Pressinbjudan: 10 rekommendationer till regeringen inför EU-ordförandeskapet
Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) presenterar 10 rekommendationer till regeringen inför det svenska ordförandeskapet i EU. Medier är välkomna att delta i seminariet där förslagen presenteras och diskuteras.

Vid årsskiftet tar Sverige över ordförandeskapet i EU:s ministerråd. Under första halvåret ska Sverige hålla i ordförandeklubban vid cirka 2000 möten på olika nivåer inom EU:s ministerråd och driva EU:s agenda framåt. Vad bör Sverige fokusera på?
Välkommen till en presentation av IVAs rekommendationer till regeringen inför det svenska ordförandeskapet i EU. Ta del av rapportens viktigaste slutsatser, efterföljande diskussion om rekommendationerna och det formella överlämnandet till regeringens representant.
Onsdagen den 23 november 2022 09:00 - 10:30. Läs mer och anmäl dig här
Medverkande
Anders Lindberg, vice preses i IVA och ordförande arbetsgruppen som tagit fram rapporten, Claes de Neergaard, medförfattare och IVA-ledamot, Birgitta Resvik, medförfattare och IVA-ledamot, Göran von Sydow, direktör Sieps, Mats Engström, författare och EU-debattör, Susanna Kierkegaard, EU-debattör och ledarskribent Aftonbladet, Ylva Nilsson, EU-debattör och journalist Expressen, Eva Sjögren chef för EU-samordningen Statsrådsberedningen. Moderator Eric Sundström
Nyckelord
Kontakter
Per AnderssonPressansvarigKungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Tel:072-071 39 73per.andersson@iva.seBilder

Om

Grev Turegatan 16
114 46 Stockholm
08-791 29 00https://www.iva.se/
I över 100 år har Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) varit en mötesplats för Sveriges framtid. IVA samlar kompetens och erfarenhet från cirka 1 300 invalda akademiledamöter och 250 företag. Vi bygger broar mellan näringsliv, offentlig verksamhet, akademi och politik. IVA driver på vetenskaplig grund en saklig debatt inom flera samhällsviktiga områden.
IVA är ett lättillgängligt expertorgan fristående från enskilda intressen, ideologier och partipolitik. Vi tror på och verkar för människans förmåga att bidra positivt till samhället genom teknisk och ekonomisk vetenskap.
Följ Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Deltagarna i Prins Daniels Fellowships mentorprogram utvalda – hela listan30.1.2023 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Elva entreprenörer är antagna till Prins Daniels Fellowships exklusiva mentorprogram för entreprenörer. Tillsammans med handplockade mentorer från näringslivet får entreprenörerna en unik möjlighet att utveckla sina företag. Anna Stenberg, Erik Selin, Helena Hedblom och Magnus Nilsson är några av mentorerna i det tvååriga programmet.
Pressinbjudan: Svenska innovationer som förändrat världen18.1.2023 07:00:00 CET | Pressinbjudan
Hur hade världen sett ut om vi inte haft dynamiten, kullagret, kylskåpet – eller det mobila bredbandet? Men vilka är de svenska innovationerna som har förändrat världen, och vilka historier gömmer sig bakom dessa? Sverige har i flera hundra år varit ett av världens mest innovativa länder. Med boken ”Svenska innovationer som förändrat världen” vill Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) inspirera och uppmärksamma betydelsen av det svenska innovationsundret. Medier är välkomna att medverka vid bokreleasen den 26 januari 2023.
Nominera till IVAs pris för vetenskaplighet inom journalistiken17.1.2023 06:33:15 CET | Pressmeddelande
Känner du till en journalistiskt verksam person eller redaktion, som du tycker står för ett vetenskapligt synsätt i media och som borde belönas för det? Välkommen att nominera till IVAs pris för vetenskaplighet inom journalistiken – Hans Bergström-priset.
Mer forskning behöver komma till nytta – ansök till IVAs 100-lista10.1.2023 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är ansökan till Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademiens (IVA) 100-lista öppen. Till årets lista söker vi forskningsprojekt inom klimatomställning, energiförsörjning, välfärdsteknologi, cybersäkerhet och krisberedskap. Listan ger forskningsprojekt ökade möjligheter att komma till faktisk nytta, genom samverkan med näringslivet.
Här är IVAs nya ledamöter – hela listan20.12.2022 06:00:00 CET | Pressmeddelande
39 framstående forskare och experter vid företag och offentlig sektor väljs in som nya ledamöter i Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA). De nya svenska och internationella ledamöterna ska ytterligare stärka och bredda IVAs kompetens i viktiga framtidsfrågor inom tekniska och ekonomiska vetenskaper samt för näringslivets utveckling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum