Peter Selemark blir ny tillväxtchef i Örnsköldsvik
Med mångårig erfarenhet från affärsutveckling och ledarskap tillträder Peter Selemark tjänsten som tillväxtchef i Örnsköldsviks kommun 1 oktober.

Peter Selemark från Vaxholm blir ny tillväxtchef i Örnsköldsviks kommun. Peter är verksamhetskonsult och driver sedan 2008 det egna bolaget Sanibel Management AB inriktat på process- och affärsutveckling, innovation och digitalisering. Bland uppdragsgivarna märks såväl svenska som internationella företag där Peter i ledande roller ansvarat för utveckling och försäljning.
– Genom sin bakgrund och breda erfarenhet har Peter en god insikt och förmåga att sätta sig in i olika aktörers behov, att lyssna och leda framåt. Det är kvaliteter som kommer väl till pass i ett skede där Örnsköldsvik givetvis ska finnas med, inte minst när nya grenar inom näringslivet riktar blickarna norrut, vi bygger en framtid för fler, säger Magnus Haglund kommundirektör.
Som tillväxtchef kommer Peter Selemark att leda viktiga utvecklingsområden inom kommunen där tillväxten kommer vara i fokus. Att hålla samman alla perspektiv, bidra till gynnsamma förutsättningar för näringslivet, samt att vara en attraktiv plats för fler att bo och leva på, blir viktiga delar i tillväxtchefens uppdrag.
– Det pågår många positiva satsningar i Örnsköldsvik med bland annat företagsetableringar inom gröna näringar, utbyggnad av den kommersiella hamnen och planer för en helt ny stadsdel. Vi välkomnar Peter som en viktig spelare i det team som backar upp utvecklingsarbetet och med engagemang driver det vidare och detta ska vi alla göra tillsammans, säger Per Nylén, kommunstyrelsens ordförande.
– Jag ser verkligen fram emot detta. Jag är född i Dalarna och har tillbringat mycket tid i norra Sverige så jag ser det lite som att återvända till den del av Sverige där jag känner mig rotad. Min familj och jag har länge pratat om att flytta norrut om chansen ges, och här kom den. Det är ju i norra Sverige som utvecklingen sker och jag vill vara en del av den, säger Peter Selemark.
Peter Selemark tillträder sin tjänst som tillväxtchef i Örnsköldsviks kommun 1 oktober.
Nyckelord
Kontakter
Magnus Haglund, kommundirektör, 072-506 21 68
Bilder

Om
Örnsköldsviks kommun är kommunens största arbetsplats. Drygt 5 000 personer i kommunal förvaltning och kommunala bolag ser till att kommunens 56 000 invånare får god samhällsservice.
Kommunen är företagstät med många internationella företag, lång företagande- och industritradition och stort utvecklingsfokus där samverkan är en viktig nyckel. Närheten till Umeå gör att Örnsköldsvik är en del av en större arbetsmarknadsregion med totalt 200 000 invånare och 13 000 företag. Örnsköldsvik är en del av natursköna Höga kusten där skärgård och klippor möter skog och vildmark.
Följ Örnsköldsviks Kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örnsköldsviks Kommun
Information från kommunstyrelsen i Örnsköldsvik9.8.2022 15:30:05 CEST | Pressmeddelande
Nya bostadsområden, förberedelser för förskola, kompetensförsörjning och nytt utvecklingsprogram för kommunen - ärenden på kommunstyrelsens första sammanträde efter sommaruppehållet idag.
Amapola Flyg startar trafik på linjen Örnsköldsvik-Arlanda15.7.2022 10:17:41 CEST | Pressmeddelande
I mitten av augusti införs återigen kommersiell trafik vid Örnsköldsvik Airport. Amapola flyg börjar trafikera sträckan Örnsköldsvik-Stockholm, Arlanda. Ett efterlängtat och glädjande besked för såväl affärsresenärer som privatpersoner.
Örnsköldsviks kommun arbetar vidare för ”Förbifart Örnsköldsvik”23.6.2022 10:43:08 CEST | Pressmeddelande
För ungefär en vecka sedan mottog Örnsköldsviks kommun beskedet att ”Förbifart Örnsköldsvik” inte finns med i regeringens infrastrukturplan för 2022–2033. Därför går arbetet nu in i en ny fas – med fortsatt fokus att säkerställa miljö och säkerhet för Örnsköldsviks invånare.
Örnsköldsviks kommun beskriver det fortsatta arbetet med Förbifart Örnsköldsvik.22.6.2022 12:54:44 CEST | Pressinbjudan
Vid en pressträff 23 juni presenterar kommunstyrelsens ordförande det fortsatta arbetet med mål att leda bort E4 från Örnsköldsviks stadskärna.
Storsatsning på hamnen i Örnsköldsvik20.6.2022 15:22:00 CEST | Pressmeddelande
Örnsköldsviks kommun bygger ut hamnen i Hörneborg för ökad kapacitet och hållbara transporter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum