Nu börjar valrörelsen – Expressen storsatsar på politik-tv från Almedalen
Med två månader kvar till riksdagsvalet är intresset för svensk politik på topp. På söndag drar politikerveckan i Almedalen i gång och på plats i Visby driver Expressen sin ledande nyhetsbevakning och arrangerar mängder av intervjuer och debatter. – Både den stora digitala publiken och de som är i Visby kan räkna med de viktigaste nyheterna och mest spännande samtalen med makthavare hos oss, säger politik- och samhällschef Christofer Brask.

Med start söndag drar bevakningen av årets Almedalsvecka i gång. Expressen har sin scen vid Hamngatan och här kommer vi att bjuda på intervjuer, debatter och kvällsprogrammet Valet 2022 live som sammanfattar dagen.
– I år satsar vi extra stort på kvällsprogrammet Valet 2022 Live klockan 20.00 efter partiledartalet. Där kommer jag att prata med politiker och experter som analyserar dagens tal. Och så gästas vi förstås av den dagens partiledare! Det blir rappt, innehållsrikt och förhoppningsvis roligt, säger programledare Anna Herdenstam.
Viktig bevakning under valåret
För Expressen känns det självklart att satsa på egen scen med ett matigt program när Almedalsveckan nu är tillbaka efter pandemin. Under dagarna intervjuar Viktor Barth-Kron, Helena Gissén, Karin Olsson och Victor Malm makthavare och politiker.
– Styrkan med Almedalsveckan är ju koncentrationen av intressanta personer. Utöver partiledarna intervjuar vi 50 ledande profiler under veckan. Att få en halvtimme var med de mest aktuella samhällstopparna är en journalistisk förmån, säger politikreporter Helena Gissén.
Fokus för intervjuerna är samhällsfrågorna som varit de mest omskrivna under året.
— Det saknas verkligen inte ämnen att borra i när det gäller svensk politik just nu, och det ska bli extra kul att göra det inför livepublik efter det här långa pandemiuppehållet. Jag hoppas att många läsare som har vägarna förbi Gotland nästa vecka passar på att komma och lyssna, säger Expressens politiska kommenterar Viktor Barth-Kron.
Nyckelord
Kontakter
Christofer Brask, Politik- och samhällschef, christofer.brask@expressen.se
Linnéa Sjölund, samordnare, linnea.sjolund@expressen.se
Bilder

Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Farah Abadi blir Årets skåning 202214.7.2022 16:00:02 CEST | Pressmeddelande
Programledaren Farah Abadi tilldelas utmärkelsen Årets skåning 2022 av Stiftelsen Skåneländska flaggans dag och Kvällsposten.
Nytt grepp när partiledarna möts i Expressens debatt23.6.2022 10:09:13 CEST | Pressmeddelande
Valspurtens hetaste partiledardebatt ser du hos Expressen. Tisdag 16 augusti drabbar partiledarna samman för att debattera valets viktigaste frågor.
Unikt avtal mellan Expressen och klubbarna i Hockeyallsvenskan – minst 50 matcher kommer att sändas på försäsongen2.6.2022 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Expressen köper rättigheterna till ett paket med de hockeyallsvenska klubbarna. Minst 50 matcher kommer att livesändas i augusti och september varje år, som uppladdning inför serien.
Ny bok med Expressens Sverige-reportage23.5.2022 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Förlaget Volante ger nu ut boken “Det nya landet” – med några av de bästa reportagen från Expressen om ett Sverige i förändring.
Victor Malm är Expressens nya kulturchef13.5.2022 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Victor Malm, 31, blir Expressens nya kulturchef. – Kultursidorna har varit mitt andra universitet, och att nu få leda dem framåt och vidare känns otroligt hedrande, säger han.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum