Ny skola för praktisk yrkesutbildning i Helsingborg
Nu startar Movant en ny skola för praktiska yrkesutbildningar i Helsingborg. Därmed kan fler helsingborgare erbjudas plats på en yrkesutbildning med goda chanser till jobb. På skolan kommer det att finnas utbildningar till yrken där det råder kompetensbrist, exempelvis bygg, golvläggning och måleri.

Coronapandemin påverkar hela samhället. Behovet av vidareutbildning och omställning är stort när arbetslösheten ökar. Helsingborgs kommun har tidigare bedrivit yrkesutbildningar för vuxna helt i egen regi. Med det nya samarbetet med Movant breddas utbildningsutbudet med fler platser och starter.
- Vi är glada att få bidra till kompetensförsörjningen i Helsingborgsregionen. Nu får fler chansen att läsa en utbildning inom yrkesområden med mycket goda chanser till jobb efteråt. Jag är själv helsingborgare och det ligger mig varmt om hjärtat att äntligen få starta upp Movant i Helsingborg, säger Magnus Ljungberg, enhetschef på Movant i Helsingborg.
Lokalerna på Muskötgatan har helrenoverats och kommer tillsammans med eleverna byggas upp till autentiska miljöer för praktisk undervisning. Bland annat kommer det finnas fullt utrustad hall för installationselektriker och byggverkstad för byggnadsträarbetare. Planeringen av verksamheten har pågått under hösten.
- Vi är väldigt stolta över att få chansen att få utbilda deltagare i Movantandan. Med den lärarkompetens vi har fått på plats och våra fina lokaler som håller på att färdigställas så kommer det att bli toppen. Nu ser vi fram emot att välkomna våra elever till en ny fantastisk skola, säger Magnus Ljungberg
Fakta om Movants skola i Helsingborg
- Skolan erbjuder praktiska yrkesutbildningar inom kommunal vuxenutbildning (komvux).
- Antal elever på skolan: initialt 35. Skolan ska växa och kommer att kunna ta emot 150-200 elever.
- Utbildningarna som kommer att erbjudas är anläggningsarbetare, byggnadsträarbetare, golvläggare, installationselektriker, målare, murare och VVS-montör. Utbildningen till VVS-montör och nätverks genomförs i dagsläget i Lund.
- Adress: Muskötgatan 13, Helsingborg
- Läs mer om Movants nya skola i Helsingborg på hemsidan.
Nyckelord
Kontakter
Magnus Ljungberg, enhetschef
T: 0760-95 83 83
E: magnus.ljungberg@movant.se
Bilder



Om
Om Movant - från jobbdröm till drömjobb
Movant har mer än 15 års erfarenhet av yrkesutbildning för vuxna. Vi finns från Malmö i söder till Luleå i norr. Det som kännetecknar oss är småskaligheten i form av närhet till eleven, korta beslutsvägar och hög lärartäthet i välanpassade lokaler. Vi arbetar nära samtliga branscher där vi tillsammans utvecklar den bästa utbildningen för varje elev. Läs mer på www.movant.se.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Mer utlandspraktik för elever på Praktiska Luleå5.3.2021 07:06:00 CET | Pressmeddelande
Yrkesgymnasiet Praktiska Luleå är en av landets skolor som ackrediterats av EU-stödet Erasmus+, vilket innebär att skolans elever och medarbetare kan få chans till praktik och jobbskuggning utomlands.
Ny rektor för Praktiska Trollhättan4.3.2021 07:04:00 CET | Pressmeddelande
Linda Eriksson Lind är sedan en månad tillbaka ny rektor för yrkesgymnasiet Praktiska Trollhättan.
Nöjdare elever och medarbetare25.2.2021 14:42:25 CET | Pressmeddelande
AcadeMedias elever och deras vårdnadshavare har det senaste året blivit alltmer nöjda med sin förskola och skola. Även medarbetarna har blivit nöjdare med sin arbetsplats. Det visar de årligen återkommande enkätundersökningar som skickas ut till elever, vårdnadshavare och medarbetare. Totalt har 78 882 personer svarat.
Succé för padel bland yrkeselever i Sundsvall25.2.2021 07:06:00 CET | Pressmeddelande
Praktiska Gymnasiet i Sundsvall ser ett stort intresse för skolans padelprofil. Inriktningen är ny och det första läsåret har 26 elever på yrkesgymnasiet valt padel vid sidan av sina vanliga studier.
Malmöelev tävlar i europeisk vetenskapsolympiad17.2.2021 11:54:05 CET | Pressmeddelande
Lawan Fathullah som går första året på naturvetenskapliga programmet på ProCivitas Malmö kommer tillsammans med fem andra elever representera Sverige i den europeiska vetenskapsfinalen (EUSO) 2021.
Pysslingen skapar läslust för bättre språkutveckling – aktiviteter i Skåne på läslustdag16.2.2021 13:10:56 CET | Pressmeddelande
Språket är ett viktigt verktyg i kampen mot utanförskapet. Därför satsar Pysslingen förskolor särskilt på språkutveckling. Torsdagen den 18 februari tar vi avstamp med en läslustdag i alla våra förskolor. I Skåne kommer förskolorna at ha en rad olika aktiviteter.
Pysslingen skapar läslust för bättre språkutveckling16.2.2021 11:10:49 CET | Pressmeddelande
Språket är det viktigaste verktyget i kampen mot utanförskapet. Därför satsar Pysslingen förskolor särskilt på språkutveckling. Torsdagen den 18 februari tar vi avstamp med en läslustdag i alla våra förskolor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum