Nu lyfter vi sexet som aldrig får synas

Nu lyfter vi sexet som aldrig får synas Genom att lyfta fram autentiska berättelser om lust och sex och hos personer med funktionsnedsättning eller kronisk sjukdom vill projektet “Min sexualitet min rätt” bredda synen på hur och vem som kan njuta.
Avsexualiseringen är utbredd enligt vår undersökning så idag startar kampanjen Lusten ser inga hinder.
"Vi vill bryta den avsexualisering och det osynliggörande som många med funktionsnedsättning och kronisk sjukdom drabbas av. Det är en rättighet att bli sedd som en människa med en sexualitet, en vilja och behov av att få utforska den sexualiteten samt att få leva öppet med sin sexuella identitet", säger Hanna Öfors, projektledare på Funktionsrätt Sverige.
"Tänk om folk trodde att sex eller njutning inte var något för dig. Så är det för många med funktionsnedsättning eller kronisk sjukdom. Vi vill krossa den fördomen genom att visa verkligheten precis som den är. Genom att visa att alla är precis lika vackra, kåta och sexiga", säger Lena Levin, projektledare på RFSU.
RFSU och Funktionsrätt Sverige har gjort en kartläggning tillsammans med IPSOS, där över 2000 personer med funktionsnedsättning eller kronisk sjukdom svarade. Rapporten visar att det som genomgående hindrar målgruppen att få tillgång till sina sexuella och reproduktiva rättigheter är att de avsexualiseras.
Läs rapporten här: Vill du ligga med mig då
Se filmen: Lusten ser inga hinder
Följ kampanjen på Instagram: @lustenseringahinder
För mer information:
Matilda Ström, Pressansvarig på RFSU Mejl: matilda.strom@rfsu.se Mobil: 076-166 33 07
Monica Klasén McGrath, Kommunikationsansvarig på Funktionsrätt Sverige Mejl: monica.klasen.mcgrath@funktionsratt.se Telefon: 08-546 404 62
Kontakt med projektet
minsexualitet@funktionsratt.se
Hanna Öfors, projektledare Funktionsrätt Sverige
08-546 404 30
hanna.ofors@funktionsratt.se
Lena Levin, projektledare RFSU
08- 692 07 00
lena.levin@rfsu.se
Funktionsrätt Sverige är en bred samarbetsorganisation för mänskliga rättigheter. Våra medlemmar är 50 funktionsrättsförbund som tillsammans representerar cirka 400 000 människor. Vårt mål är ett samhälle för alla.
Riksförbundet för sexuell upplysning, RFSU, är en ideell organisation för sexualupplysning och sexualpolitik, som har funnits sedan 1933.
Bilder
Om
Följ Funktionsrätt Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Funktionsrätt Sverige
Funktionsrätt i fokus för konferens om tillgänglighet och artificiell intelligens i EU28.3.2023 08:30:32 CEST | Pressmeddelande
Nu på fredag den 31 mars samlas den europeiska funktionsrättsrörelsen, beslutsfattare och forskare i Stockholm för att samtala om funktionsrätt, tillgänglighet och AI inom EU.
Nyhetsbrev från Funktionsrätt Sverige mars 202310.3.2023 09:48:17 CET | Nyheter
Under våren 2023 har Funktionsrätt Sverige ett särskilt fokus på lagstiftningsfrågor som står högt på agendan i samband med det svenska ordförandeskapet i EU. Just nu laddar vi upp för en heldagskonferens om aktuella EU-frågor den 31 mars! I det här nyhetsbrevet kan du också läsa om vår nya patientföreträdarutbildning och om projektet Funktionsrättsbyrån, som nu har varit igång med öppen rådgivning i ett års tid.
Funktionsrätt Sverige lanserar unik patientföreträdarutbildning20.2.2023 14:19:27 CET | Pressmeddelande
Den 23 februari lanserar Funktionsrätt Sverige Patientföreträdarutbildningen. Utbildningen syftar till att vässa företrädarrollen och möta den växande efterfrågan på patientens perspektiv i utvecklingen av framtidens vård. ”Nu ser vi fram emot att beslutsfattare, myndigheter och vårdföreträdare tar ansvar från sitt håll”, säger Funktionsrätt Sveriges ordförande Elisabeth Wallenius.
Skyddet för våld mot kvinnor med funktionsnedsättning måste stärkas inom EU1.2.2023 12:56:02 CET | Pressmeddelande
I dagarna två, med start idag anordnar det svenska ordförandeskapet i EU:s ministerråd en konferens på temat ekonomisk egenmakt och arbetet mot mäns våld mot kvinnor. ”Det är mycket positivt att Sverige genom ordförandeskapet lyfter den här viktiga frågan på högsta EU-nivå. Kvinnor med funktionsnedsättning glöms ofta bort när dessa frågor diskuteras. Trots att de är särskilt utsatta, både vad gäller ekonomiskt beroende och våld i nära relationer”, säger Nicklas Mårtensson, Funktionsrätt Sveriges generalsekreterare.
Funktionsrätt Sverige tar sats inför det nya året22.12.2022 10:56:18 CET | Nyheter
Vi lämnar ett år bakom oss, där det varit viktigare än någonsin att stå upp för mänskliga rättigheter - både i Sverige och i omvärlden. I Sverige har vi haft riksdagsval och fått en ny regering. Inför och efter valet har vi uppmärksammat våra beslutsfattare på vikten av jämlik hälsa och behovet av förbättrade livsvillkor för personer med funktionsnedsättning. Nu tar vi sats inför ett händelserikt 2023, som inleds med Sverige som ordförandeland i EU.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum