Svenska Ishockeyförbundet

Klart för semifinal i TV-pucken på lördag

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från fredagens kvartsfinaler i Stångebro Ishall, Linköping.

Resultaten innebär att TV-puckens semifinaler på lördagen i Stångebro Ishall, Linköping spelas enligt följande:

Lördagen den 3 november 2018

Semifinal 1
3/11 klockan 14.15 Göteborg-Stockholm Nord
Semifinal 2
3/11 klockan 16.00 Örebro Län-Västerbotten

Fredagen den 2 november 2018
Kvartsfinal 1
2/11 Göteborg-Västmanland 11-0 (7-0, 4-0)
Period 1: EQ 1-0 (00:10) Fabian Lysell (Simon Edvinsson, Otto Stahre), EQ 2-0 (04:06) Ludwig Persson (Filip Maniscalchi, Erik Fernhall), EQ 3-0 (04:40) Carl Bruhn (Jesper Ahl, Noah Hasa), EQ 4-0 (09:56) William Bengtsson-Söderlund (Fabian Lysell), EQ 5-0 (11:17) Ludwig Persson (Erik Fernhall, Filip Maniscalchi), EQ 6-0 (14:14) Noah Hasa (Filip Maniscalchi), EQ 7-0 (15:10) William Bengtsson-Söderlund (Otto Stahre)
Skott: 23-6.
Period 2: EQ 8-0 (04:59) Alexander Olsén (Noah Hasa), PP2 9-0 (10:12) Filip Maniscalchi (Erik Fernhall, Liam Dower Nilsson), EQ 10-0 (11:07) Simon Edvinsson (Noah Hasa, William Bengtsson-Söderlund), EQ 11-0 (11:13) Ludwig Persson (Liam Dower Nilsson)
Skott: 27-3. Totalt: 50-9.
Utvisningar: Göteborg 0x2 min., Västmanland 3x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping

Publik: 875

Matchens lirare:

Göteborg: Ludwig Persson

Västmanland: Theo Keilin


Kvartsfinal 2

2/11 Stockholm Nord-Småland 2-0 (2-0, 0-0)

Period 1: EQ 1-0 (15:48) Adam Hofbauer (Jonathan Myrenberg), PP1 2-0 (18:34) Jonathan Myrenberg (Oskar Jellvik)

Skott: 19-0.

Period 2:

Skott: 9-16. Totalt: 28-16.

Utvisningar: Stockholm Nord 3x2 min., Småland 7x2 min.

Domare: Alex Eriksson, Nuyköping

Publik: 1597

Matchens lirare:

Stockholm Nord: Marcus Brännman

Småland: William Håkansson


Kvartsfinal
3

2/11 Örebro län-Stockholm Syd 2-0 (1-0, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (16:34) Gustav Karlsson (Robin Karlsson, Filip Nyberg)

Skott: 14-9.

Period 2: PP1 2-0 (13:41) Max Stigell (Marcus Broberg, Max Lidström)

Skott: 10-13.Totalt: 24-22.

Utvisningar: Örebro län 0x2 min., Stockholm Syd 3x2 min.

Domare: David Södermalm, Mölndal

Publik: 860

Matchens lirare:

Örebro län: Marcus Broberg

Stockholm Syd: Kasper Lindström


Kvartsfinal 4

2/11 Västerbotten-Gästrikland5-3 (3-0, 2-3)

Period 1: EQ 1-0 (05:01) Albin Rainersson (Simon Robertsson, Oliver Sjöström), EQ 2-0 (08:37) Oliver Sjöström (Simon Robertsson, Elias Salomonsson), EQ 3-0 (09:24) Carl Holmner-Härgestam (Edvin Wahlberg, Simon Aho)

Skott: 15-7.

Period 2: EQ 4-0 (06:13) Oliver Sjöström (Felix Kariander, Simon Aho), EQ 4-1 (07:39) Linus Lindblom, PP1 4-2 (10:35) Anton Ohlsson (Melker Pålebo, Axel Eriksson), EQ 4-3 (13:21) Arvid Sundin (Axel Eriksson), EQ 5-3 (18:59) Elias Lundström

Skott: 9-12.mTotalt: 24-19.

Utvisningar: Västerbotten 3x2 min., Gästrikland 1x2 min.

Domare: Maria Furberg, Stockholm

Publik: 322

Matchens lirare
Västerbotten: Oliver Sjöström

Gästrikland: Felix Söderblom

I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelades först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag följt av fyra kvartsfinalgruppspel med 4x4 lag samt att sedan12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare.

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här:

http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

 

KVARTSFINALGRUPPSPEL

SLUTSPEL

PLACERINGSMATCHER

1-4 november 2018

Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, Saab Arena, Linköping, och Stångebro Ishall, Linköping

KVARTSFINALGRUPPSPEL

 

Grupp A

Spelas i Saab Arena, Linköping

Skåne

Gästrikland

Göteborg

Dalarna

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Skåne-Dalarna                                                               2-3 (0-1, 2-1, 0-0, 0-1)       326

Efter Overtime och straffar

1/11 Gästrikland-Göteborg                                  2-11 (1-7, 1-4)                                                        272

1/11 Gästrikland-Dalarna                                                       5-1 (4-1, 1-0)                                       302

1/11 Göteborg-Skåne                                          6-3 (4-2, 2-1)                                                        537

2/11 Dalarna-Göteborg                                       2-3 (1-2, 1-0, 0-1)                                  227

Efter 00.50 i Overtime

2/11 Skåne-Gästrikland                                       2-3 (0-2, 2-1)                                                        311

 

Grupp A

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Göteborg

3

2

1

0

20-7

8

1

0

0

0

2

Gästrikland

3

2

0

1

10-14

6

0

0

0

0

3

Dalarna

3

0

2

1

6-10

3

0

1

1

0

4

Skåne

3

0

1

2

7-12

1

0

0

0

1

Grupp B

Spelas i Pro Train Arena, Mjölby

Ångermanland

Värmland

Småland

Örebro län

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Ångermanland-Örebro län                           2-3 (2-2, 0-0, 0-1)                                  350

1/11 Värmland-Småland                                                        1-2 (1-1, 0-1)                                       350

1/11 Värmland-Örebro län                                   2-3 (1-2, 1-1)                                                        378

1/11 Småland-Ångermanland                              6-0 (5-0, 1-0)                                                        382

2/11 Örebro län-Småland                                                       3-1 (0-1, 3-0)                                       295

2/11 Ångermanland-Värmland                             2-3 (1-1, 1-2)                                                        348

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Örebro län

3

2

1

0

9-5

8

1

0

0

0

2

Småland

3

2

0

1

9-4

6

0

0

0

0

3

Värmland

3

1

0

2

6-7

3

0

0

0

0

4

Ångermanland

3

0

1

2

4-12

1

0

1

0

0

Grupp C

Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping

Stockholm Syd

Stockholm Nord

Uppland

Medelpad

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Stockholm Syd-Medelpad                            3-2 (1-1, 2-1)                                                        241

1/11 Stockholm Nord-Uppland                             5-4 (2-2, 3-2)                                                        298

1/11 Stockholm Nord-Medelpad                           7-1 (2-1, 5-0)                                                        257

1/11 Uppland-Stockholm Syd                              1-2 (0-1, 1-1)                                                        214

Fredagen den 2 november 2018

2/11 Medelpad-Uppland                                                        3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)       256

Efter Overtime och straffar

2/11 Stockholm Syd-Stockholm Nord 3-4 (1-3, 2-0, 0-1)                            394

Efter 01.40 i Overtime

Grupp C

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Nord

3

2

1

0

16-8

8

1

0

0

0

2

Stockholm Syd

3

2

1

0

8-7

7

0

1

0

0

3

Uppland

3

0

1

2

9-10

2

0

0

1

0

4

Medelpad

3

0

1

2

6-14

1

0

0

0

1

Grupp D

Spelas i Stångebro Ishall, Linköping
Östergötland

Västerbotten

Södermanland

Västmanland

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Östergötland-Västmanland                           1-3 (1-2, 0-1)                                                        673

1/11 Västerbotten-Södermanland     4-1 (0-0, 4-1)                                                      301

1/11 Västerbotten-Västmanland        3-2 (2-2, 0-0, 1-0)                             267

Efter 03.40 i Overtime

1/11 Södermanland-Östergötland     1-2 (1-1, 0-0, 0-0, 0-1)    1 001

Efter Overtime och straffar

Fredagen den 2 november 2018

2/11 Västmanland-Södermanland     3-1 (0-1, 3-0)                                                      175

2/11 Östergötland-Västerbotten        1-2 (0-0, 1-2)                                                      503

 

Grupp D

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västerbotten

3

2

1

0

9-4

8

1

0

0

0

2

Västmanland

3

2

1

0

8-5

7

0

1

0

0

3

Östergötland

3

0

1

2

4-6

2

0

0

1

0

4

Södermanland

3

0

1

2

3-9

1

0

0

0

1

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.

Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.

Grupp E, platserna 9-12
Spelas i Pro Train Arena, Mjölby

Dalarna

Uppland

Värmland

Östergötland

Lördagen den 3 november 2018

3/11 09.30 Dalarna-Östergötland

3/11 11.15 Värmland-Uppland

3/11 15.30 Värmland-Östergötland

3/11 17.15 Uppland-Dalarna

Söndagen den 4 november 2018

4/11 09.30 Östergötland-Uppland

4/11 11.15 Dalarna-Värmland

Grupp F, platserna 13-16
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping

Medelpad

Skåne

Södermanland

Ångermanland

Lördagen den 3 november 2018

3/11 09.30 Skåne-Södermanland

3/11 11.15 Ångermanland-Medelpad

3/11 15.30 Ångermanland-Södermanland

3/11 17.15 Medelpad-Skåne

Söndagen den 4 november 2018

4/11 09.30 Södermanland-Medelpad

4/11 11.15 Skåne-Ångermanland

 

SLUTSPEL

3-4 november 2018

Spelas i Stångebro Ishall, Linköping

 

Fredagen den 2 november 2018

Kvartsfinal 1

2/11 klockan 14.30 A 1-D 2 Göteborg-Västmanland
Kvartsfinal 2

2/11 klockan 16.15 C 1-B 2 Stockholm Nord-Småland
Kvartsfinal 3

2/11 klockan 18.00 B 1-C 2 Örebro län-Stockholm Syd
Kvartsfinal 4

2/11 klockan 20.05 D 1-A 2 Västerbotten-Gästrikland

 

Lördagen den 3 november 2018

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

3/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

3/11 klockan 1.45 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4

Semifinal 1

3/11 klockan 14.15 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2
Semifinal 2

3/11 klockan 16.00 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4

 

Söndagen den 4 november 2018

Match om sjunde plats

4/11 klockan 09.00 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8

Match om femte plats

4/11 klockan 09.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8
Match om tredje plats

4/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2
Final

4/11 klockan 13.40 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                      3-2 (1-2, 2-0)                                                         420

7/9 Hälsingland-Medelpad                                                     0-3 (0-1, 0-2)                                       340

7/9 Dalarna-Norrbotten                                                          3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                272

Efter 00.56 i Overtime

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Norrbotten-Hälsingland                                                    3-1 (0-1, 3-0)                                       247

8/9 Medelpad-SIF-laget                                                         0-2 (0-1, 0-1)                                       273

8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna                        2-3 (2-1, 0-2)                                                        602

8/9 SIF-laget-Norrbotten                                                                           1-2 (0-1, 1-1)                                                       275

8/9 Hälsingland-Dalarna                                                                           0-6 (0-3, 0-3)                                                       261

8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                     7-2 (5-1, 2-1)                                                        514

Söndagen den 9 september 2018

9/9 SIF-laget-Dalarna                                                            4-3 (0-1, 3-2, 0-0, 1-0)       238

Efter Overtime och straffar
9/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland                  1-3 (1-0, 0-3)                                                        308
9/9 Medelpad-Norrbotten                                                                          2-1 (2-0, 0-1)                                                       237
9/9 Hälsingland-SIF-laget                                                                         2-5 (1-2, 1-3)                                                       267
9/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen                    4-2 (2-1, 2-1)                                                        180
9/9 Dalarna-Medelpad                                                           2-3 (2-2, 0-0, 0-1)                                160

Efter 00.44 i Overtime

 

Grupp A

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Medelpad

5

3

1

1

15-7

11

1

0

0

0

2

Dalarna

5

2

3

0

17-11

10

1

1

0

1

3

Norrbotten

5

3

1

1

12-9

10

0

1

0

0

4

SIF-laget

5

2

1

2

14-10

8

0

0

1

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

10-19

3

0

0

0

0

6

Hälsingland

5

1

0

4

6-18

3

0

0

0

0

 

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                                                                         1-3 (0-1, 1-2)                                                       337

7/9 Blekinge-Västmanland                                                     1-5 (1-4, 0-1)                                       123

7/9 Västergötland-Örebro län                                                 3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)       123

Efter Overtime och straffar

7/9 Västmanland-Gotland                                                                         7-1 (3-1, 4-0)                                                       150

7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland                          2-4 (1-1, 1-3)                                                        123

7/9 Örebro län-Blekinge                                                                            5-0 (3-0, 2-0)                                                       123

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Gotland-Örebro län                                                          1-6 (0-4, 1-2)                                       233

8/9 Blekinge-Västergötland                                                    0-2 (0-2, 0-0)                                       266

8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal                                              5-2 (1-0, 4-2)                                       271

8/9 Gotland-Västergötland                                                     0-6 (0-0, 0-6)                                       519

8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge                                                     0-1 (0-0, 0-1)                                       302

8/9 Västmanland-Örebro län                                                  3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)       243

Efter Overtime och straffar

Söndagen den 9 september 2018

9/9 Blekinge-Gotland                                                             2-1 (1-1, 1-0)                                       243

9/9 Örebro län-Bohuslän/Dal                                                  5-1 (2-1, 3-0)                                       321

9/9 Västergötland-Västmanland                          1-3 (0-0, 1-3)                                                        291

 

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västmanland

5

4

1

0

23-7

14

0

0

1

0

2

Örebro län

5

3

2

0

22-8

12

0

0

1

1

3

Västergötland

5

3

1

1

16-9

10

0

0

0

1

4

Blekinge

5

2

0

3

4-13

6

0

0

0

0

5

Gotland

5

1

0

4

6-22

3

0

0

0

0

6

Bohuslän/Dal

5

0

0

5

6-18

0

0

0

0

0

 

För eventuella frågor ring:

Tibor Gregor, Svenska Ishockeyförbundets TV-pucksansvarige, mobiltel: 070 – 445 04 27

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET

Marknads-, kommunikations- och försäljningsavdelningen

Anders Feltenmark

Informationsassistent

Nyckelord

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum