Lejonfastigheter är bäst i Sverige på att förvalta kommunala verksamhetslokaler
För femte året i rad ökar vårt Nöjd kund index. Lejonfastigheter övertar första platsen och är bäst i Sverige på att förvalta kommunala verksamhetslokaler.

Vi mäter årligen Nöjd kund index (NKI) genom en undersökning till de kunder som verkar i våra fastigheter – skolor, förskolor, omsorgsboenden, kultur- och idrottsverksamheter med flera. Vi har genom ett systematiskt arbete under flera år kontinuerligt stärkt vår kundnöjdhet. För femte året i rad ökar vårt NKI och i år får vi ett NKI på 76, vilket är högst i Sverige.
– Det är resultatet av ett målmedvetet och långsiktigt arbete med gemensamma prestationer i hela organisationen. En annan framgångsfaktor är att vårt samlade uppdrag genomförs i nära samarbete med våra kunder, säger Lejonfastigheters vd Micael Antamo.
– Idag är vi oerhört stolta över att vara bäst i landet och fortsätter att jobba hårt tillsammans med våra entreprenörer för att göra våra kunder ännu nöjdare.
Kunddialogen är nyckeln
Undersökningen görs av konsultföretaget Evimetrix och riktar sig till de som är verksamma i våra fastigheter. När de jämför resultatet för drygt 80 kommunala fastighetsorganisationer placerar sig Lejonfastigheter i år på första plats i landet.
– Årets NKI-resultat för Lejonfastigheter är ingen slump. Lejonfastigheter har på många plan uppvisat en långsiktig målmedvetenhet och ett engagemang för att verkligen jobba med att utveckla kundnöjdheten. Detta syns inte minst i att kunderna upplever att det finns ett genuint intresse för deras synpunkter och behov i diskussionerna med Lejonfastigheter. Kunddialogen är nyckeln och här har Lejonfastigheter tagit en ledarposition som få fastighetsbolag når upp till, säger Evimetrix vd Alf Brydolf-Berg.
Frågor besvaras av Lejonfastigheters vd Micael Antamo, telefon 013-20 52 62.
Bilder


Om

Box 1943, Industrigatan 5
581 18 Linköping
013-20 52 20http://www.lejonfastigheter.se
Lejonfastigheter ansvarar för att förse Linköpings kommuns verksamheter med ändamålsenliga lokaler. Vi äger, förvaltar, utvecklar och hyr lokaler och fastigheter som rymmer utbildning, omsorg, kultur, sport och samhällsservice.
Vår drivkraft och vision är att skapa Sveriges bästa offentliga miljöer som kännetecknas av kvalitet, trivsel och trygghet.
Lejonfastigheter AB är helägt av Linköpings kommun och omsätter runt 780 miljoner kronor.
Vi är ett 80-tal medarbetare som tillsammans bygger framtidens Linköping för stadens medborgare.
Följ Lejonfastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lejonfastigheter AB
Berzeliusskolan får småttingar26.11.2020 13:29:49 CET | Pressmeddelande
Berzeliusskolan får en tillbyggnad med både förskola och nya undervisningslokaler för gymnasiet. Nybyggnaden får tre plan som byggs ihop med den befintliga skolan, men med separata ingångar för förskola och gymnasium.
Green drinks by Lejonfastigheter – Positiva drivkrafter i klimatomställningen14.9.2020 15:16:14 CEST | Pressmeddelande
Vilka är de positiva drivkrafterna i klimatomställningen och hur kan vi använda dem för att nå våra klimatmål? Lyssna på tre kortare föredrag om klimatarbetet på lokal, nationell och internationell nivå och diskutera med ledande experter inom området i efterföljande paneldiskussion.
Elis Energihjältar sparar energi i förskolorna28.2.2020 13:29:56 CET | Pressinbjudan
Fyra av Linköpings förskolor är mitt uppe i årets upplaga av Lejonfastigheters populära projekt Elis Energihjältar. Välkommen att delta under en spännande förmiddag på Bokhagsvägen 6 i Linköping och lyssna på vad barnen hittills har lärt sig!
Rekordhögt NKI för Lejonfastigheter i Linköpings kommun6.12.2019 09:00:54 CET | Pressmeddelande
För fjärde året i rad höjs vårt nöjd kund-index. Nu är Lejonfastigheter på andra plats bland landets kommunala fastighetsförvaltare.
Stora teatern i Linköping renoveras29.11.2019 11:05:40 CET | Pressmeddelande
Östgötateatern flyttar ut delar av vårens repertoar till andra lokaler med anledning av en modernisering och renovering av Stora teatern i Linköping.
Lejonfastigheter bidrar till att Linköping minskar sin klimatpåverkan10.10.2019 11:45:26 CEST | Pressmeddelande
På fyra år har vi minskat energianvändningen i våra fastigheter med 13,7 procent, och därmed minskat våra klimatpåverkande utsläpp. Resultatet placerar oss över globala mål. Vi har också nyligen fått vårt gröna ekonomiska ramverk godkänt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum