Svenska Ishockeyförbundet

Klart för kvartsfinaler i TV-pucken i dag fredag

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från fredagens kvartsfinalgruppspel.

Resultaten innebär att TV-puckens kvartsfinaler på fredagen i Stångebro Ishall, Linköping, spelas enligt följande:

Fredagen den 2 november 2018

Kvartsfinal 1

2/11 klockan 14.30 A 1-D 2 Göteborg-Västmanland
Kvartsfinal 2

2/11 klockan 16.15 C 1-B 2 Stockholm Nord-Småland
Kvartsfinal 3

2/11 klockan 18.00 B 1-C 2 Örebro län-Stockholm Syd
Kvartsfinal 4

2/11 klockan 20.05 D 1-A 2 Västerbotten-Gästrikland

I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelades först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag följt av fyra kvartsfinalgruppspel med 4x4 lag samt att sedan 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare.

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här:

http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

 

KVARTSFINALGRUPPSPEL

SLUTSPEL

PLACERINGSMATCHER

1-4 november 2018

Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, Saab Arena, Linköping, och Stångebro Ishall, Linköping

KVARTSFINALGRUPPSPEL

 

Grupp A

Spelas i Saab Arena, Linköping

Skåne

Gästrikland

Göteborg

Dalarna

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Skåne-Dalarna                                                                         2-3 (0-1, 2-1, 0-0, 0-1)    326

Efter Overtime och straffar

1/11 Gästrikland-Göteborg                                        2-11 (1-7, 1-4)                                                              272

1/11 Gästrikland-Dalarna                                                                5-1 (4-1, 1-0)                                                                302

1/11 Göteborg-Skåne                                                 6-3 (4-2, 2-1)                                                                537

 

Fredagen den 2 november 2018

2/11 Dalarna-Göteborg 2-3 (1-2, 1-0, 0-1)

Period 1: EQ 1-0 (08:43) Martin Öhman (Isak Rosén, Arvid Eljas), EQ 1-1 (09:03) Anton Davidsson (Fabian Lysell, Otto Stahre), EQ 1-2 (16:02) Filip Maniscalchi (Erik Fernhall, Ludwig Persson)

Skott: 6-15.

Period 2: EQ 2-2 (06:24) Martin Öhman (Isak Rosén, Arvid Eljas)

Skott: 4-14.

Overtime: PP1 2-3 (00:50) Noah Hasa (Simon Edvinsson, Fabian Lysell)

Skott: 0-2. Totalt: 10-31.

Utvisningar: Dalarna 6x2 min., Göteborg 3x2 min.

Domare: Alex Eriksson, Nyköping

Publik: 227

Matchens lirare:

Dalarna: Oskar Tängerby

Göteborg: Anton Davidsson

2/11 Skåne-Gästrikland 2-3 (0-2, 2-1)

Period 1: EQ 0-1 (06:48) Robin Lundh, PP1 0-2 (19:25) Joel Holmli (Santeri Sulku)

Skott: 19-5.

Period 2: EQ 0-3 (06:03) Felix Söderblom (Edvin Larsson), PP1 1-3 (15:03) Rasmus Perlman (Hugo Koch, Erik Pålsson), EQ 2-3 (19:55) Victor Stjernborg (Hugo Eliasson)

Skott: 21-10. Totalt: 40-15.

Utvisningar: Skåne 5x2 min., Gästrikland 6x2 min.

Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik

Publik: 311

Matchens lirare:

Skåne: Oskar Pettersson

Gästrikland: Gustav Karnatz

 

Grupp A

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Göteborg

3

2

1

0

20-7

8

1

0

0

0

2

Gästrikland

3

2

0

1

10-14

6

0

0

0

0

3

Dalarna

3

0

2

1

6-10

3

0

1

1

0

4

Skåne

3

0

1

2

7-12

1

0

0

0

1

Grupp B

Spelas i Pro Train Arena, Mjölby

Ångermanland

Värmland

Småland

Örebro län

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Ångermanland-Örebro län                                2-3 (2-2, 0-0, 0-1)                                  350

1/11 Värmland-Småland                                                                 1-2 (1-1, 0-1)                                                                350

1/11 Värmland-Örebro län                                         2-3 (1-2, 1-1)                                                                378

1/11 Småland-Ångermanland                                   6-0 (5-0, 1-0)                                                                382

Fredagen den 2 november 2018

2/11 Örebro län-Småland 3-1 (0-1, 3-0)

Period 1: PP1 0-1 (16:14) Theo Angesved (Emil Välilä, William Carlsson)

Skott: 6-15.

Period 2: PP1 1-1 (07:09) Robin Karlsson (Simon Forsmark, Filip Nyberg), PP1 2-1 (09:37) Filip Nyberg (Max Lidström, Karl Tholf), EQ 3-1 (18:00) Niklas Nilsson (Filip Nyberg)

Skott: 10-15. Totalt: 16-30.

Utvisningar: Örebro län 3x2 min., Småland 4x2 min.

Domare: Andreas Wikström, Gävle

Publik: 295

Matchens lirare:

Örebro län: Edwin Mustafic

Småland: Alfred Skärkarl

2/11 Ångermanland-Värmland 2-3 (1-1, 1-2)

Period 1: EQ 1-0 (08:34) Karl Umegård (Viktor Åström), EQ 1-1 (09:21) Jonathan Andersen (William Wiik)

Skott: 12-11.

Period 2: PP1 1-2 (00:23) Hannes Berg (Martin Skärberg), EQ 2-2 (02:25) Theo Jacobsson (Axel Näsström, Karl Umegård), EQ 2-3 (13:18) Gustav Andersson (Eric Jordell)

Skott: 15-8. Totalt: 27-19.

Utvisningar: Ångermanland 3x2 min., Värmland 2x2 min.

Domare: Maria Furberg, Stockholm

Publik: 348

Matchens lirare:

Ångermanland: Nils Sjölund

Värmland: Gustav Andersson

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Örebro län

3

2

1

0

9-5

8

1

0

0

0

2

Småland

3

2

0

1

9-4

6

0

0

0

0

3

Värmland

3

1

0

2

6-7

3

0

0

0

0

4

Ångermanland

3

0

1

2

4-12

1

0

1

0

0

Grupp C

Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping

Stockholm Syd

Stockholm Nord

Uppland

Medelpad

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Stockholm Syd-Medelpad                                 3-2 (1-1, 2-1)                                                                241

1/11 Stockholm Nord-Uppland                                 5-4 (2-2, 3-2)                                                                298

1/11 Stockholm Nord-Medelpad                               7-1 (2-1, 5-0)                                                                257

1/11 Uppland-Stockholm Syd                                   1-2 (0-1, 1-1)                                                                214

Fredagen den 2 november 2018

2/11 Medelpad-Uppland 3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)

Period 1: PP1 0-1 (09:26) Oskar Asplund (Liam Valente, Valdemar Johansson)

Skott: 8-14.

Period 2: EQ 0-2 (04:53) John Liebschner (Olle Fagerström), EQ 1-2 (06:53) Jesper Lehman, PP1 2-2 (14:06) Hampus Meskanen (Olle Jonsson, Simon Byström), EQ 2-3 (17:24) Oskar Asplund (Jacob Lundberg, William Gustafson), EQ 3-3 (18:06) Jesper Lehman (Oliver Johansson)

Skott: 6-13.

Overtime:

Skott: 5-1.

Straffar: 0-1 (3-4) Valdemar Johansson

Skott: 0-1. Totalt: 19-29.

Utvisningar: Medelpad 3x2 min., Uppland 2x2 min.

Domare: Andreas Hagman, Norrköping

Publik: 256

Matchens lirare:

Medelpad: Albin Boija

Uppland: Oskar Asplund

2/11 Stockholm Syd-Stockholm Nord 3-4 (1-3, 2-0, 0-1)

Period 1: PP1 0-1 (05:39) William Blomkvist (Rasmus Leijonhielm), EQ 0-2 (16:33) Adam Hofbauer (Johan Persson), EQ 1-2 (16:45) Elliot Edman (Elias Elmlund), EQ 1-3 (18:55) Gabriel Kangas (Marcus Ahlzén, Mika Ounasvuori)

Skott: 5-14.

Period 2: PP1 2-3 (04:53) Tobias Ahlén (David Blomgren), EQ 3-3 (14:17) Ludvig Stridh (Fabian Söderström)

Skott: 9-15.

Overtime: EQ 3-4 (01:40) Oskar Jellvik (Jonathan Myrenberg)

Skott: 0-1. Totalt: 14-30.

Utvisningar: Stockholm Syd 2x2 min., Stockholm Nord 3x2 min.

Domare: David Södermalm, Mölndal

Publik: 394

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Oliver Drum

Stockholm Nord: Marcus Limpar Lantz

Grupp C

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Nord

3

2

1

0

16-8

8

1

0

0

0

2

Stockholm Syd

3

2

1

0

8-7

7

0

1

0

0

3

Uppland

3

0

1

2

9-10

2

0

0

1

0

4

Medelpad

3

0

1

2

6-14

1

0

0

0

1

Grupp D

Spelas i Stångebro Ishall, Linköping
Östergötland

Västerbotten

Södermanland

Västmanland

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Östergötland-Västmanland                              1-3 (1-2, 0-1)                                                                673

1/11 Västerbotten-Södermanland      4-1 (0-0, 4-1)                                                                301

1/11 Västerbotten-Västmanland         3-2 (2-2, 0-0, 1-0)                                  267

Efter 03.40 i Overtime

1/11 Södermanland-Östergötland      1-2 (1-1, 0-0, 0-0, 0-1)    1 001

Efter Overtime och straffar

Fredagen den 2 november 2018

2/11 Västmanland-Södermanland 3-1 (0-1, 3-0)

Period 1: PP1 0-1 (11:48) Hampus Skantz (Adam Engström, Calle Odelius)

Skott: 12-19.

Period 2: PP1 1-1 (05:21) Theo Keilin (Leon Cadei Hackley), EQ 2-1 (06:08) Lucas Forsell (Leon Cadei Hackley, Marcus Lindström), SH1 3-1 (16:30) Simon Lindblom (Marcus Lindström)

Skott: 14-11. Totalt: 26-30.

Utvisningar: Västmanland 6x2 min., Södermanland 3x2 min.

Domare: Richard Nilsson, Harbo

Publik: 175

Matchens lirare:

Västmanland: Simon Lindblom

Södermanland: Hampus Skantz

2/11 Östergötland-Västerbotten 1-2 (0-0, 1-2)

Period 1:

Skott: 8-17.

Period 2: EQ 1-0 (03:04) Willam Lagerqvist (William Bohman, Ludvig Hendén), EQ 1-1 (07:33) Storm Storjord (Alexander Bodén), EQ 1-2 (14:50) Oliver Sjöström (Simon Robertsson, Max Johansson)

Skott: 10-12. Totalt: 18-29.

Utvisningar: Östergötland 1x2 min., Västerbotten 2x2 min., 1x10

Domare: Jesper Lindqvist, Luleå

Publik: 503

Matchens lirare:

Östergötland: Hugo Hävelid

Västerbotten: Carl Holmner-Härgestam

Grupp D

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västerbotten

3

2

1

0

9-4

8

1

0

0

0

2

Västmanland

3

2

1

0

8-5

7

0

1

0

0

3

Östergötland

3

0

1

2

4-6

2

0

0

1

0

4

Södermanland

3

0

1

2

3-9

1

0

0

0

1

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.

Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.

Grupp E, platserna 9-12
Spelas i Pro Train Arena, Mjölby

Dalarna

Uppland

Värmland

Östergötland

Lördagen den 3 november 2018

3/11 09.30 Dalarna-Östergötland

3/11 11.15 Värmland-Uppland

3/11 15.30 Värmland-Östergötland

3/11 17.15 Uppland-Dalarna

Söndagen den 4 november 2018

4/11 09.30 Östergötland-Uppland

4/11 11.15 Dalarna-Värmland

Grupp F, platserna 13-16
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping

Medelpad

Skåne

Södermanland

Ångermanland

Lördagen den 3 november 2018

3/11 09.30 Skåne-Södermanland

3/11 11.15 Ångermanland-Medelpad

3/11 15.30 Ångermanland-Södermanland

3/11 17.15 Medelpad-Skåne

Söndagen den 4 november 2018

4/11 09.30 Södermanland-Medelpad

4/11 11.15 Skåne-Ångermanland

 

SLUTSPEL

3-4 november 2018

Spelas i Stångebro Ishall, Linköping

 

Fredagen den 2 november 2018

Kvartsfinal 1

2/11 klockan 14.30 A 1-D 2 Göteborg-Västmanland
Kvartsfinal 2

2/11 klockan 16.15 C 1-B 2 Stockholm Nord-Småland
Kvartsfinal 3

2/11 klockan 18.00 B 1-C 2 Örebro län-Stockholm Syd
Kvartsfinal 4

2/11 klockan 20.05 D 1-A 2 Västerbotten-Gästrikland

 

Lördagen den 3 november 2018

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

3/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

3/11 klockan 1.45 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4

Semifinal 1

3/11 klockan 14.15 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2
Semifinal 2

3/11 klockan 16.00 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4

 

Söndagen den 4 november 2018

Match om sjunde plats

4/11 klockan 09.00 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8

Match om femte plats

4/11 klockan 09.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8
Match om tredje plats

4/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2
Final

4/11 klockan 13.40 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2



KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                          3-2 (1-2, 2-0)                                                                420

7/9 Hälsingland-Medelpad                                                              0-3 (0-1, 0-2)                                                                340

7/9 Dalarna-Norrbotten                                                                    3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                  272

Efter 00.56 i Overtime

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Norrbotten-Hälsingland                                                            3-1 (0-1, 3-0)                                                                247

8/9 Medelpad-SIF-laget                                                                   0-2 (0-1, 0-1)                                                                273

8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna                            2-3 (2-1, 0-2)                                                                602

8/9 SIF-laget-Norrbotten                                                                                       1-2 (0-1, 1-1)                                                                275

8/9 Hälsingland-Dalarna                                                                                       0-6 (0-3, 0-3)                                                                261

8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                        7-2 (5-1, 2-1)                                                                514

Söndagen den 9 september 2018

9/9 SIF-laget-Dalarna                                                                      4-3 (0-1, 3-2, 0-0, 1-0)    238

Efter Overtime och straffar
9/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland                     1-3 (1-0, 0-3)                                                                308
9/9 Medelpad-Norrbotten                                                                                      2-1 (2-0, 0-1)                                                                237
9/9 Hälsingland-SIF-laget                                                                                     2-5 (1-2, 1-3)                                                                267
9/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen                       4-2 (2-1, 2-1)                                                                180
9/9 Dalarna-Medelpad                                                                     2-3 (2-2, 0-0, 0-1)                                  160

Efter 00.44 i Overtime

 

Grupp A

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Medelpad

5

3

1

1

15-7

11

1

0

0

0

2

Dalarna

5

2

3

0

17-11

10

1

1

0

1

3

Norrbotten

5

3

1

1

12-9

10

0

1

0

0

4

SIF-laget

5

2

1

2

14-10

8

0

0

1

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

10-19

3

0

0

0

0

6

Hälsingland

5

1

0

4

6-18

3

0

0

0

0

 

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                                                                                    1-3 (0-1, 1-2)                                                                337

7/9 Blekinge-Västmanland                                                              1-5 (1-4, 0-1)                                                                123

7/9 Västergötland-Örebro län                                                         3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)    123

Efter Overtime och straffar

7/9 Västmanland-Gotland                                                                                     7-1 (3-1, 4-0)                                                                150

7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland                              2-4 (1-1, 1-3)                                                                123

7/9 Örebro län-Blekinge                                                                                        5-0 (3-0, 2-0)                                                                123

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Gotland-Örebro län                                                                    1-6 (0-4, 1-2)                                                                233

8/9 Blekinge-Västergötland                                                            0-2 (0-2, 0-0)                                                                266

8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal                                                     5-2 (1-0, 4-2)                                                                271

8/9 Gotland-Västergötland                                                              0-6 (0-0, 0-6)                                                                519

8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge                                                             0-1 (0-0, 0-1)                                                                302

8/9 Västmanland-Örebro län                                                          3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)    243

Efter Overtime och straffar

Söndagen den 9 september 2018

9/9 Blekinge-Gotland                                                                       2-1 (1-1, 1-0)                                                                243

9/9 Örebro län-Bohuslän/Dal                                                         5-1 (2-1, 3-0)                                                                321

9/9 Västergötland-Västmanland                              1-3 (0-0, 1-3)                                                                291

 

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västmanland

5

4

1

0

23-7

14

0

0

1

0

2

Örebro län

5

3

2

0

22-8

12

0

0

1

1

3

Västergötland

5

3

1

1

16-9

10

0

0

0

1

4

Blekinge

5

2

0

3

4-13

6

0

0

0

0

5

Gotland

5

1

0

4

6-22

3

0

0

0

0

6

Bohuslän/Dal

5

0

0

5

6-18

0

0

0

0

0

 

För eventuella frågor ring:

Tibor Gregor, Svenska Ishockeyförbundets TV-pucksansvarige, mobiltel: 070 – 445 04 27

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET

Marknads-, kommunikations- och försäljningsavdelningen

Anders Feltenmark

Informationsassistent

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum