Barncancerfonden

Ljusmanifestationer landet runt den 15 februari

22.1.2016 15:21 | Barncancerfonden

Dela

På internationella barncancerdagen den 15 februari uppmärksammar vi barn och ungdomar med cancer. I Sverige är cancer den vanligaste dödsorsaken för barn mellan 1 och 14 år. Ljusmanifestationerna anordnas av Barncancerfonden denna dag för att uppmärksamma de drygt 300 barn som insjuknar i cancer varje år, och för att hedra och minnas de barn som inte överlevt.

Barncancerfondens webbplats finns en aktuell lista med platser, tider, kartor och ansvariga kontaktpersoner för varje manifestation. Här presenterar vi de platser och tider som är bekräftade i dagsläget. Fler ljusmanifestationer kan tillkomma och publiceras då i den lista som nås via länken ovan.

Välkommen att delta! 

Stad Plats Tid Kontaktperson
Borås Sandwalls plats, ljusmanifestation med Team Rynkeby 17:00-18:30 Magnus Frid
magnus@frid.org
Göteborg Götaplatsen, ljusmanifestation och fackeltåg till Gustav Adolfs torg med Team Rynkeby 17:00-19:00 Petra Ambjörnsson
petra@bcfvastra.se
Hallstahammar Utanför Ica Supermarket, ljusmanifestation och div. aktiviteter 11:00-18:00 Ulrika Andersson
0736-63 71 26
ullis45@hotmail.se
Halmstad Stora torg, ljusmanifestation med bl.a. Team Rynkeby 17:30-19:30 Anette Borup
borupanette@gmail.com
Hudiksvall Utanför Waynes Coffee, ljusmanifestation och försäljning av änglar. 15:30-18:30 Jessica Albinsson
0730-60 92 99 jessica.albinsson@icloud.com
Jönköping Rådhusparken, ljusmanifestation 17:00-20:00 Moa Hellström
syskon.moa@hotmail.com
Karlstad Stora torget, ljusmanifestation Ej klart. Karin Stål
070-916 44 11
karin_stal@hotmail.com
Mora Bälter Swens torg (mittemot stadsbiblioteket), ljusmanifestation och försäljning av armband. 16:00-19:00 Anna Frisk
0705-16 78 76
annabella20.frisk@hotmail.se
Nyköping Stora torget, ljusmanifestation och försäljning av änglar 16:30-18:30 Gustav Karlsson
0727-07 06 30
gustav_karlsson@bahnhof.se
Skövde Hertig Johans torg, ljusmanifestation 17:00-19:00 Lena Fransson
076-337 88 66
lena_fransson@hotmail.com
Stockholm Haga forum, fackeltåg mot Hagaparken där vi skapar en formation av ett hjärta. 18:00 stockholm@barncancerfonden.se
Uddevalla Utanför Ica Maxi, ljusmanifestation Ej klart Sofia Degermosse
073-610 10 83
sofia.degermosse@gmail.com
Örnsköldsvik Torget, ljusmanifestation och insamling. OBS! Hålls lördag 13 februari. 12:00-15:00 Sofi Lindqvist
070-3035412

Alla marschaller till ljusmanifestationerna är skänkta av vår samarbetspartner Bauhaus. 


För mer information gällande Barncancerfondens verksamhet i ditt område, vänligen kontakta våra regionala föreningar:

Barncancerfonden Södra, Mi Gestrén
mi.gestren@barncancerfonden.se, telefon 040-42 65 64

Barncancerfonden Östra, Inca Asknert
inca.asknert@barncancerfonden.se, telefon 072-530 23 25

Barncancerfonden Västra, Lena Hedlund
lena.hedlund@barncancerfonden.se, telefon, 031- 84 51 03

Barncancerfonden Mellansverige, Olof Frode
olof.frode@barncancerfonden.se, telefon 018-10 15 55

Barncancerfonden Stockholm/Gotland, Charlotte Wallin
charlotte.wallin@barncancerfonden.se, telefon 076-879 67 39

Barncancerfonden Norra, Daniel Marklund
daniel.marklund@barncancerfonden.se, telefon 070-100 95 06

Bilder

Om

Barncancerfondens vision är att utrota barncancer. Efter att ha arbetat i närmare 35 år med att fler ska överleva klarar sig idag cirka 80 procent av barnen. Så sent som på 1970-talet var förhållandena de omvända. Barncancerfonden är den enskilt största finansiären av barncancerforskning i Sverige – helt utan bidrag från stat, kommun eller landsting. Detta kan endast ske tack vare generösa bidrag från privatpersoner, företag och organisationer. Barncancerfonden är godkänd av Svensk Insamlingskontroll vilket garanterar att pengarna alltid går till rätt ändamål. Barncancerfondens plusgironummer är 90 20 90-0. Tack för ditt bidrag.

Följ Barncancerfonden

Skriv in din e-postadress så får du ett mejl när vi har något nytt att berätta.

Senaste pressmeddelandena från Barncancerfonden