Pressinbjudan: Åklagare väcker åtal i ärende om mord i Växjö
I morgon onsdag den 27 april planerar kammaråklagare Emma Berge vid Åklagarkammaren i Växjö att väcka åtal i ett mordärende. När åtalet är väckt bjuds media in till pressträff.
Två unga män har sedan den 14 september 2021 varit häktade för ett mord på en 28-årig man som skedde i Växjö den 11 september 2021. De frihetsberövades samma dag som det hände. De tilltalade var 17 och 18 år när brottet skedde. De kommer att åtalas för att tillsammans och i samförstånd ha skjutit målsäganden. Den ena kommer även att åtalas för grovt vapenbrott.
Medverkande
Emma Berge, kammaråklagare och förundersökningsledare, samt Sandra Mattison, handläggare, och Carl Tobiazon, t f utredningsledare och chef inre enheten, samt polisens presstalesperson Robert Loeffel.
De medverkande gör först en kort presentation av ärendet och utredningsarbetet, därefter finns tillfälle till allmän frågestund. Det finns även möjlighet till enskilda intervjuer efteråt.
Tid, plats och anmälan
Hörsalen i Växjö polishus kl. 10.
Anmälan sker via mejl till kommunikation@aklagare.se senast onsdag 27 april kl. 8. Ange namn och redaktion. Föranmälan är obligatorisk. Det går inte att boka tid till de enskilda intervjuerna.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Uppdaterat: Två personer häktade för förberedelse till mord i centrala Stockholm13.5.2022 12:38:48 CEST | Pressmeddelande
Uppdateringen gäller att båda personerna har häktats. Stockholms tingsrätt har beslutat att på sannolika skäl häkta två personer misstänkta för förberedelse till mord efter en händelse i tisdags kväll i centrala Stockholm. Den ena personen är även häktad misstänkt för grovt vapenbrott.
Två personer har begärts häktade bl.a. för förberedelse till mord i centrala Stockholm13.5.2022 09:50:41 CEST | Pressmeddelande
Kammaråklagare Daniel Suneson har i dag fredag lämnat in en häktningsframställan till Stockholms tingsrätt, där en person är begärd häktad misstänkt för förberedelse till mord och grovt vapenbrott. Den andra personen är begärd häktad misstänkt för förberedelse till mord.
Två kvinnor anhållna misstänkta för krigsförbrytelser11.5.2022 11:08:45 CEST | Pressmeddelande
Två kvinnor som återvänt till Sverige från IS-kontrollerat område har i natt anhållits misstänkta för krigsförbrytelse. De har under förmiddagen fått försvarare och ska förhöras under dagen.
En man åtalad för 24 grova våldtäkter på äldreboende i Lerum11.5.2022 09:59:33 CEST | Pressmeddelande
En 33-årig man åtalades i dag för 24 fall av grova våldtäkter under perioden 16 maj 2015 till 21 januari 2017. Mannen anhölls den 5 oktober 2021 och har sedan dess varit frihetsberövad. Han åtalas också för grovt barnpornografibrott, kränkande fotografering och grovt förtal.
Vapenbrott överklagas till Högsta domstolen10.5.2022 10:52:38 CEST | Pressmeddelande
Riksåklagaren har överklagat en hovrättsdom till Högsta domstolen och yrkat att domstolen ska döma för synnerligen grovt vapenbrott istället för grovt vapenbrott.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum