Herrlandslagets bruttotrupp till VM-kvalet uttagen
Innan midsommar samlas herrlandslaget igen för träningsläger inför de kommande VM-kvalmatcherna mot Finland (30 juni) och Slovenien (3 juli), där landslaget har möjlighet att avancera i ett VM-kval för första gången någonsin. Här hittar du de 21 spelarna som förbundscoacherna tagit ut till bruttotruppen inför kvalfönstret i månadsskiftet juni-juli.

Inför de två sista matcherna i VM-kvalets första omgång har herrlandslaget möjlighet att avancera i VM-kvalet för första gången någonsin. För att lyckas gäller det att landslaget placerar sig i bland de tre första lagen i Grupp C. I dagsläget är Sverige på tredjeplatsen, med två vinster och två förluster. Fortfarande har alla fyra lagen chans att gå vidare, och det kommer att bli två tuffa matcher mot Finland och Slovenien efter midsommar.
- En riktig utmaning. Vi gick in i den här gruppen med vetskapen om att alla lag är bra och varje match blir tuff. Vi har visat att om vi håller ihop och spelar på en hög nivå tillsammans så kan vi tävla, men det kommer bli ännu svårare nu och det vet vi om. Att ta en match i taget är något som blir viktigt, säger förbundscoach Mikko Riipinen.
När säsongen nu är slut i de flesta europeiska ligor, college och för nästan alla lag i NBA, kan fler spelare ansluta sig till sina landslag. I Finlands bruttotrupp finns Lauri Markkanen med, och för Slovenien har NBA:s superstjärna Luka Doncic aviserat att han kommer att delta i VM-kvalmatcherna. Doncic snittade 31.7 poäng, 9.8 returer och 6.4 assists i NBA-slutspelet där han ledde Dallas Mavericks till semifinal.
- Det är två redan bra lag som kommer få förstärkning. Självklart blir utmaningen större och uppgiften svårare, men det är också otroligt inspirerande och kommer vara utvecklande för oss som grupp, kommenterar Riipinen.
Sveriges herrlandslag kommer att samlas för läger 20 och 22 juni, i olika träningsgrupper. Med möjlighet till längre förberedelser än under tidigare VM-kvalfönster, har förbundscoacherna även valt att blicka framåt och kalla flera spännande framtidsnamn till träningslägret.
Spelare som utmärkt sig på college (Pelle Larsson, Kenny Pohto, Ebrima Dibba) och i SBL (Felix Edwardsson, Craig Lecesne) får möjlighet att vara med i seniorlandslaget. Dessutom bjuds U20-landslagsspelarna Bobi Klintman och Sebastian Forsling in som träningsspelare till lägret.
- Det är ett fint tillfälle för oss att se men också involvera nya spelare i landslagsverksamheten. Vi vill att så många spelare som möjligt är del av landslaget och känner tillhörighet. Vi måste också börja tidigt med att förbereda nästa generation på att ta steget in i landslaget.
Den uttagna bruttotruppen består till största delen av spelarna som varit med under VM-kvalet hittills, dock med några saknade namn. Av de 21 kallade, tillgängliga spelarna kommer tolv spelare tas ut för att spela i VM-kvalmatcherna mot Finland och Slovenien.
Följande spelare är kallade till träningsläger inför VM-kvalfönstret, 20 juni - 3 juli 2022
Namn |
Född |
Längd |
Pos. |
A-landskamper |
Moderklubb |
Klubb 2021-2022 |
Denzel Andersson |
1996 |
203 |
Forward |
12 |
KFUM Hudiksvall |
Stal Ostrów (POL) |
Charles Barton Jr |
1992 |
193 |
Guard |
16 |
Högsbo Basket |
Gipuzkoa (SPA) |
Simon Birgander |
1997 |
210 |
Center |
15 |
Helsingborg BBK |
Joventut (SPA) |
Tobias Borg |
1993 |
184 |
Guard |
50 |
Södertälje BBK |
Tenerife (SPA) |
Elijah Clarance |
1998 |
195 |
Guard |
3 |
Malbas |
Lovćen 1947 (MNG) |
Ebrima Dibba |
1999 |
198 |
Guard |
- |
KFUM JKS Basket |
Coastal Carolina (USA) |
Felix Edwardsson |
1999 |
205 |
Forward |
- |
Uppsala Basket |
Jämtland Basket |
Viktor Gaddefors |
1992 |
201 |
Forward |
37 |
Uppsala Basket |
Dinamo Bukaresti (RUM) |
Ludvig Håkanson |
1996 |
187 |
Guard |
50 |
Alvik Basket |
Bilbao (SPA) |
David Höök |
1999 |
195 |
Forward |
4 |
Nässjö Basket |
Castello (SPA) |
Pelle Larsson |
2001 |
195 |
Guard |
- |
Skuru Basket |
Arizona (USA) |
Craig Lecesne |
1997 |
198 |
Forward |
- |
Malbas |
Nässjö Basket |
Olle Lundquist |
1999 |
200 |
Forward |
2 |
KFUM Jämtland |
Oviedo (SPA) |
Mattias Markusson |
1996 |
217 |
Center |
4 |
Alvik Basket |
Opava (TJE) |
Melwin Pantzar |
2000 |
190 |
Guard |
13 |
Sigtuna BBK |
Valladolid (SPA) |
Kenny Pohto |
2002 |
210 |
Center |
- |
Hammarby Basket |
Wichita State (USA) |
Adam Ramstedt |
1995 |
210 |
Forward |
21 |
Södertälje BBK |
Norrköping Dolphins |
Erik Rush |
1988 |
197 |
Forward |
33 |
South Carolina (USA) |
Unieuro Forli (ITA) |
Tim Schüberg |
1995 |
188 |
Guard |
12 |
KFUM Blackeberg |
Norrköping Dolphins |
Nicholas Spires |
1994 |
210 |
Center |
38 |
Tumba Basket |
Spojnia Stargard (POL) |
Felix Terins |
1998 |
188 |
Guard |
4 |
Norrköping BF |
Norrköping Dolphins |
Träningsspelare |
|
|
|
|
|
|
Namn |
Född |
Längd |
Pos. |
A-landskamper |
Moderklubb |
Klubb 2021-2022 |
Bobi Klintman |
2003 |
204 |
Forward |
- |
|
Sunrise Christian HS (USA) |
Sebastian Forsling |
2002 |
211 |
Center |
- |
Lerum Basket |
New Mexico (USA) |
Kommande schema
20-21 juni: Träningsläger, Södertälje
22-28 juni: Träningsläger, Södertälje
28 juni: Resdag, Finland
30 juni: VM-kval, Finland-Sverige, 18.30, Helsingfors
1 juli: Resdag till Sverige
3 juli: VM-kval, Sverige-Slovenien, 17.00, Hovet (Stockholm)
Biljetter
Köp biljetter till Sverige-Slovenien på Hovet i Stockholm, söndag 3 juli här >>>
TV-sändningar
Båda VM-kvalmatcherna mot Finland och Slovenien sänds på SVT & SVT Play.
Förutsättningar VM-kval
Sverige spelar kval till VM 2023, som spelas i Filippinerna, Japan och Indonesien. I första kvalrundan spelar herrlandslaget i Grupp C tillsammans med Finland, Kroatien och Slovenien. VM-kvalets första runda spelas under följande tre fönster: 22 - 30 november 2021, 21 februari - 1 mars 2022, 27 juni - 5 juli 2022.
De tre bästa lagen i gruppen går vidare till andra rundan, där man slås ihop med tre lagen från Grupp D (Israel, Tyskland, Polen, Estland) och tar med sig resultaten från första gruppspelet. Den andra gruppspelsrundan spelas i augusti 2022, november 2022 och februari 2023, och de tre bästa lagen från den nya 6-lagsgruppen kvalificerar sig till VM 2023.
Ackreditering VM-kval
Det krävs ackreditering för att bevaka Sverige-Slovenien 3 juli (och Finland-Sverige 30 juni) på plats. Mediarepresentanter, journalister och fotografer gör sin ackrediteringsförfrågan via FIBA Media Portal, som ni hittar här.
Portalen är nu öppen för ansökan, och stänger 1 juli 23.59.
Vid frågor, kontakta pressansvarig Robin Svensson, på robin.svensson@basket.se.
Häng med på sociala medier!
Följ Sweden Basketball på sociala medier för allt det senaste om herrlandslaget inför och under VM-kvalet.
Instagram: @swe.basketball >>>
Facebook: Basketlandslagen >>>
Twitter: @swebasketball >>>
Nyckelord
Kontakter
Robin SvenssonPressansvarig Seniorlandslagen
Pressansvarig för herrlandslaget och damlandslaget under VM- & EM-kvalen.
Bilder
Länkar
Om
Svenska Basketbollförbundet, som bildades 1952, har i uppgift att leda utvecklingen av basket i Sverige. Prioriterade områden är tävling, utveckling/utbildning och landslagsverksamheten. Vi vill vara Sveriges mest tillgängliga nationalsport.
Följ Svenska Basketbollförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Basketbollförbundet
Svenska Cupen är tillbaka - Final Four avgörs i Norrköping20.6.2022 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Till hösten är Svenska Cupen tillbaka. Och det blir mer basket till Norrköping när Svenska Cupen Final Four kommer att avgöras i Stadium Arena i början av 2023.
VM-kval: Inbjudan till pressträff inför VM-kvalet mot Finland & Slovenien20.6.2022 10:31:48 CEST | Pressmeddelande
Den 30 juni och 3 juli fortsätter herrlandslagets VM-kval. I Espoo Metro Arena väntar returmötet med Finland där Sverige vann det första, i en näst intill fullsatt Avicii Arena, med 72-62. Efter det smäller det på Hovet i Stockholm. Sverige tar emot Slovenien med världsstjärnan Luka Doncic.
Ackreditering till VM-kvalmatcherna öppen - ansök senast 1 juli14.6.2022 12:20:54 CEST | Pressmeddelande
Den 3 juli spelar herrlandslaget den avgörande VM-kvalmatchen mot Slovenien i Hovet i Stockholm, en match du inte vill missa. Sverige kan avancera i VM-kvalet för första gången någonsin. Ansök om ackreditering till matchen idag på FIBA:s Mediaportal.
Sjuhärads Basketförening godkänns för spel i SBL Dam25.5.2022 09:56:50 CEST | Pressmeddelande
Sjuhärads Basketförening har ansökt om att ta över Borås Baskets plats i SBL Dam säsongen 2022-23. Förbundsstyrelsen har beslutat att utfärda dispens från tävlingsbestämmelserna och godkänna Sjuhärads Basketförening för spel. Beslutet har fattats efter noga överväganden utifrån de mycket speciella förutsättningar som rått i detta fall.
adidas Headphones inleder nytt samarbete med Svenska Basketbollförbundet20.5.2022 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterar adidas Headphones och Svenska Basketbollförbundet ett unikt samarbete. Fokus är att med hjälp av musik och adidas Headphones innovativa hörlurar lyfta hela basketupplevelsen – inte minst under kommande seniorlandskamper och Streetbasket Challenge sommarturneringar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum