Nu ska Västsveriges vackraste hållplats utses

I Västtrafiks område finns cirka 22 000 hållplatser längs vägar, spår och vatten. Nu ska den vackraste av dem alla utses av de som har bäst koll – resenärerna.
Under hela oktober månad pågår tävlingen ”Vackraste hållplatsen”, där Västtrafik uppmanar sina resenärer att skicka in en bild på hållplatsen som ligger dem varmast om hjärtat. En jury utser fem finalister som presenteras i Västtrafiks sociala kanaler. Där kan alla som vill sedan vara med och rösta fram den vackraste hållplatsen.
– Det finns många fina hållplatser på linjerna som knyter samman vår stora region. Det ska bli spännande att se vad vi får in för förslag, säger Malin Bernhardsson, marknads- och kommunikationschef på Västtrafik.
Vinnare får ett periodkort
Tävlingen pågår mellan den 1-31 oktober. Den slutliga vinnaren av tävlingen får ett 30-dagars periodkort i valfri zon.
Mer information om hur man går till väga för att delta i tävlingen finns på Västtrafiks hemsida.
Bilder


Om
Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.
Följ Västtrafik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västtrafik
Kollektivtrafiken får sommartider30.5.2023 08:52:46 CEST | Pressmeddelande
Måndagen den 19 juni byter Västtrafik tidtabell inför sommaren. Det innebär nya tider för de flesta av Västtrafiks linjer och några linjer får nya körvägar. Västtågen och Borås stadstrafik byter tidtabell den 26 juni och båtarna i Göteborgs södra skärgård byter tidtabell den 5 juni.
Stora förändringar i kollektivtrafiken i Göteborg30.5.2023 08:49:52 CEST | Pressmeddelande
För att minska trängseln och snabba upp kollektivtrafiken ställer Västtrafik om kollektivtrafiken i Göteborg och flera linjer får nya körvägar. Det blir också 63 nya elbussar. Förändringarna införs 19 juni.
Spårvagnstrafiken påverkas av arbeten i sommar25.5.2023 12:24:03 CEST | Pressmeddelande
Från den 3 juni till 13 augusti påverkas spårvagnstrafiken i olika etapper av underhållsarbeten i Göteborg. Västtrafik uppmanar sina resenärer att räkna med längre restider och söka sin resa i appen Västtrafik To Go.
Allt fler reser med kollektivtrafiken23.5.2023 12:35:12 CEST | Pressmeddelande
Resandet med Västtrafik fortsätter öka och är i stort sett uppe i samma nivå som innan pandemin. Marknadsandelen för kollektivtrafik, gång och cykel i hela regionen är nu högre än någonsin. Det visar en ny rapport från Västtrafik.
Allt fler reser med kollektivtrafiken23.5.2023 12:25:40 CEST | Pressmeddelande
Resandet med Västtrafik fortsätter öka och är i stort sett uppe i samma nivå som innan pandemin. Mer än hälften av alla resor i Göteborg, Mölndal och Partille görs nu med kollektivtrafiken. Det visar en ny rapport från Västtrafik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum