Lättare konstruktioner med hjälp av 3D-printing
Lätta konstruktioner är en av nycklarna till en hållbar produktionsutveckling. Det tar Region Örebro läns regionala tillväxtnämnd fasta på och beslutade i dag om att stötta projektet ProFibre4AM med drygt 1,1 miljoner kronor.
Genom att använda konstruktioner som väger mindre än vad som är vanligt i dag kan så väl materialåtgången som energiförbrukning och utsläppen av koldioxid minskas. De lättare konstruktionerna kan bland annat tillverkas genom 3D-printing vilket Örebro universitets projekt ProFibre4AM vill titta närmare på.
- 3D-printing är jättespännande och det är en tillverkningsmetod som jag är övertygad om kommer att användas allt mer i framtiden. Därför känns det bra att vi kan befästa vår redan starka position inom området med det här projektet, säger Irén Lejegren (S), ordförande i regionala tillväxtnämnden.
Projektet inleds den 1 juli år 2022 och det förväntas pågå under de kommande tre åren. Förhoppningen är att deltagarna ska utveckla nya design- och konstruktionsmetoder som är optimerade för 3D-printing.
- Vi kommer också att skapa ett regionalt nätverk inom konstruktion för 3D-printing. Det förbättrar företagens kompetens och det stärker regionens konkurrenskraft inom området. På sikt kan det leda till att nya företag etableras med möjlighet till nya arbetstillfällen, säger Irén Lejegren.
Region Örebro län stöttar projektet med drygt 1,1 miljoner kronor medan Örebro universitet står för drygt 900 000 kronor.
Kontakt
Irén Lejegren, ordförande i regionala tillväxtnämnden, telefon: 070-663 19 75
Nyckelord
Kontakter
Carl OlssonPressansvarig
Tel:019-6027548carl.olsson@regionorebrolan.seBilder

Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Satsning på löner och kortare vårdköer17.6.2022 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nästa år gör Region Örebro län en särskild satsning för att höja lönerna för hälso- och sjukvårdens medarbetare. Men regionstyrelsen vill inte invänta årsskiftet och vid dagens sammanträde fattades ett beslut om att avsätta 35 miljoner kronor för att kunna genomföra lönesatsningar redan i år. Dessutom satsas 15 miljoner kronor för att korta vårdköerna.
Digital plattform ska locka besökare till länet15.6.2022 14:29:55 CEST | Pressmeddelande
En digital turismplattform som skapar attraktion och nyfikenhet genom att synliggöra länets besöksmål och ledsystem. Det var målbilden för Region Örebro läns regionala tillväxtnämnd när de i dag fattade beslut om att avsätta totalt 1,5 miljoner kronor för ett plattformsbygge.
Viktiga satsningar på länets infrastruktur ligger fast14.6.2022 08:13:00 CEST | Pressmeddelande
I går offentliggjorde infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) den nationella transportinfrastrukturplanen för perioden 2022–2033.
Kunskapsdag för att säkra kompetensen på framtidens arbetsmarknad7.6.2022 08:41:32 CEST | Pressinbjudan
Samtidigt som arbetslösheten är fortsatt hög i länet finns en kraftig efterfrågan inom vissa branscher på kompetent och utbildad personal. Region Örebro län arbetar i flera projekt för att långsiktigt förbättra kompetensförsörjningen och därmed komma tillrätta med den obalans som i dag finns på länets arbetsmarknad. Ett steg för att få fler i studier som kan leda till arbete är den konferens som anordnas i Örebro den 8 juni, Framtidens arbetsmarknad.
Region Örebro läns vårdcentraler uppdaterar sina telefontider för att öka tillgängligheten för patienterna3.6.2022 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vårdcentralerna i Region Örebro län flyttar fram öppettiderna för sin telefonbokning från klockan 07.00 till 07.30 från och med den 1 juni. Detta kommer att förenkla medborgarnas tidbokning då de framöver kommer att erbjudas vårdcentralernas samtliga telefontider varje morgon – istället för att som nu ombedes ringa senare under dagen då eventuellt fler tider läggs ut.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum