Nya simhallen öppnar 22 april

Planerna på en ny simhall som ska ersätta den gamla simhallen från 1965 går många år bakåt i tiden. Beslutet om en ny simhall togs av Linköpings kommunfullmäktige 2014 och sommaren 2019 togs första spadtaget på Folkungavallen, alldeles intill den äldre simhallen. Nu står den i princip helt klar och vi har ett premiärdatum.
– Snart har vi äntligen Sveriges nyaste och finaste simhall, och jag hoppas den blir till glädje för alla Linköpingsbor, att så många som möjligt får chansen att besöka den, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
– Den nya simhallen har varit efterlängtad av många och det är därför glädjande att vi nu äntligen kan slå upp portarna för alla badsugna. Extra roligt är också att den nya simhallen kommer att erbjuda en modern simsportarena i nationell toppklass som kommer vara till stor glädje för simsporten, säger Niklas Borg (M), 1:e vice ordförande i kommunstyrelsen.
Lördag den 22 april är det äntligen dags att öppna dörrarna till Linköpings nya simhall som fått namnet Tinnerbäcksbadet. Det blir en festlig öppningsdag och ceremoni med bland annat tal och uppträdanden men firandet pågår längre än så.
– Jag ser fram emot att se alla badglada Linköpingsbor få njuta av Tinnerbäcksbadet framöver. Det är efterlängtat av många. Under flera dagar firar vi på olika sätt, självklart med en bandklippning tillsammans med Flodis från Medley och med sång, musik och dans. Jag tror att vi kommer bli stolta över vår nya simhall, säger Karin Olanders, kultur- och fritidsdirektör i Linköpings kommun.
Kontakter
Kristina Edlund (S)Kommunstyrelsens ordförande
Tel:0722-40 07 40kristina.edlund@linkoping.seNiklas Borg (M)1:e vice ordförande för kommunstyrelsen
Tel:070-815 49 73niklas.borg@linkoping.seKarin OlandersKultur- och fritidsdirektör
Tel:013-20 73 11karin.olanders@linkoping.seBilder



Om
Linköping är Sveriges femte största kommun och en av de mest expansiva, med drygt 160 000 invånare. Under devisen "Linköping - där idéer blir verklighet" fortsätter staden att växa och attrahera nya invånare och verksamheter. Linköpings universitet är ett av landets högst rankade och universitetssjukhuset utför specialistsjukvård på både regional och nationell nivå. I Linköping finns många småföretag, flera stora ledande teknikföretag med utvecklingskraft samt skarpa start-ups som tillför spets och nytänkande.
Följ Linköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköpings kommun
Lambohovs säteri får medel från Westman-Wernerska stiftelsen31.3.2023 12:11:43 CEST | Pressmeddelande
Lambohovs säteri ska bli en plats öppen för allmänheten. Kultur- och fritidsnämnden får 3 miljoner kronor från Westman-Wernerska stiftelsen för att tillgängliggöra säteriet för allmänheten. Även Östergötlands museum får medel på 4 miljoner kronor för att utveckla sin utställningsverksamhet. Utöver de 7 miljonerna delas ytterligare 22 730 500 kronor ut till olika satsningar för Linköping.
Pressinbjudan: Utdelning från Westman-Wernerska stiftelsen 29.3.2023 08:25:30 CEST | Pressinbjudan
Westman-Wernerska stiftelsen bildades 1913 för att gynna staden Linköpings utveckling och under åren har avkastningen från denna stiftelse lämnat betydande belopp till olika satsningar. På fredag 31 mars håller nämnden för stiftelsen en pressträff där ordförande och vice ordförande berättar vilka som föreslås ta del av 2023-års utdelning.
Pressinbjudan: Media välkomnas att delta under provbadet på nya simhallen23.3.2023 07:00:00 CET | Pressinbjudan
Den 29 mars håller Medley i provbad inför öppnandet av nya simhallen, Tinnerbäcksbadet. Cirka 200 personer har bjudits in att delta under provbadet. Syftet är att driftoperatör Medley ska testa att logistiken fungerar.
Nysatsning på Fenomenmagasinet2.3.2023 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Fenomenmagasinet får nybyggda lokaler på Valla gård, som är en del av Gamla Linköping. Det är förslaget som läggs fram vid Kommunstyrelsens sammanträde den 7 mars. "Det här innebär att vi gör en nysatsning på Fenomenmagasinet, samtidigt som vi förstärker Gamla Linköping", säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
Rekordminskning i antal hushåll med ekonomiskt bistånd1.3.2023 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsmarknadsnämnden inrättades i början av 2019 och har nu varit verksam i fyra år. Under dessa år har nämnden bland annat fokuserat på att sänka antalet hushåll med ekonomiskt bistånd och istället hjälpa hushållen att närma sig egen försörjning. Ett arbete som nu har gett goda resultat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum