Idrotten har fortsatt revor efter pandemin
53 av 71 specialidrottsförbund har fortsatt glapp i deltagartillfällen jämfört med 2019 men det är stor variation på hur stora tappen är mellan förbunden. Fortsatt är det störst tapp av deltagartillfällen för personer med funktionsnedsättningar.
Idrottsrörelsen återhämtar sig steg för steg men fortfarande är idrottsrörelsen inte tillbaka i samma nivåer som före pandemin. Flera av de största idrotterna är på god väg men många halvstora och små idrotter har en tuff uppförsbacke och behöver stöd och tid för att laga de revor som uppstått.
- Det är glädjande och imponerande att se att idrottsrörelsen så snart efter den tuffa tiden under pandemin ändå är på väg tillbaka. Samtidigt ser det väldigt olika ut och många idrotter har en bit kvar innan de återhämtat sig. Jag tycker att politikerna inte förstått att revorna är djupa och fortfarande en del av idrottens vardag – och att det fortsatt är viktigt med långsiktigt stöd, uthållighet och att vi hjälps åt på alla sätt vi kan för att underlätta så idrottsföreningarna kan jobba på, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Parasportförbundet, det största förbundet som organiserar idrott för personer med funktionsnedsättning, har fortfarande cirka 40 % färre deltagartillfällen (tidigare över 80 %) än under våren 2019.
- Effekterna av pandemin tillsammans med de ekonomiska utmaningarna som just nu är påtagliga riskerar att öka hälsoklyftorna och segregationen. Idrottsrörelsen är en stark samhällskraft där människor möts över gränser, får kompisar och är en del av ett sammanhang. Idrotten behövs och får inte tas för given, säger Björn Eriksson.
Några exempel med jämförelser mellan våren 2022 med 2019 – glapp redovisat i procent.
Parasport |
-39 procent |
Bowling |
-37 procent |
Friidrott |
-21 procent |
Budo Kampsport |
-18 procent |
Innebandy |
-17 procent |
Badminton |
-16 procent |
Gymnastik |
-11 procent |
Handboll |
-10 procent |
Basket |
+-0 procent |
Ishockey |
+ 1 procent |
Fotboll |
+ 4 procent |
Kort rapport bifogas som bilaga – med kommentarer och tabeller.
För mer information kontakta
Björn Eriksson
Ordförande Riksidrottsförbundet
070-626 46 06
Dokument
Om
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 71 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ RF/SISU
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från RF/SISU
Socialminister Jakob Forssmed imponeras av idrottsrörelsen i Jämtland-Härjedalen27.1.2023 15:03:14 CET | Pressmeddelande
Tidigare idag besökte socialminister Jakob Forssmed länet med anledning av Parasport-VM i Östersund. RF-SISU Jämtland-Härjedalen hade tidigare, tillsammans med Östersunds kommun, bjudit in Forssmed att besöka något av länets större idrottsevenemang. Forssmed är imponerad över Östersund och det idrottsrörelsen gör i kommunen och länet.
Olyckligt och olägligt uttalande från IOK26.1.2023 10:24:33 CET | Pressmeddelande
Internationella olympiska kommittén, IOK öppnar upp för att ryssar och belarusier ska kunna tävla i kommande OS under neutral flagg.
Swedbank delar ut bidrag till idrottsföreningar i Jönköping och Habo25.1.2023 15:05:43 CET | Pressmeddelande
Swedbank, genom Sparbanksstiftelsen Alfa, i samverkan med RF-SISU Småland fortsätter att stödja idrottsligt utvecklingsarbete i idrottsföreningar med breddverksamhet för barn och ungdomar.
Miljoner i stipendier delas ut från Tore A Jonassons stiftelse till konstnärer och idrottsföreningar23.1.2023 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Tore A Jonassons långa liv förgylldes av ett genuint konstintresse och ett lika genomgripande idrottsintresse. Konstsalongerna och idrottsplatserna var hans arena. Lördag den 4 februari tilldelas fem konstnärer 300 000 kronor vardera och 30 idrottsföreningar stipendier om 100 000 kronor vardera från Tore A Jonassons Stiftelse
Miljoner i stipendier delas ut från Tore A Jonassons stiftelse till idrottsföreningar och konstnärer23.1.2023 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Tore A Jonassons långa liv förgylldes av ett genuint konstintresse och ett lika genomgripande idrottsintresse. Konstsalongerna och idrottsplatserna var hans arena. Lördag den 4 februari tilldelas 30 idrottsföreningar stipendier om 100 000 kronor vardera och fem konstnärer tilldelas 300 000 vardera från Tore A Jonassons Stiftelse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum