Nedlagd förundersökning om misstänkt mord 2020 i Forsa, Hälsingland
En förundersökning om mord för ett dödsfall 2020 i Forsa har lagts ned. Det finns numera inga kvarstående brottsmisstankar mot den man som varit misstänkt i ärendet.
– De utredningsåtgärder som nu har vidtagits har rätat ut de frågetecken som fanns gällande dödsfallet, säger kammaråklagare Birgitta Fernlund vid Åklagarkammaren i Gävle.
Samma man som misstänktes för mordet 2020 häktades i fredags som misstänkt för grov kvinnofridskränkning mot en annan kvinna. Häktningen har nu hävts av åklagare. Förundersökningsåtgärder har vidtagits som lett fram till att bevisläget mot mannen försämrats och han har försatts på fri fot under tisdagen. Förundersökningen kommer att läggas ned.
Åklagaren är inte tillgänglig för media.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Lägesrapport i ärende om människorov och grov våldtäkt7.2.2023 13:52:19 CET | Pressmeddelande
Två män häktades i går misstänkta för människorov och grov våldtäkt i Falkenberg.
Dom meddelas för dubbelmord i Mälarhöjden6.2.2023 09:44:44 CET | Pressmeddelande
Södertörns tingsrätt meddelar i dag dom i ett mål där en man är åtalad för mord på en 43-årig kvinna och hennes 6-åriga son den 26 maj i fjol. Åklagaren är tillgänglig för att kommentera domen vid lunchtid i dag, måndag.
En person släppt på fri fot i ärende om mordförsök i Linköping - uppdaterad4.2.2023 17:33:07 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag, lördag släppt den 23-årige man som varit anhållen skäligen misstänkt för försök till mord i samband med en skjutning i Linköping den 1 februari.
Häktningsförhandling i mordärende i Skogås - uppdaterad med tid och plats4.2.2023 15:49:09 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt två personer häktade misstänkta för inblandning i mordet på en 15-åring den 28 januari i Skogås centrum i södra Stockholm. Efter häktningsförhandlingarna är åklagaren tillgänglig för media på telefon.
En person anhållen misstänkt för mord i Skogås3.2.2023 09:24:23 CET | Pressmeddelande
Lördag den 28 januari sköts en 15-åring till döds i Skogås centrum i södra Stockholm. En 17-åring är häktad misstänkt för medhjälp till mord. Nu har en 15-åring anhållits på sannolika skäl misstänkt för mordet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum