Nu grips butikstjuvarna och får höga böter snabbt
Saker och ting händer nu snabbt inom det svenska rättsväsendet. Se filmen och läs länken nedan för att få klarhet i de omvälvande förändringar som sker just nu.
https://www.dagensjuridik.se/nyheter/hd-domare-stal-julmat-pa-coop-du-vet-inte-vem-du-har-att-gora-med/
För att se videon från www.youtube.com måste du ge din tillåtelse högst upp på sidan.
Om
Vi är handlarna. Från Ystad till Kiruna finns vi. Driver livsmedelsbutiker i varenda kommun i landet, allt från lanthandel till stormarknader. Våra butiker heter ICA, Hemköp, Tempo, Handlar´n, Nära Dej och Matöppet. Eller något helt eget. Idag är vi i Livsmedelshandlarna ungefär 800 medlemmar som driver knappt 1000 butiker. I fokus för våra butiker står kunden och tack vare att vi äger butiken kan vi hela tiden anpassa oss efter vad just våra egna kunder önskar. Lokalt beslutsfattande och entreprenörskap är viktiga ledord för oss, och något vi i alla sammanhang vill värna och utveckla. Bland annat genom vårt engagemang i Livsmedelshandlarna.
Följ Livsmedelshandlarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Livsmedelshandlarna
Sverige, våldet och det stulna samhället20.5.2022 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
I en nyutkommen antologi, sammanställd av Amir Rostani och Jerzy Sarnecki sammanfattar 22 forskare sin forskning när det gäller brottsligheten i Sverige. Vill du ser mer finns detta seminarium från SNS: https://www.youtube.com/watch?v=ZUcIQ_c7w-E
Lär dig undvika Swishbedrägeri i din butik13.5.2022 16:06:10 CEST | Pressmeddelande
Genom att utnyttja luckor i IT-system kan bedragare just nu lura åt sig varor och presentkort. Butiksmedarbetarna tror att det är betalt. Men allt är bara bluff. Lär dig undvika det.
Plastpåseskatten fyller två år - inget att fira6.5.2022 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Plastpåseskatten fyllde nyligen två år och har på åtminstone fem områden lyckats med att göra saker och ting sämre för miljö och medborgare. Läs mer i denna rapport: https://www.ikem.se/nyheter/2022/slopa-skatten-pa-plastbarkassar/
San Fransisco - den amerikanska mardrömmen29.4.2022 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Att ge efter för de som stjäl leder inte till något bra. Nyligen genomförde San Fransisco ett storskaligt experiment som inte blev helt lyckat. https://www.nytimes.com/2021/05/21/us/san-francisco-shoplifting-epidemic.html https://www.hoover.org/research/why-shoplifting-now-de-facto-legal-california
Den politiska sjukan drabbar barnen och skattebetalarna22.4.2022 15:06:16 CEST | Pressmeddelande
Oviljan att underlätta för myndigheter att utbyta information är ett stort hinder, såväl när det gäller att skapa förebyggande insatser för barn på glid som att bekämpa brott mot välfärdssystemen. Vad tror du behövs för att politikerna ska ta tag i detta på allvar?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum