x2 min., Västerbotten 4x2 min.

Domare: Maria Furberg, Stockholm

Publik: 825

Matchens lirare:

Örebro län: Gustav Karlsson

Västerbotten: Nils Wallström

 

Söndagen den 4 november 2018

Match om sjunde plats

4/11 klockan 09.00 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8 Västmanland-Gästrikland

Match om femte plats

4/11 klockan 09.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8
Match om tredje plats Småland-Stockholm Syd

4/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2 Stockholm Nord-Örebro län
Final

4/11 klockan 13.40 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2 Göteborg-Västerbotten

KVARTSFINALGRUPPSPEL

 

Grupp A

Spelas i Saab Arena, Linköping

Skåne

Gästrikland

Göteborg

Dalarna

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Skåne-Dalarna                                                               2-3 (0-1, 2-1, 0-0, 0-1)       326

Efter Overtime och straffar

1/11 Gästrikland-Göteborg                                  2-11 (1-7, 1-4)                                                        272

1/11 Gästrikland-Dalarna                                                       5-1 (4-1, 1-0)                                       302

1/11 Göteborg-Skåne                                          6-3 (4-2, 2-1)                                                        537

2/11 Dalarna-Göteborg                                       2-3 (1-2, 1-0, 0-1)                                  227

Efter 00.50 i Overtime

2/11 Skåne-Gästrikland                                       2-3 (0-2, 2-1)                                                        311

 

Grupp A

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Göteborg

3

2

1

0

20-7

8

1

0

0

0

2

Gästrikland

3

2

0

1

10-14

6

0

0

0

0

3

Dalarna

3

0

2

1

6-10

3

0

1

1

0

4

Skåne

3

0

1

2

7-12

1

0

0

0

1

Grupp B

Spelas i Pro Train Arena, Mjölby

Ångermanland

Värmland

Småland

Örebro län

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Ångermanland-Örebro län                           2-3 (2-2, 0-0, 0-1)                                  350

1/11 Värmland-Småland                                                        1-2 (1-1, 0-1)                                       350

1/11 Värmland-Örebro län                                   2-3 (1-2, 1-1)                                                        378

1/11 Småland-Ångermanland                              6-0 (5-0, 1-0)                                                        382

2/11 Örebro län-Småland                                                       3-1 (0-1, 3-0)                                       295

2/11 Ångermanland-Värmland                             2-3 (1-1, 1-2)                                                        348

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Örebro län

3

2

1

0

9-5

8

1

0

0

0

2

Småland

3

2

0

1

9-4

6

0

0

0

0

3

Värmland

3

1

0

2

6-7

3

0

0

0

0

4

Ångermanland

3

0

1

2

4-12

1

0

1

0

0

Grupp C

Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping

Stockholm Syd

Stockholm Nord

Uppland

Medelpad

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Stockholm Syd-Medelpad                            3-2 (1-1, 2-1)                                                        241

1/11 Stockholm Nord-Uppland                             5-4 (2-2, 3-2)                                                        298

1/11 Stockholm Nord-Medelpad                           7-1 (2-1, 5-0)                                                        257

1/11 Uppland-Stockholm Syd                              1-2 (0-1, 1-1)                                                        214

Fredagen den 2 november 2018

2/11 Medelpad-Uppland                                                        3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)       256

Efter Overtime och straffar

2/11 Stockholm Syd-Stockholm Nord 3-4 (1-3, 2-0, 0-1)                            394

Efter 01.40 i Overtime

Grupp C

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Nord

3

2

1

0

16-8

8

1

0

0

0

2

Stockholm Syd

3

2

1

0

8-7

7

0

1

0

0

3

Uppland

3

0

1

2

9-10

2

0

0

1

0

4

Medelpad

3

0

1

2

6-14

1

0

0

0

1

Grupp D

Spelas i Stångebro Ishall, Linköping
Östergötland

Västerbotten

Södermanland

Västmanland

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Östergötland-Västmanland                           1-3 (1-2, 0-1)                                                        673

1/11 Västerbotten-Södermanland     4-1 (0-0, 4-1)                                                      301

1/11 Västerbotten-Västmanland        3-2 (2-2, 0-0, 1-0)                             267

Efter 03.40 i Overtime

1/11 Södermanland-Östergötland     1-2 (1-1, 0-0, 0-0, 0-1)    1 001

Efter Overtime och straffar

Fredagen den 2 november 2018

2/11 Västmanland-Södermanland     3-1 (0-1, 3-0)                                                      175

2/11 Östergötland-Västerbotten        1-2 (0-0, 1-2)                                                      503

 

Grupp D

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västerbotten

3

2

1

0

9-4

8

1

0

0

0

2

Västmanland

3

2

1

0

8-5

7

0

1

0

0

3

Östergötland

3

0

1

2

4-6

2

0

0

1

0

4

Södermanland

3

0

1

2

3-9

1

0

0

0

1

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.

Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                      3-2 (1-2, 2-0)                                                         420

7/9 Hälsingland-Medelpad                                                     0-3 (0-1, 0-2)                                       340

7/9 Dalarna-Norrbotten                                                          3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                272

Efter 00.56 i Overtime

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Norrbotten-Hälsingland                                                    3-1 (0-1, 3-0)                                       247

8/9 Medelpad-SIF-laget                                                         0-2 (0-1, 0-1)                                       273

8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna                        2-3 (2-1, 0-2)                                                        602

8/9 SIF-laget-Norrbotten                                                                           1-2 (0-1, 1-1)                                                       275

8/9 Hälsingland-Dalarna                                                                           0-6 (0-3, 0-3)                                                       261

8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                     7-2 (5-1, 2-1)                                                        514

Söndagen den 9 september 2018

9/9 SIF-laget-Dalarna                                                            4-3 (0-1, 3-2, 0-0, 1-0)       238

Efter Overtime och straffar
9/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland                  1-3 (1-0, 0-3)                                                        308
9/9 Medelpad-Norrbotten                                                                          2-1 (2-0, 0-1)                                                       237
9/9 Hälsingland-SIF-laget                                                                         2-5 (1-2, 1-3)                                                       267
9/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen                    4-2 (2-1, 2-1)                                                        180
9/9 Dalarna-Medelpad                                                           2-3 (2-2, 0-0, 0-1)                                160

Efter 00.44 i Overtime

 

Grupp A

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Medelpad

5

3

1

1

15-7

11

1

0

0

0

2

Dalarna

5

2

3

0

17-11

10

1

1

0

1

3

Norrbotten

5

3

1

1

12-9

10

0

1

0

0

4

SIF-laget

5

2

1

2

14-10

8

0

0

1

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

10-19

3

0

0

0

0

6

Hälsingland

5

1

0

4

6-18

3

0

0

0

0

 

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                                                                         1-3 (0-1, 1-2)                                                       337

7/9 Blekinge-Västmanland                                                     1-5 (1-4, 0-1)                                       123

7/9 Västergötland-Örebro län                                                 3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)       123

Efter Overtime och straffar

7/9 Västmanland-Gotland                                                                         7-1 (3-1, 4-0)                                                       150

7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland                          2-4 (1-1, 1-3)                                                        123

7/9 Örebro län-Blekinge                                                                            5-0 (3-0, 2-0)                                                       123

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Gotland-Örebro län                                                          1-6 (0-4, 1-2)                                       233

8/9 Blekinge-Västergötland                                                    0-2 (0-2, 0-0)                                       266

8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal                                              5-2 (1-0, 4-2)                                       271

8/9 Gotland-Västergötland                                                     0-6 (0-0, 0-6)                                       519

8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge                                                     0-1 (0-0, 0-1)                                       302

8/9 Västmanland-Örebro län                                                  3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)       243

Efter Overtime och straffar

Söndagen den 9 september 2018

9/9 Blekinge-Gotland                                                             2-1 (1-1, 1-0)                                       243

9/9 Örebro län-Bohuslän/Dal                                                  5-1 (2-1, 3-0)                                       321

9/9 Västergötland-Västmanland                          1-3 (0-0, 1-3)                                                        291

 

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västmanland

5

4

1

0

23-7

14

0

0

1

0

2

Örebro län

5

3

2

0

22-8

12

0

0

1

1

3

Västergötland

5

3

1

1

16-9

10

0

0

0

1

4

Blekinge

5

2

0

3

4-13

6

0

0

0

0

5

Gotland

5

1

0

4

6-22

3

0

0

0

0

6

Bohuslän/Dal

5

0

0

5

6-18

0

0

0

0

0

 

För eventuella frågor ring:

Tibor Gregor, Svenska Ishockeyförbundets TV-pucksansvarige, mobiltel: 070 – 445 04 27

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET

Marknads-, kommunikations- och försäljningsavdelningen

Anders Feltenmark

Informationsassistent

Nyckelord

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum