IKEA och Nordvästra Skånes Renhållning samarbetar för att ge möbler ett längre liv
IKEA Helsingborg inleder ett samarbete med Nordvästra Skånes Renhållning AB, NSR, med målsättningen att färre möbler ska slängas och istället återanvändas. En container placeras på återvinningscentralen i Helsingborg där kunder kan skänka IKEA möbler. Möblerna transporteras sedan till varuhuset där de säljs vidare till nya ägare i cirkulärbutiken på varuhuset.

Redan idag kan kunder värdera sina använda möbler via IKEA.se och lämna tillbaka dem på alla IKEA-varuhus i Sverige. Men tjänsten är inte särskilt välkänd. Många väljer att slänga fungerande saker istället för att sälja eller skänka dem vidare. Genom detta samarbete hoppas IKEA och NSR få en större andel möbler att leva vidare hemma hos någon annan - och därigenom förlänga möblernas livslängd.
– Tillsammans med NSR vill vi på IKEA göra det enkelt att skänka begagnade möbler vidare. Att ge saker man inte längre behöver en andra chans ska inte vara svårt eller kräva mer än ett besök på varuhuset eller återvinningscentralen. Om fler väljer att återbruka sina produkter kan vi göra prisvärda secondhand-fynd tillgängliga för fler via varuhuset, säger Daniel af Ekenstam, chef för Cirkulärbutiken på IKEA varuhuset i Helsingborg.
Så går testet till
IKEA placerar en stor container på NSR:s återvinningscentral i Helsingborg, så att de IKEA-möbler som skänks ska kunna säljas vidare via IKEA-varuhusets cirkulärbutik. För att ta hand om transporterna från NSR till varuhuset har IKEA tillsammans med satsningen DM rekryterat personer som idag står långt ifrån arbetsmarknaden.
– Det finns ett överskott av begagnade varor på marknaden eftersom 80 procent av invånarna gärna skänker bort saker medan endast 20 procent är intresserade av att köpa. Det innebär att mängder av fina saker som hade kunnat leva vidare hos någon annan, hamnar i vår återvinning. Vårt uppdrag är att hantera material som ska gå vidare i processen till återvinning. Därför behöver vi samarbeta med så kallade återbruksaktörer. Nu testar vi för första gången att samverka med näringslivet i denna fråga, säger Anna-Karin Falkenström, enhetschef för NSR:s återvinningscentraler.
Samarbetet mellan IKEA och NSR är ett test som utförs mellan den 1 april och den 30 september, men som kan förlängas. Både DM och samarbetet med NSR är initiativ inom ramen för IKEAs satsning på den internationella stadsmässan H22 City Expo. Det av Ingka koncernen grundade bolaget DM är en del av satsningen.
Varför satsar IKEA på secondhand?
- Senast år 2030 ska alla IKEA-produkter vara tillverkade av förnybara eller återvunna material och designade för att återanvändas, återförsäljas eller återvinnas.
- För att förlänga livet på våra möbler arbetar IKEA för att minska antalet produkter som kastas bort genom att reparera och packa om skadade föremål. 2021 gav IKEA 47 miljoner produkter ett nytt liv genom varuhusens Cirkulärbutiker över hela världen.
- Världens första renodlade IKEA secondhand-butik öppnade i ReTuna Återbruksgalleria i Eskilstuna i november 2020. Butiken är ett test som förlängts och som nu pågår till och med december 2022.
- I Malmö öppnades i början av 2022 en test-hubdär IKEA ska samla in, rengöra och laga begagnade IKEA-möbler som därefter ska säljas i cirkulärbutiken på IKEA-varuhuset i Malmö.
Bilder





Om
Följ IKEA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEA
IKEA återlanserar ikonen BILLY med ny design och hållbarhetsförbättringar – vilket gör den mer cirkulär24.5.2022 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
IKEA lanserar en ny och mer cirkulär BILLY med helt nya träutseenden. Genom att gå från träfanér till en yta av pappersfolie minskas plastanvändningen och genom möjligheten att demontera och montera ihop igen, ska BILLY fortsätta vara en viktig del av människors hem i många år till.
Världsartister klara för IKEA Festival på H22 City Expo24.5.2022 11:03:00 CEST | Pressmeddelande
Under fem veckor med start 30 maj bjuder IKEA in till konserter i Oceanhamnen i Helsingborg under vad som kallas IKEA Festival. Ta chansen att uppleva till exempel The Hellacopters, Sabina Ddumba eller Timbuktu.
IKEA anordnar Sveriges kanske största loppis - ger plats för försäljning utanför samtliga varuhus20.5.2022 14:23:35 CEST | Pressmeddelande
Lördagen den 28 maj arrangerar IKEA en loppis utanför alla sina 20 varuhus i Sverige. Troligen blir det Sveriges största loppis. Goda chanser att göra fina second hand-fynd från Malmö i söder till Haparanda i norr kan i alla fall utlovas. Både på själva loppisen och inne i Cirkulärbutiken i varuhuset.
Finalisterna i IKEAs globala arkitektur-tävling utsedda 29.4.2022 13:40:07 CEST | Pressmeddelande
Tre finalister har nu utsetts i den globala tävlingenför arkitekt-studenter som IKEA* utlyste tidigare i vår. Uppgiften som studenter över hela världen tog sig an gick ut på att designa prisvärda och hållbara mini-hus som passar i den tillfälliga skog som byggs vid Magasin 405 i den nya stadsdelen Oceanhamnen i Helsingborg. Tävlingen är en av flera satsningar som IKEA genomför under stadsmässan H22 City Expo i sommar.
IKEA och Sysav samarbetar för att ge möbler ett längre liv21.4.2022 12:04:44 CEST | Pressmeddelande
IKEA inleder ett samarbete med Sysav med målsättningen att fler möbler ska återanvändas istället för att slängas. I en IKEA-hörna inne på återvinningscentralen i Norra hamnen ska besökarna från och med 22 april kunna skänka bort sina begagnade IKEA-möbler. Möblerna säljs sedan vidare till nya ägare i cirkulärbutiken på IKEAs varuhus i Malmö.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum