Högskolan i Halmstads campus stänger efter smittoutbrott på studentboende
Högskolan i Halmstad har beslutat att stänga campus helt för studenter från den 30 mars till och med den 11 april. Detta för att hejda smittspridningen efter ett bekräftat större covid-19-utbrott som startade efter en fest på studentboendet Krusbäret. På måndagseftermiddagen var 46 studenter bekräftat smittade och antalet har fördubblats sedan i fredags. Även studenter utanför Krusbäret har bekräftats smittade.

– Högskolan har redan en väldigt begränsad verksamhet på campus, men nu stänger vi helt en period. Vi måste ta smittspridningen på största allvar och göra vad vi kan för att hejda den. Nu är det otroligt viktigt att alla studenter tar ansvar för att minska smittspridningen och inte träffas varken på eller utanför campus, säger rektor Stephen Hwang.
Redan sedan tidigare sker den stora merparten av Högskolans undervisning digitalt, men nu ställer Högskolan in även den undervisning som tidigare har fått dispens för att bedrivas på plats, inklusive tentor. Dessa får antingen skjutas upp eller göras på annat sätt. Närmare information kommer att lämnas av respektive lärare.
Högskolans personal uppmanas att i än högre grad hålla sig ifrån campusområdet under perioden, och studentkåren uppmanar studentföreningar att ställa in planerade aktiviteter.
Högskolan har i samråd med Smittskydd Halland och Halmstad Studentkår gått ut med särskild information till de boende och studenter som kan ha varit på festen eller på annat sätt haft kontakt med boende på Krusbäret, för att de ska testa sig, hålla sig isolerade och hjälpa till med att spåra och hejda smittan.
Nyckelord
Kontakter
Brita LundhChef för utbildningsstöd
Tel:073-182 61 96brita.lundh@hh.seBilder
Om

Box 823 (Besöksadress: Kristian IV:s väg 3)
301 18 Halmstad
035-16 71 00https://www.hh.se/
Det innovationsdrivande lärosätet
Högskolan i Halmstad är känd för sina verklighetsförankrade utbildningar och små studentgrupper. Forskningen är internationellt välrenommerad och bedrivs i tvärvetenskapliga innovations- och forskningsmiljöer. Lärosätet har två profilområden, Hälsoinnovation samt Smarta städer och samhällen, och deltar aktivt i samhällsutvecklingen genom omfattande samverkan med både näringsliv och offentlig sektor.
Följ Högskolan i Halmstad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Högskolan i Halmstad
Högskolan i Halmstad får ökat anslag för forskning15.4.2021 14:05:01 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har i dag presenterat sin vårändringsbudget och i den föreslås Högskolan i Halmstad få ökat basanslag för forskning med cirka 22 miljoner kronor. Det innebär att Högskolans anslag för forskning nu är 102 miljoner kronor. Dessutom får Högskolan 2 miljoner kronor till sommarkurser.
Inbjudan till pressträff för forskningsprojektet Sweden-China Bridge13.4.2021 13:00:00 CEST | Pressinbjudan
Högskolan i Halmstad startade i oktober 2020 forskningsprojektet "Sweden-China Bridge – Creating A Collaborative Academic Platform for Electrification of Transportation Systems" i samarbete med Lunds universitet, Statens Väg- och Transportforskningsinstitut (VTI) och Jönköping University – Jönköping International Business School. Projektet finansieras av Trafikverket och pågår i två år.
Högskolan i Halmstad deltar i Vetenskapsfestivalen i Göteborg13.4.2021 10:13:56 CEST | Pressmeddelande
Vetenskapsfestivalen i Göteborg invigs på onsdag, den 14 april. Högskolan i Halmstad deltar i flera punkter senare i veckan i det publika, digitala programmet. Årets tema är Level up och Högskolans i Halmstads representanter – forskare och studenter – kommer att prata om under rubrikerna ”Information-driven care: Hype or hope”, ”Är e-sport en idrott?”, ”Mindfulness och idrottsprestation” samt om idrottspsykologi och e-sport för unga.
Studenterna i det branddrabbade huset mår väl efter omständigheterna7.4.2021 15:46:24 CEST | Pressmeddelande
Natten till i dag, den 7 april, brann det i ett hus på Östra stranden i Halmstad. Det är ett flerfamiljshus där det bland annat bor personer som studerar vid Högskolan i Halmstad. Det är ett tiotal studenter som har uppgivit att de är skrivna på en adress i det branddrabbade området. De har blivit kontaktade av Högskolan och mår under omständigheterna bra. Det kan dock finnas fler studenter som är drabbade av branden men som inte är skrivna på en adress i området, och de uppmanas att ta kontakt med Högskolan.
Internationell utbildningskonferens framflyttad31.3.2021 13:21:43 CEST | Pressmeddelande
Högskolan i Halmstad är ett av de lärosäten som skulle ha varit värd för Europas största utbildningskonferens, EAIE 2021, i Göteborg den 7–10 september i år. På grund av den fortsatt osäkra situationen kring resande och offentliga sammankomster har European Association for International Education (EAIE) beslutat att flytta fram årets konferens. Arrangörerna arbetar nu, tillsammans med konsortiet av värdlärosäten samt Svenska Mässan i Göteborg, för att konferensen ska kunna genomföras under 2025 i stället.
Forskning i samverkan med företag stärker industrin12.3.2021 12:57:40 CET | Pressmeddelande
Nu startar Högskolan i Halmstad i samarbete med fem andra lärosäten företagsforskarskolan Smart Industry Sweden där 16 doktorander kommer att undersöka industriell utveckling på 12 olika företag. Syftet med forskarskolan är att stärka svensk industri.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum