John Lennons keybord, Madonnas Like a virgin-klänning, Elton Johns guldbadkar eller Mick Jaggers skinnjacka? Lauritz.com ägare av Stockholms Auktionsverk säljer rockmemorabilia från Europas största samling.
Du hittar bland annat autografer, guld- och platinaskivor, scenkostymer, fotografier, instrument och mycket mer.
Jordi Tardà (1955–2015) var under 1970-, 80- och 90-talet Spaniens mest kända och betydelsefulla rockjournalist. Under sin långa karriär hann Jordi Tardà bygga Europas största samling av rockmemorabilia med över 70 000 föremål. Just nu hittar du en stor del av dessa unika populärkulturella föremål på auktion hos Lauritz.com.
Bilder
Om
An extraordinary discovery of a painting by Henri Martin30.5.2022 10:19:10 CEST | Press release
Unknown to the public, an extraordinary discovery of a painting by the great Post-Impressionist and Symbolist artist Henri Martin, was recently found in the home of a Swedish noble family who has carefully preserved it for four generations.
Sensationell Schjerfbeck återupptäckt!9.5.2022 08:45:35 CEST | Pressmeddelande
Stockholms Auktionsverk Helsingfors är stolta över att få presentera Helene Schjerfbeck ”Spetssjalen". Ett verk som aldrig tidigare sålts på auktion!
Sensaatiomainen Schjerfbeck uudelleenlöydetty!9.5.2022 08:32:44 CEST | Pressmeddelande
Stockholms Auktionsverk Helsinki voi ylpeästi esitellä Helene Schjerfbeckin teoksen "Pitsishaali". Teos, joka on ollut esillä viimeksi vuonna 1953! Maalauksella on täydellinen provenienssi omistajineen ja näyttelytiedot jokaisesta näyttelystä Suomessa, USA:ssa ja Kanadassa.
SENSATIONAL SCHJERFBECK REDISCOVERED!9.5.2022 08:32:44 CEST | Press release
Stockholms Auktionsverk Helsinki is proud to present Helene Schjerfbeck “The Lace Shawl” dated 1928. A unique and an important work of art never sold at auction.
Vårens sensation är utan tvekan ett bord formgivet av Alvar Aalto!25.3.2022 10:20:02 CET | Pressmeddelande
Stockholms Auktionsverk i Helsingfors har den stora äran att sälja ett alldeles unikt objekt på den internationella auktionsmarknaden.