Åklagarmyndigheten

Hovrättsdom i ärende om mutbrott i Region Skåne

Dela
I morgon fredag den 31 mars kl. 11 meddelar Hovrätten över Skåne och Blekinge dom i det ärende där tre personer står åtalade för mutbrott och grov trolöshet mot huvudman i samband med en it-upphandling i Region Skåne. Åklagaren är tillgänglig för media i morgon efter lunch.

Kontakt

Senior åklagare Thomas Forsberg är tillgänglig för media i morgon fredag kl. 13-13.30 endast på telefon, 010-562 53 68. 


Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Om

Åklagarmyndigheten
Åklagarmyndigheten



https://www.aklagare.se/

Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum