Hit reser svenskarna i påsk
Kylan håller stora delar av Sverige i ett järngrepp och många väljer därför att fira påskhelgen i värmen, på sydligare breddgrader. Kanarieöarna och då främst Gran Canaria och Teneriffa är de resmål som flest svenskar väljer att resa till med Ving, under högtiden.
Maspalomas, Gran Canaria. Fotograf: Viktor Wedell, Ving
Efterfrågan på påskresor har varit stor och det finns idag endast ett fåtal ströplatser kvar. Men för dem som vill åka till någon storstad finns det fortsatt möjlighet att boka en resa.
– Till våra sol-och badresmål är det mesta fullbokat. Vi kan erbjuda några ströplatser till Gran Canaria, Teneriffa och Mallorca men om man istället kan tänka sig att åka till en storstad är möjligheterna större. Meteorologerna spår 18 grader i Rom på långfredagen och 16 grader i Barcelona, så det kanske kan vara något, säger Anna Hagberg, tf. informationschef på Ving.
Eftersom påsken infaller tidigt i år är det främst till sommarvarma resmål som Kanarieöarna, Kap Verde och Egypten som allra flest bokat sin påskresa. Men även storstäder och resmålen runt Medelhavet lockar många med temperaturer som är betydligt behagligare än i Sverige.
Topp 5 – hit reser svenskarna för sol och bad över påsk (Vings bokningsstatistik)
1. Gran Canaria
2. Teneriffa
3. Kap Verde
4. Cypern
5. Egypten
Topp 5 – storstäder dit svenskarna reser över påsk (Vings bokningsstatistik)
1. London
2. Dubai
3. New York
4. Rom
5. Paris
För ytterligare information eller högupplösta bilder, kontakta: Anna Hagberg, tf. informationschef Ving, tel 0709-513158, anna.hagberg@ving.se
Kontakter
Anna Hagbergtf. Informationschef
08-55513158anna.hagberg@ving.seBilder
Om
Ving är Sveriges ledande researrangör med resor till fler än 400 resmål i över 50 länder. Ving arrangerar charterresor, flexibla paketresor med reguljärflyg och säljer även enskilda flygbiljetter och hotellövernattningar till den som vill resa på egen hand. Resorna säljs via internet, telefon och i utvalda resebyråer över hela landet.
Ving ingår tillsammans med Globetrotter i Ving Sverige AB med ca 200 anställda och cirka 700 000 resenärer årligen. Ving Sverige AB ingår i den internationella resekoncernen Thomas Cook Group plc som är noterad på London-börsen.
Följ Ving Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden.
Senaste pressmeddelandena från Ving Sverige AB
Nyhet hos Ving: Qatars huvudstad Doha26.4.2018 11:45 | Pressmeddelande
Qatars huvudstad Doha är perfekt för några dagars stopp på väg mot något mer långväga resmål. Qatar Airways flyger från Sverige via Doha till ett drygt tiotal resmål som exempelvis Maldiverna, Sri Lanka, Seychellerna och Bali som alla kan kombineras med några nätter i Doha.
Exotisk kryssning med upplevelser i sikte - Mauritius, Seychellerna, Madagaskar och La Reunion under samma kryssning24.4.2018 08:43 | Pressmeddelande
Få resor andas så mycket exotism som den drygt två veckor långa kryssningen med Costa Victoria till de afrikanska länderna Mauritius, Seychellerna och Madagaskar som är några av platserna där fartyget lägger till. De annorlunda stoppen har lockat flera hundra svenskar och Ving har redan tagit emot ett antal bokningar till nästa vinter.
Nyhet! Ving lanserar ett nytt hotellkoncept – Cook´s Club19.4.2018 09:34 | Pressmeddelande
Ving kan idag presentera ännu ett hotellkoncept, Cook´s Club. Konceptet vänder sig till dagens moderna resenärer där design, mat och dryck står i fokus. Det första hotellet öppnar 1 juni och ligger i Hersonissos, på Kreta. Under det kommande året finns planer på att öppna ytterligare ett tiotal Cook´s Club.
Tio cityhotell med pool17.4.2018 14:18 | Pressmeddelande
Vill du resa till en storstad i vår men inte missa badmöjligheterna? Genom att boka ett hotell som har egen pool kan du kombinera citypuls, nöjesliv och shopping med poolhäng och svalkande dopp. Ving tipsar om tio bra storstadshotell med pool.
Lissabon bjuder på både stad och bad12.4.2018 11:00 | Pressmeddelande
I maj vänds blickarna mot Lissabon när årets Eurovision-tävling går av stapeln. Den portugisiska huvudstaden har på senare år fått ett uppsving och anses både trendig och mysig för några dagars helgbesök. Eller varför inte i kombination med sol- och bad i Costa da Caparica, Sesimbra eller Estoril och Cascais utanför Lissabon.
Vings Afrika större än någonsin - Nytt Sunprime-hotell och fördubblad volym till Gambia11.4.2018 09:27 | Pressmeddelande
Ving har arrangerat resor till Afrika i mer än fem decennier, men till nästa vinter är utbudet större än någonsin. Förutom Gambia, Egypten och Kap Verde, dit Ving flyger med det egna flygbolaget Thomas Cook Airlines Scandinavia erbjuds resor även till Marocko, Mauritius, Sydafrika, Tanzania och Seychellerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum