Nya satsningar för att bekämpa organiserade kriminella verksamheter
Linköping är en av de kommuner som har drabbats hårt av den grova brottsligheten som ökar och sprids alltmer i landet. För att motverka detta har Allians för Linköping genomfört flera kraftfulla satsningar på både trygghetsskapande och brottsförebyggande åtgärder. Bland dessa har ett särskilt fokus legat på att stärka arbetet med Lokal Operativ Myndighetssamverkan (LOS). Nu avser Allians för Linköping att satsa ytterligare 800 000 kronor under 2022 för att växla upp arbetet med att bekämpa organiserad kriminell näringsverksamhet.
LOS är ett myndighetsövergripande nätverk mellan kommunen (Social- och omsorgsförvaltningen, Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen, Säkerhetsenheten) Polisen, Skatteverket, Kronofogdemyndigheten, Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen och Arbetsmiljöverket. Alliansens tidigare förstärkning av kommunens arbete med LOS har resulterat i att flera lyckade insatser har kunnat genomföras med syfte att försvåra eller förhindra kriminell etablering i Linköpings kommun. Detta ökar tryggheten samtidigt som det motverkar osund konkurrens mellan företag.
- Samverkan genom LOS är ett vinnande koncept! När vi arbetar ihop med andra myndigheter får vi gemensamt många fler verktyg för att kunna stoppa organiserad brottslighet, säger Stefan Erikson (M), ordförande för bygg- och miljönämnden.
- Organiserad brottslighet bygger ofta på att människor utnyttjas och lever under svåra förhållanden. Genom LOS når vi allt från människor som arbetar till låga eller inga löner till kvinnor eller barn som utnyttjas för människohandel eller prostitution. LOS gör det möjligt att rädda människor från att utnyttjas och bekämpa kriminella nätverk, avslutar Stefan Erikson (M).
På bygg- och miljönämndens sammanträde den 28 april avser Allians för Linköping att utöka nämndens ram med 800 000 kronor för 2022 för att växla upp LOS-arbetet. Dessutom betonar Allians för Linköping att LOS behöver få en långsiktig finansiering kommande år för att säkerställa att arbetet kan fortgå över tid.
Kontakter
Stefan Erikson (M)Ordförande i bygg- och miljönämnden
Tel:0707-683290Stefan.Erikson@linkoping.seOm
Allians för Linköpings vision för Linköping grundar sig i tre grundläggande principer. Vi tror först och främst på varje människas rätt att utforma sina egna liv efter sina egna önskemål. Människan måste alltid sättas framför systemen. Vi tror på ett fritt näringsliv där entreprenörer och företagare fritt får skapa, uppfinna och utbyta nya idéer. Sist men kanske viktigast tror vi på en kommun som levererar sina grundläggande kärnuppgifter. Att vi erbjuder en kvalitativ skolgång, omsorg och ett skyddsnät för dem som verkligen behöver det. I Allians för Linköpings kommun får alla plats.
Följ Linköpings kommun – Politik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköpings kommun – Politik
Nya satsningar på idrotten i Linköping16.5.2022 11:20:00 CEST | Pressmeddelande
Hela Linköping ska vara en levande och modern fritids- och idrottskommun som möjliggör motions- och idrottsaktiviteter. Därför har Allians för Linköping bland annat satsat på flera nya idrottshallar, konstgräsplaner, motionsspår samt andra fritids- och idrottsanläggningar runt om i kommunen. Nu får idrotten i Linköping återigen ett tillskott som riktas mot motions- och badanläggningar.
Förstärkning av Nära socialtjänsten i Skäggetorp och områdesteamen13.5.2022 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Samhällsutvecklingen med allt grövre brottslighet skapar en ökande otrygghet i Linköping. Allians för Linköping har därför genomfört flera omfattande trygghetsskapande och brottsförebyggande insatser, bland annat i form av etablering av nya områdesteam samt Nära socialtjänst i Skäggetorp som nu kommer att förstärkas.
Pressinbjudan: Nya satsningar på idrotten i Linköping12.5.2022 12:03:00 CEST | Pressinbjudan
På måndag den 16 maj bjuds lokalmedia in till pressträff då Allians för Linköping kommer att presentera nya satsningar på motions- och badanläggningar.
Utökad satsning med fokus på barn och trygghet15.2.2022 09:20:36 CET | Pressmeddelande
Ny skatteprognos och extra statsbidrag ger social- och omsorgsnämnden utökade resurser som Allians för Linköping avser att fördela på arbete riktat mot barn och unga samt satsningar för ökad trygghet.
Stöd till restauranger genom nedsänkning av avgifter för serveringstillstånd10.12.2021 10:33:17 CET | Pressmeddelande
På tisdag den 14 december kommer kommunstyrelsen att ge social- och omsorgsnämnden tillfällig befogenhet att under 2021, på grund av rådande coronapandemin, besluta om nedsättning eller efterskänkande av avgifter enligt kommunens taxa för serveringstillstånd, i syfte att ge allmänt stöd till näringslivet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum