Nytt verktyg för att skapa långsiktiga effekter av evenemang
Genom att arbeta med legacy skapar du ett evenemang som blir en angelägenhet för många och lämnar bestående avtryck. Med ett nytt webbverktyg från Riksidrottsförbundet (RF) kan du få hjälp att skapa ett evenemang som ger långsiktiga positiva effekter och bäddar för nya evenemang i framtiden.

Legacy av idrottsevenemang är av mycket stor betydelse för idrottsrörelsen totalt men också för idrottsföreningen lokalt. Framtida intresse för idrott, uppskattning och stöd för idrottsrörelsen påverkas direkt avde mervärden ett evenemang skapar. Legacy påverkar långt efter evenemanget.
– När vi arrangerade Special Olympics Sweden Invitational Games för personer med intellektuell funktionsnedsättning år 2020 i Östersund arbetade vi aktivt före, under och efter för att skapa ett legacy. Idrottsföreningarna har nu ökat sin kunskap och vilja att inkludera personer med intellektuell funktionsnedsättning och kommunen har tillsatt resurser till prova-på-aktiviteter och utbildar personal. Allt för att flera personer med intellektuell funktionsnedsättning ska kunna idrotta, förbättra sin hälsa och att använda sin idrott för att förändra livet, berättar Karin Riddar, Svenska Parasportförbundet.
Dessutom sträcker sig legacy långt utanför idrottens värld där hela lokalsamhället kan påverkas av ett idrottsevenemang. Det kan vara i form av nya företag, en tydligare image, kunskapsberikade medborgare och en starkare vi-känsla. Genom att arbeta med legacy i ett bredare perspektiv kan vi fokusera på helheten där de mjuka värdena blir tydligare och våra argument starkare.
Nu kan du som evenemangsarrangör få inspiration, ny kunskap och konkreta tips kring hur du kan arbeta med legacy. Riksidrottsförbundet och Centrum för idrottsevenemang lanserar nu ett webbverktyg som bygger på en arbetsmodell framtagen av Göteborgs Universitet på uppdrag av Riksidrottsförbundet.
Mer inspiration kan du få via vår legacyfilm
Verktyget hittar du här: www.evenemangslegacy.se
För mer information och frågor om verktyget kontakta
Lisa Engman
Internationella evenemang, Riksidrottsförbundet
070-6781824
lisa.engman@rfsisu.se
Leif Johansson
Internationella evenemang, Riksidrottsförbundet
08-699 62 26
leif.johansson@rfsisu.se
Nyckelord
Kontakter
Anna SetzmanPressansvarig, Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Pressjour: 08-699 61 90
Bilder
Om
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 20 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ RF/SISU
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från RF/SISU
67 idrottsföreningar i Östergötland tilldelas statliga krisstöd för kvartal 426.2.2021 14:51:06 CET | Pressmeddelande
130 miljoner kronor ges i kompensationsstöd till 2000 föreningar och 31 specialidrottsförbund i landet för att kompensera för effekter av corona hösten/vintern 2020. I Östergötland har 67 av de föreningar som sökt beviljats stöd. Beslut om stöd finns till och med februari, därefter är regeringens coronastöd 0 kr till idrotten.
Lista med krisstöd per idrottsförening och kommun26.2.2021 14:39:55 CET | Pressmeddelande
Under fredagen får 2000 idrottsföreningar besked om summan av kompensationsstöd för perioden oktober-december 2020. Stödet baseras på hur stor förlust som föreningen har gjort i förhållande till sin omsättning. De som drabbats värst får mest stöd.
På rätt väg - men ytterligare förtydliganden behövs26.2.2021 11:54:45 CET | Pressmeddelande
Riksidrottsförbundet har idag svarat på regeringens remiss där regeringen föreslår ett nytt regelverk med begränsningar av allmänna sammankomster och offentliga tillställningar, anpassat efter verksamheternas olika förutsättningar att bedrivas på ett smittsäkert sätt.
2000 idrottsföreningar tilldelas krisstöd25.2.2021 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Nästan 130 miljoner kronor ges i kompensationsstöd till knappt 2000 föreningar och 31 specialidrottsförbund inklusive deras distrikt för negativa effekter av corona under hösten och vintern 2020. Beslut om stöd finns för januari och februari, men från den 1 mars står det noll i regeringens coronastöd till idrotten.
Stopp för matcher och tävlingar24.2.2021 17:14:21 CET | Pressmeddelande
Folkhälsomyndigheten har idag fattat beslut att idrottsrörelsen bör avstå helt från att ordna eller delta i läger, matcher, cuper och andra tävlingar, med undantag av sådan idrott som är yrkesmässig. Beslutet grundas på det rådande allvarliga smittläget.
SM-veckan vinter 2024 till Luleå och Boden24.2.2021 06:15:00 CET | Pressmeddelande
Luleå och Boden får en ny chans att arrangera SM-veckan vinter. Nu är alla formella beslut tagna och det är helt klart att det blir Luleå och Boden som tillsammans ska stå värd för SM-veckan vinter 2024.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum