Partsgemensam överenskommelse om fortsatt uppvärdering av polisyrket
- Den här satsningen är avgörande för att vi ska få den kompetens som behövs framåt, och vara en attraktiv arbetsgivare med konkurrenskraftiga löner. Därför är det viktigt att vi tillsammans med Polisförbundet hittar de lösningar som behövs, både nu och framåt. Vi har samma mål och nu har vi enats om hur vi på bästa sätt ska nå de målen, säger rikspolischef Anders Thornberg.
- Vi är överens om vilka polislönesatsningar som krävs för att kunna rekrytera, motivera, utveckla och behålla den polisiära kompetensen som behövs nu och framöver. Det är för oss ett oerhört viktigt beslut och en fantastisk framgång att vi nu har kunnat enas om vägen framåt, säger Lena Nitz, Polisförbundets ordförande.
Pengarna kommer från ett riksdagsbeslut om att avsätta 400 miljoner kronor om året under tre år (totalt 1,2 miljarder kronor) till höjda polislöner under åren 2022 till 2024.
Överenskommelsen innebär att såväl ingångslöner, löneutveckling kopplat till erfarenhet och utveckling, samt ersättningar knutna till kravet på tillgänglighet, ansvar och befogenheter kommer att höjas de närmaste åren.
I korthet innebär satsningarna att:
- Polisyrket uppvärderas i relation till andra yrkesgrupper. Under 2022 tillförs regioner och avdelningar 400 miljoner kronor för fortsatta satsningar utifrån regionala och avdelningsvisa behov.
- Dubblering av ob-tilläggen. Under 2023 och 2024 kommer ersättningen för ob-tilläggen och andra arbetstidsberoende ersättningar att höjas. Nationellt avsätts minst 300 miljoner för detta under 2023 samt ytterligare minst 150 miljoner under 2024.
- Höjda ingångslöner. Den polisiära grundkompetensen uppvärderas för att kunna rekrytera tillräckligt många kvalificerade och motiverade till polisyrket framöver. Under 2023 och 2024 höjs ingångslönen med målsättningen att den 2024 inte ska understiga 31 000 kronor. Nationellt avsätts under 2023 och 2024 minst 150 miljoner kronor för höjda ingångslöner.
- Övriga medel. De medel som finns kvar för 2023 och 2024 (som mest 100 miljoner kronor per år) tillförs, efter en partsgemensam nationell avstämning, regioner och avdelningar för att behålla och utveckla den polisiära kompetensen.
Det fortsatta arbetet med uppvärderingen av polisyrket ska också ha ett särskilt fokus på risker för osakliga och oskäliga löneskillnader på grund av kön.
Nyckelord
Kontakter
Karin LarssonPressekreterarePolisförbundet
Tel:08 - 676 97 20karin.larsson@polisforbundet.seLänkar
Om
Polisförbundet är ett fackligt yrkesförbund som organiserar Sveriges poliser. Vi jobbar för att poliskåren ska ha goda villkor och de bästa förutsättningarna för att göra ett bra jobb för allas trygghet.
Följ Polisförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Polisförbundet
Johanna Faijersson ny kommunikationschef på Polisförbundet21.3.2023 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Johanna Faijersson är ny kommunikationschef på Polisförbundet och ska leda utvecklingen av medlemserbjudandet för Sveriges poliser, facklig utbildning och kommunikation. Hon kommer senast från kommunikationsbyrån Reform Society.
Fler medlemmar i Polisförbundet14.2.2023 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Polisförbundet växer – under förra året ökade antalet yrkesverksamma poliser med 2 procent.
Polisförbundet eniga med utredaren av Påskupploppen14.12.2022 14:49:44 CET | Pressmeddelande
Polisförbundet är eniga med resultatet av den utredning som nu presenteras efter Påskupploppen. Förbundets nationella huvudskyddsombud har haft full insyn i arbetet och känner tilltro till hur den har genomförts. Nu måste arbetsgivaren omhänderta de brister som utredaren pekar på.
Ny rapport om utredarnas arbetssituation22.11.2022 07:40:42 CET | Pressmeddelande
En ny rapport visar att 63 procent av Polisförbundets medlemmar anser att bristen på poliser i utredningsverksamheten är den främsta orsaken till att fler brott inte klaras upp. Dessutom gör nästan varannan polisiär utredare något aktivt för att planera för ett arbetsliv utanför myndigheten.
Polisförbundet välkomnar satsningar på rättsväsendet2.11.2022 12:41:38 CET | Pressmeddelande
Regeringen presenterar ytterligare satsningar på rättsväsendet. Tidigare utlovade budgetmedel för polislönesatsningar står kvar, vilket är ett viktigt besked för polistillväxten. ”Vi måste bli fler poliser för att klara det brottsbekämpande uppdraget fullt ut.”, säger Polisförbundets ordförande Katharina von Sydow.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum